Градските птици имат интелектуално надмощие над родствениците си, обитаващи провинциални области, сочи проучване на Университета Макгил.
В публикация в журнала Behavioral Ecology учени представят открития, които доказват съществуването на когнитивни разлики между градските птици и тези, които живеят в отдалечени региони, съобщи Discovery News, цитиран от Фокус.
Изследваните птици са червенушки от градски и провинциални зони на карибския остров Барбадос. Хвъркатите създания са преминали през два вида тестове - тестове, оценяващи асоциативното учене и тестове за разрешаване на проблеми.
При втория вид изпитания червенушките е трябвало да издърпат чекмеджета, за да вземат храна, например. “Установихме, че птиците от градските зони не само са по-иновативни при намиране на решения, но и че, изненадващо, градските птици имат по-добра имунна система от провинциалните,” казва водещият автор Жан-Никола Оде. По-здравата имунна система е в противоречие с първоначалните предположения на изследователите.
Екипът смята, че приспособяването на птиците към градски живот ги е научило по-добре да използват нови ресурси. По време на експериментите градските птици са проявили и повече дързост. В същото време обаче градските птици са показали повече страх от непознати за тях неща в обкръжението им.
Коментари (0)
Вашият коментар