Лудите шапкари Джони Деп като Лудия шапкар в “Алиса в Страната на чудесата”. Изразът “луд като шапкар”, от който произлиза името на героя, е заради смъртоносните опасности, които крие този занаят.
Един от най-ярките персонажи в “Алиса в Страната на чудесата” от Луис Карол е Лудия шапкар. 30 години преди написването на книгата обаче изразът mad as a hatter (“луд като шапкар”) бил много популярен, тъй като отравянето с живак било сред професионалните рискове на шапкарите в периода XVIII-XIX век: химикалът е използван в производството на филц, а продължителното излагане на вредното му влияние е довело до онова, което наричали „болест на Лудия шапкар”. Симптомите включват треперене, патологична срамежливост и раздразнителност, а между другото е причинявала и смърт чрез отравяне. Това води до съмненията, че ексцентричният герой на Луис Карол всъщност е страдал от заболяването: статия в британско медицинско списание предполага, че той е страдал от болезненото желание да остане незабелязан.
Кадър от проекта “Живата история”, който показва деформираните стъпала на китайските танцьорки.
Убийствени обувки
Здравото пристягане на стъпалата на китайските момичета е било вдъхновено от танцьорка, която през X в. присвивала краката си с коприна, за да танцува пред императора. Тази техника, която деформира стъпалата, е официално забранена чак през 1912 г. Въпреки това някои продължават тази практика тайно, като доказателство за статус - малките крака означават, че жената не се нуждае от тях, за да работи.
В проекта си “Живата история” британската фотографка Джо Фарел е заснела последната жена с пристегнати крака. “Много хора разказват колко е била варварска тази традиция - разказва тя. - Но това е било и традиция, която е давала сила на много жени. Дала им е по-добър живот... Едно от най-важните неща е, че те са посрещнали с достойнство всичко, което им се е случило.”
Много майки са оформяли стъпалата на дъщерите си още в най-ранна детска възраст, докато костите им са още меки - накисвали са ги в отвара с билки или с урина и оцет, в зависимост от семейната традиция, и след това са ги стягали в дървени форми. Много често процедурите са водели до гангрена и други смъртоносни възпаления. Когато се е случвало девойка да умира по време на процеса, утехата е била, че поне е погребана с хубави крака.
Желанието краката им да са по-малки не е било разпространено само сред китайките. Още преди X в. разни модни дами са ампутирали малките си пръстчета, за да носят възможно най-островърхите обувки.
Като майка трябва да тръгна по нов път в биатлона. Това каза в интервю за “24 часа” преди началото на сезона най-добрата ни биатлонистка Милена Тодорова. На 30 октомври 2023 г. тя и лидерът на националния ни отбор Владимир Илиев станаха родители на дъщеричка, която кръстиха Ивайла.
След световното в Ленцерхайде (Швейц) може окончателно да се каже
1. Какво правите, когато имате много задачи за деня или седмицата?
а) Правя списък какво и за кога трябва да свърша.
б) Първо правя нещата, които са бързи и лесни, а после минавам и към по-трудоемките задачи.
в) Винаги отлагам всичко до последния момент.
2. Колко често се случва да закъснявате за срещи, без значение от какъв вид
6 септември 2008 г. Лиепая. Националният отбор по хокей на България записва 0:82 от Словакия в олимпийска квалификация за игрите във Ванкувър. Съперникът ни отправя 139 удара към вратата ни, нашите не успяват и веднъж. Любомира Шошева успява да улови 54 шута от 134 срещу нея, а Камелия Дражева пуска 5 от 5
Коментари (0)
Вашият коментар