Милиони хора празнуват Свети Валентин на 14 февруари всяка година. Но колко всъщност знаете за този празник?
1. Свети Валентин започва като форма на бунт
Най-популярната теория за произхода на Свети Валентин е, че император Клавдий II не е искал римските мъже да се женят по време на война. Те са имали забрана и легендата казва, че Свети Валентин им е помагал да се оженят тайно за любимите си.
2. Подписването на вашите съобщения с целувка не е нищо ново
Въвеждането на дълга редица целувки (ххххх) в края на съобщението е нещо, което много от нас правят и считат, че е съвременен символ. Това обаче далеч не е вярно. Някои смятат, че сладкият символ „х“ е станал синоним на целувката още в Средновековието, когато с „х“ са били подпечатвани писмата до любимите.
3. Валентинките може да са и на кофти късмет
Макар днес картичката, наречена валентинка, да се възприема като приятен символ на размяната на обич, във Викторианската ера тя се е считала за лоша поличба.
4. Жените са били раздавани в лотария
В Римската империя мъжете са теглили имената на жените под формата на лотария. Което женско име изтеглиш от купата, това ще е твоята любовница през следващата година. Много романтично, нали?
5. Почти три четвърти от мъжете ще купят цветя на Свети Валентин
Макар че не е изненадващо, че повече мъже купуват цветя на Свети Валентин, отколкото жени, може да ви шокира да научите колко много мъже отиват за букет на този ден. Около 73% от тях ще купят цветя в големия ден. Е, ако вашият не е сред тях, не му се сърдете. Купете си вино и полейте другия празник.
6. Червените рози са свързани с любовта още от Древен Рим
Всички знаем, че червената роза е обичайна покупка по времето на Свети Валентин, но защо? Розите, и по-специално червените рози, са се превърнали в символ на любовта и следователно са силно свързани с този ден. Произходът на традицията се простира още в древния Рим, когато червената роза е била любимото цвете на Венера: богинята на любовта.
7. Изписване на името на ръкава
В Средновековието е било традиция да изписваш името на любимия си на ръкава и да носиш тази дреха поне седмица след празника. Явно не са тачили особено прането...
8. Жулиета все още получава любовни писма, изпратени до нея на Свети Валентин
Всяка година в град Верона в Италия, където се намира къщата на прочутата шекспирова Жулиета, се получават около 1000 писма, адресирани до нея. Не е зле за някого, който е мъртъв от стотици години.
9. Хенри VIII решава кога трябва да се празнува Свети Валентин
Женен за общо шест жени през целия си живот, Хенри VIII е сериозен фен на нежната половина от човечеството и вероятно доста голям романтик. Още през 1537 г. крал Хенри VIII обявява с Кралската харта, че Свети Валентин ще бъде официален празник и избира 14 февруари за официален ден на честването.
10. Да живее шоколадът!
36 милиона кутии с шоколадови бонбони се продават на този ден. Нищо чудно, щом и любовта позволява яденето на шоколад. А пък и знаете, че Казанова дори си е хапвал добри количества шоколад, защото го е карал да се чувства по-мъжествен.
Коментари (0)
Вашият коментар