Напишете дума/думи за търсене

Времето, необходимо за заспиване, може да разкрие много за здравето

Много бързо заспиване невинаги е добро нещо, а твърде важното може да доведе до проблеми.

Продължителността, която ви е необходима, за да заспите през нощта, може да разкрие някои прозрения за здравето и благополучието, според експерти по съня.
След дълъг ден бързото заспиване може да се почувства като благословия.

Въпреки това, според специалистите по съня, както заспиването твърде бързо (и твърде бавно) може да бъде симптом на по-голям проблем. Времето, което ви отнема да се отнесете в страната на сънищата, клинично се нарича „ латентност на съня". И въпреки че няма определено „нормално" или здравословно време, което „трябва" да отнеме на тялото, за да заспи, има някои общи насоки.

Предполага се, че заспиването трябва да отнеме около 15 до 20 минути за здрав човек. Хората обаче са сложни, така че може да имаме повече проблеми, които ни пречат да заспим дълбоко и които вероятно са извън нашия контрол. На хората със здравословни проблеми, например, може да отнеме 30 или 40 минути.
Хигиената на съня може да помогне.
„Хубаво е да прекараме половин час преди лягане, за да се отпуснем, докато сме будни, и да направим нещо като рутина за нощно лягане", съветва д-р Дейв Рабин, невролог, сертифициран психиатър и съосновател и главен директор по иновациите в Apollo Neuroscience, която разработи технология за носене, предназначена да подобри съня. Заспиването „в рамките на половин час е добра цел".

Какво казва тялото, когато заспива бързо
Заспиването минути след като главата ви докосне възглавницата като цяло не е непременно причина за безпокойство, но в някои случаи може да е сигнал, че нещо се случва. Конкретната причина ще бъде различна за всеки човек, дори ако, да речем, двама партньори имат сходни графици за сън или спят в едно и също легло.

Кои са някои от основните виновници?

Просто имате нужда от повече сън
„Твърде бързото заспиване може да е признак на изтощение, знак, че се преуморяваме, признак на прегаряне и като цяло знак, че не отделяме достатъчно време за възстановяване и почивка", обяснява Рабин.
Освен това може да спите достатъчно дълго, но сънят, който получавате, е „нежелан сън" или сън, който не е достатъчно дълбок, за да ви подхрани.

Много от нас са невероятно заети, борят се с безпокойство, което ни държи будни. И тъй като пътуването на всеки човек през съня е уникално, различните хора ще се нуждаят от различни лечения.

Имате психично заболяване
Друга потенциална причина е свързана с друг аспект на благосъстоянието.
Това също може да бъде страничен ефект от лекарства или причинено от диагнози за психично здраве, като депресия. Това състояние може да ви направи сънливи, но също и приемът на някои антидепресанти.

Изпитвате сънна апнея

Сънната апнея, най-често срещана при по-възрастни хора, също може да бъде в играта. Тя е хронично нарушение на съня, при което горните дихателни пътища са напълно или частично запушени по време на сън, което води до намаляване на съдържанието на кислород в кръвта и фрагментация на съня.
Ако се борите с това, може също да забележите умора през деня и когнитивна дисфункция.


Какво казва тялото, когато заспива бавно
Затрудненията при заспиване може да са симптом на безсъние, хронична болка или психологическо или медицинско състояние. През повечето време хората, които се борят да заспят, са тревожни, изпитват болка или се борят да имат силно желание за сън през нощта.
Ето няколко допълнителни причини това може да се случи.

Вашата рутина за сън не е най-добрата
При натоварени графици, практикуването на рутина около съня (вместо простото лягане) може да изисква усилие, но си заслужава.
Непоследователно време за лягане, лоши навици за сън, работа на нетрадиционни смени (като вечерни/нощни смени или ротационни графици), недиагностицирани или неконтролирани здравословни състояния като стрес, депресия, тревожност, ХОББ, ГЕРБ и наличието на неудобна повърхност за спане може всички допринасят за твърде дългото заспиване.

Пиенето на твърде много кофеин или консумирането му след 14:00 часа, гледането на екрани един час преди лягане, дрямката през деня, деконгестантите и яденето или упражненията точно преди лягане. Въпреки че може да не сте в състояние да се промените, когато работите, или ако имате медицинско състояние, помислете дали да не вземете лекарства, да медитирате преди лягане или да не си лягате по-късно от необходимото.

Чувствате се емоционални или стресирани
Почти всяко психично заболяване често започва с трудности при заспиване. Това не означава, че ако имате затруднения със заспиването, имате психично заболяване, но означава, че тялото се бори с нещо, което го кара да се чувства несигурно или не може да се успокои достатъчно, за да бъде уязвимо да влезе в състояния на сън — по-специално състояния на дълбок сън.

Дистресът, безпокойството и други емоционални проблеми могат да предизвикат безсъние, като доведат до „свръхактивна симпатична нервна система, която контролира механизма за борба или бягство на тялото, освобождавайки хормона на стреса кортизол.
Една техника, която може да бъде полезна, включва планирано „време за безпокойство"." С две думи, дайте си около 10 минути за безпокойство и си кажете, че ви е позволено да се тревожите само през този период.
Не загърбвайте и полезността на уелнес практиките у дома като дишане, медитация, йога, упражнения и създаване на успокояваща среда. Машините с „кафяв шум" също помагат за това.
Вие познавате тялото си най-добре. Слушайте го и имайте предвид всички промени в начина, по който спите.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X