Напишете дума/думи за търсене

Рецепти с полезни билки за здравето

В сезона на настинките и грипа винаги се доверяваме на силата на билките. Има редица полезни аромати, които често използваме и в кулинарията, а те правят ястията ни по-вкусни и по-здравословни.

В следващите редове споделяме за 4 полезни билки, които може да отглеждате у дома или в градината. Тяхното мощно действие ще ви помогне да облекчите по-бързо неразположенията, свързани с настинката или грипа.

Бъз

Една от най-добрите билки за подобряване на кръвообращението в целия организъм. “Отваря” белите дробове, подобрява функциите на кръвоносните съдове. Бъз може да отглеждате в градината, където е добре да му осигурите частична сянка. Растението не е претенциозно.

1. Билкова отвара при бронхит

Острият бронхит е заболяване, което се проявява с възпаление лигавицата на белодробните бронхи, която се подува и удебелява и по този начин стеснява или напълно блокира фините въздушни пътища в белите дробове. Затруднява дишането, може да причини и задух.

Ето една ароматна билкова отвара, която ще ви помогне да се справите с бронхита

Необходими съставки: по 100 г от бяла ружа - цвят и лист (Althaea officinalis); бъз - цвятовете (Flores Sambuci nigri); мащерка - стрък и цвят (Thymus); мента - листа (Mentha Piperita); теснолист живовляк - листа (Plantago lanceolata); иглика - стрък и цвят (Primula); липа - цветовете (Tilia cordata дребнолистна, едролистна, сребролистна); риган - стрък и цвят (Origanum vulgare); сладко коренче - (Radix Liquiritae)

Начин на приготвяне: Вземете равна смес от сухите билки. 1 суп. лъжица (около 4 г) от билковата комбинация се запарва с 250 мл филтрирана гореща вода. Ври на много слаб котлон 8-10 минути. Прецежда се през марля или пластмасова цедка. Поднесете подсладен с мед и лимонови резенчета.

Приема се 3 пъти дневно 30 минути преди храна 3x75 мл в продължение на 40-45 дни или до изчезване на симптомите. При деца под 7 г. дневната доза е на половина (3 пъти х 40 мл отвара).

Тази билкова отвара повлиява възпалителния процес на лигавицата на бронхите, действа секретолитично и успокоява кашлицата. Подпомага възстановяването на белодробната тъкан. Подобрява дихателната вентилация.

За втечняване и подобряване отделянето на секрета в бронхите можете да прибавите листа от подбел и борови връхчета (ако кашлицата не е с алергичен компонент).

(Билковата комбинация е направена по рецептите на Петър Димков).

2. Отвара при силна кашлица

Когато не може да си поемете дъх от кашлица, пригответе си тази отвара и ще усетите облекчение.

Необходими съставки: 4 ореха, начупени с черупките, 1 суп. лъж. цвят от бял бъз, 1 суп. лъж. мед, 1/2 л вода

Начин на приготвяне: Слага се водата на котлон и щом заври, се прибавят орехите и цветът от бъза за около 10 минути на слаб огън. Прецежда се, прибавя се мед и се пие по 1 с.л. 3-4 пъти на ден. Помага при упорита кашлица. 

Риган

Тъй като билката е многогодишно растение, няма да ви бъде трудно да го отглеждате. Не е претенциозно, обича слънцето и добре дренираната почва. Добре е да го засадите в контейнер саксия.

Чаят от риган е естествено средство за справяне с много здравословни проблеми. Ароматната билка има редица полезни свойства, основните от които са антисептично, спазмолитично, храносмилателно и отхрачващо.

Инфузията с риган е идеална за лечение на простуда и грип, кашлица, трахеит и стомашно-чревни проблеми, подуване на корема и храносмилателни проблеми, лошо храносмилане, стомашни киселини и други.

Ароматният риган е полезен и за външно използване: използва се за лечение на симптомите на астма и бронхит, като се правят топли компреси с риган, които помагата за облекчаване на схващане на шията и врата.

Риганът е полезен при безсъние, диабет - помага за нормализиране на кръвната захар, при кожни проблеми като невродермити, екземи и възпаления, заздравява косата и за подобряване на имунната система.

Рецепта: Нужни са ви 1 чаена чаша вода и 2 суп. лъж. риган - сушени листа и цветове, натурален домашен пчелен мед за подслаждане.

Сварете водата в тенджера и във врящата вода изсипете цветовете и листата от билката. Оставете още 10 минути на огъня. Прецедете преди консумация и подсладете с две супени лъжици мед.

При лечение на грип се пият по 2 чаши на ден, докато симптомите изчезнат. За проблеми с храносмилането се пие по чаша след хранене. В случай на стомашни спазми се консумира само една чаша.

Евкалипт

Евкалиптът има отлично отхрачващо действие и помага за облекчаване на кашлицата, успокоява раздразнените и възпалени синуси. Той съдържа антиоксиданти, които подпомагат имунната система по време на настинка.

Може да сушите листата на растението и да си приготвяте чай от него. У дома може да го отглеждате като дръвче. В дневната или градината той ще добави повече красота. Евкалиптът се нуждае от слънце, затова е добре да го поставите до прозорец с южно изложение. Рядко е необходимо подкастряне. Стремете се почвата да е добре дренирана, да не е песъчлива или варовита.

Евкалипт при бронхит, грип и ангина

Противовъзпалителните и успокояващи свойства на евкалипта помагат при бронхит, грип и ангина. Много добре се повлиява и кашлицата, която съпътства тези заболявания.

Евкалиптът помага при:

Грип, придружен с висока температура, треска - правят се инхалации с водни пари във вода, в която са разтворени 2-3 капки евкалиптово масло.

Бронхиална астма и остър бронхит - пият се по няколко капки евкалиптово олио, разтворени в малко вода. Помага за втечняването на бронхиалния секрет и освобождава дихателните пътища.

Хрема и синузит - приема се по една лъжица пращец от евкалипт вечер, преди хранене.

Фарингит, ларингит и хрема - олиото от това растение има антисептични и противовъзпалителни свойства.

Рецепти с евкалипт...

Ако сте се простудили и заболяването ви е в начална фаза, ако леко ви боли гърло или само ви дразни - ето какво може да направите:

Необходими са: 50 мл натурално евкалиптово етерично масло и 500 мл вода.

Приготвяне: Водата се кипва и в нея се сипва евкалиптовото масло. След 2 минути се сваля от огъня. Чака се да се охлади съвсем леко.

Прави се инхалация, като се навеждате над съда и покривате главата си с хавлиена кърпа. Диша се над парата 15-20 минути, като се редува - първо през едната ноздра, после през другата.

При по-силна простуда и при бронхит, който вече е станал хроничен:

Необходими са: 1 с. л. евкалиптови листа, 3 с. л. пелин, 500 мл спирт и 200 мл вода.

Приготвяне: Евкалиптовите листа се заливат с врящата вода в съд, който се захлупва. Сместа престоява 1 час. Преди това се приготвя спиртен извлек от пелина (получава се след накисване на Щетата от билката в спирт - може и в ракия например). Евкалиптовата запарка се прецежда и 6 с. л. от нея се прибавят към спиртния извлек.

Приема се по 1 с. л. от течността 3 пъти дневно, най-добре 30 минути преди хранене и вечер преди сън. Курсът на лечение е 2-3 седмици.

Рецепта с евкалипт при загуба на гласа, упорита кашлица, както и при плеврит:

Необходими са: 1 ч. л. евкалиптово етерично масло, 250 г семена от анасон, 800 мл вода, 1 с. л. мед и 1 с. л. силно вино.

Приготвяне: В съд с горещата вода се слагат анасоновите семена. Оставят се да врят в непохлупен съд и на тих огън около 5 минути. Отварата се прецежда, съдът с нея се поставя отново на котлона и се прибавят първо медът, а после и виното. След няколко минути огънят се изключва и се добавя евкалиптовото етерично масло. Разбърква се добре и съдът се сваля от котлона.

Еднократната доза зависи от индивидуалната поносимост. Най-добрият вариант е да се приема по 1 с. л. на всеки 3 часа.

При различни типове кашлица ще ви е полезна следващата рецепта:

Необходими са: 20-30 капки спиртен извлек от евкалипт и 50 мл вряща вода.

Приготвяне: Извлекът се смесва с врящата вода и сместа се разбърква добре.

От нея се приема по малко 2-3 пъти дневно.

ВНИМАНИЕ! Евкалиптовото олио не бива да се пие на празен стомах, нито да се налага върху кожата, без да е разтворено във вода, тъй като може да предизвика обриви.

Мента

Една от най-добрите билки при неразположение е ментата. Тя е богата на ментол, който действа срещу отделянето на хистамин, като по този начин спомага за по-доброто дишане. Подобно на ригана, ментата е лесна за отглеждане в дома или градината.

Ароматната билка се нуждае от повече слънце и добре дренирана почва. Използвайте любимите ви ментови листа за ястия, шейкове, отвари, инхалации.

Противогрипна отвара от мента и маточина

Необходими съставки: 1 суп. лъж. сушена мента, 1 суп. лъж. сушенао маточина, 1 суп. лъж. мед

Начин на приготвяне: Залейте сместа от сушена мента и маточина с 500 мл вода. Оставете билковата смес да поври 2-3 минути и изчакайте, докато се охлади.

Прецедете и добавете мед към нея.

Запарка с дафинов лист и мента при настинка и кашлица

Дръжте настинката и кашлицата надалеч с топла запарка с дафинов лист и мента

Необходими съставки: 500 г вода, 7 листа дафинов лист, 1 суп. лъж. суха мента суха, 1 суп. лъж. мед

Начин на приготвяне: Всички съставки се заливат с врялата вода. Поставя се на топло за 3 до 10 минути, без да ври, след което се прецежда. От запарката се приема по 1 с.л. по 3 пъти на ден.

Много добре действа срещу настинка и дразнеща кашлица.

Може да се приема и от деца над 5 години по 1 ч.л. 3 пъти на ден.

Рецепти от тефтерите на баба

При упорита кашица ще ви помогне настойка от индрише

Тя се приема с удоволствие и от децата. Необходими са ви: 1 л вода, 1-2 клонки ндрише, 20 лукчета или 30 желе бонбони "ментина", 20 обикновени локума.

Водата се затопля в подходящ съд. Прибавя се локума. Когато водата изври до 700 мл се добавят лукчетата и желираните ментови бонбони. Вари се до 500 мл (до пълно разтваряне). Отстранява се от котлона и се слага индришето. Оставя се да се охлади. Приема се по една супена лъжица три пъти дневно 3-4 дни. За това време ще се избавите от храчките и ще изчистите гърлото и сливиците.

Силата на този елексир се дължи на индришето.

Друг вариант на домашен лек за кашлица

Уханното цвете доказано помага при поява на кашлица, дори и при упорита такава. Не е тайна, че ароматното мушкато притежава мощна сила, с която е в състояние да потуши кашлицата буквално за няколко часа.

Рецептата е следната: 3 листа от индришето се прибавят към половин литър вряла вода. Към тях се добавят и три ореха, счукани заедно с черупките, а след тях три лъжици босилек. Всичко е вече добавено и готово да поври на котлона в близките няколко минути. След като те минат, се изсипва и небет шекер (може да се замени с мед по желание).

След като престои от 20 минути този чудесен сироп се филтрира и се взима на глътки. Приема се вътрешно.

Дневно от него се пие по три пъти,за да подейства изключително бързо, буквално в следващите няколко часа.

Черната ряпа също помага при кашлица

Сок от черна ряпа е най-добрият естествен лек срещу кашица, грип, бактериална инфекция и течащ нос. Сокът от черна ряпа има действието на естествен антибиотик и имуностимулант. Действа ефективно при болно гърло и ангина.

Как да приготвим сок от черна ряпа?

Отрязва се горната част на ряпата (там където е дръжката). Издълбава се дупка във вътрешността, която се напълва с мед. Ако сте алергични към меда го заменяте с пудра захар. Поставя се ряпата на тъмно и хладно място (най-добре в хладилник). След няколко часа дупката ще се напълни със сок, който има ечебни свойства. Приема се по една супена лъжица на няколко часа. Когато сокът намалее се добавя отново мед или захар и ряпата продължава да отделя сок.

Сок от черна ряпа можете да получите и като изполвате сокоизтисквачка. Извлеченият сок се приема по същия начин. От една средно голяма ряпа се получава една чаша сок. Трайността на изцедения сок е 3 часа.

При възпаление на горните дихателни пътища използвайте лечебните свойства на мушкатато

За бронхит и плеврит се приготвя настойка. Ситно нарязани листа се поставят в тъмно стъклено шише до 1/3 от обема му. Залива се до горе с водка и се оставя в хладилник 3 седмици. Прецежда се и се взема по една супена лъжица 3 пъти дневно с чай от мента.

С тази настойка се правят и разтривки преди сън.

Лечение без лекарства

Народните рецепти за лечение на простуда и грип са предавани от поколение на поколение. Те нямат странични ефекти и са много ефикасни за цялостното състояние на организма. И макар да се отнасят към методите на алтернативната (нетрадиционна) медицина, бабините рецепти са много ефективно средство за лечение.

Най-популярните начини за билколечение са:

Запарка - билката се залива с вряща вода, съдът се похлупва и се оставя да кисне между 1 и 6 часа. След това се прецежда и е готова за консумация.

Студена запарка - билката се залива със студена преварена вода, оставя се да кисне между 4 и 8 часа в покрит съд и се прецежда.

Отвара - билката се залива със студена вода, вари се до кипване, след което се оставя на слаб огън максимум 30 мин., оставя се да се охлади и се прецежда.

Лапа - билката се счуква или намачква (ако е прясна), прави се на каша с малко гореща вода, налага се върху болното място и се привързва.

Първо и задължително условие при приготвяне на бабини илачи е билките да бъдат много ситно нарязани.

Отварите и запарките трябва да са прясно приготвени, да не престояват повече от 24 часа, да се държат на хладно и тъмно, но не в хладилник. За предпочитане да се подслаждат с мед.

Важно е да се знае, че при варене не трябва да се използват медни или алуминиеви съдове (тъй като отделят вредни йони), а само емайлирани или огнеупорни. По време на консумацията на тези лечебни средства, трябва да се въздържате от алкохолни напитки, месо, пикантни ястия и животински мазнини.

Ако пък приготвената отвара е за дете, дозата трябва да е в пъти по-малка от тази за възрастен.

Богатството от билки в природата е толкова голямо, а приложението им е толкова многостранно, че на практика бабините илачи са подходящи за всяко здравословно оплакване.

Колкото и полезни да са народните лекове, трябва да се прилагат разумно и контролирано.

Защото самолечението почти никога не дава положителни резултати. Също така не бива да забравяте, че лечението с билки изисква повече търпение, постоянство и време от лечението с медикаменти. Но пък то повишава устойчивостта и трудоспособността на целия организъм, укрепвайки физическите и умствените сили. 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X