През вековете жените със зъби и нокти са се борили за своето място под слънцето. Някои от тях яростно са търсили и защитавали своите човешки права и свободи. Сега сме в период от женската история, в който най-силно се чува женският глас и спокойно заставаме зад своите идеали. Затова трябва да благодарим на жените, които са успели да изразят гласа си в момент, когато обществото се опитвало да запуши устите им. Жени, които са оставили своя отпечатък в историята и са допринесли за свободата, която имаме днес.
Хелън Келър (1880 - 1968) е първият сляп и глух човек, получил бакалавърска степен в изкуствата. На 19 месеца Хелън губи слуха и зрението си, но това не я спира да развива забележителния си стил на изразяване и писане. Надмогвайки липсата на две сетива, тя неуморно защитавала правата на глухите и слепи. Освен това Хелън се бори за правото на жените да гласуват, бори се и за правата на работниците.
Боудика е лидер на ицените (икени). Тя успешно е водила повечето племена срещу Римската окупация. В една от най-жестоките битка предвожданите от нея войски избиват 70 000 британци и римляни.
Елизабет Блекуел (1821-1910) е първата жена, получила диплома от медицинския факултет в Америка, и първата жена-лекар в САЩ и Великобритания. Тя е помогнала за разрушаването на социалните бариери и признаването на жените за доктори. В последните години от живота си преподава гинекология в Лондонското медицинско училище за жени.
Розалинда Франклин (1920 - 1958) стига до невероятни открития за структурата на ДНК (дезоксирибонуклеинска киселина) и нейната форма, но нейният труд е откраднат. Затова хората не знаят името й, а тя всъщност е жената, която е достига първа до основата на нашето съществуване.
Ане Франк (1929 - 1945) Нейният дневник е една от най-превежданите литературни творби въпреки, че е била само на 13, когато го е писала. Тя е родена в Германия в семейство на евреи. По време на Втората световна война се укрива от нацистите със своето семейство в Амстердам и започва да води своя дневник. Ане умира в концентрационния лагер Берген-Белзен. След края на войната баща й успява да изпълни нейната мечта да е писател и публикува дневника й. Въпреки всички ужаси, които е преживяла, тя е символ на достойнство и хуманизъм. Нейни са думите: "Въпреки всичко, аз вярвам, че хората дълбоко в сърцето са добри."
Коментари (0)
Вашият коментар