Напишете дума/думи за търсене

7 телефонни навика, които тайно могат да бъдат признаци на безпокойство

Вашият мобилен телефон може да ви каже много - времето, плановете ви за уикенда, последните новини. Терапевтите казват, че може също да ви подскаже как се чувствате.

По-конкретно, някои телефонни навици могат да означават безпокойство.

„Когато сме разтревожени, тялото ни започва да се бори или да бяга и през повечето време, защото сме толкова привързани към телефоните си, това е едно от първите места, където се появява реакцията на борба или бягство", обяснява Таша Бейли, лондонски психотерапевт и автор на „Истински разговор: Уроци от терапията за изцеление и любов към себе си".

Ето някои телефонни навици, които може да са знак, че се случва нещо по-дълбоко.
Ако тези поведения ви звучат познато, те може да са знак, че нещо не е наред с психичното ви здраве.

Дуумскролинг, или и прекомерно скролване
Повечето хора са доста запознати с термина дуумскролинг (doomscrolling), който е определението за непрекъснато превъртане и кликване, за да научите повече и повече за смущаващи новини или тревожни теми. И не е изненадващо, че това може да е знак, че се чувствате тревожни.

„В doomscrolling ние се опитваме да намерим някаква сигурност, опитваме се да намерим отговори, но doomscrolling-ът само влошава безпокойството ни", обяснява Кари Хауърд, базиран в Тексас лицензиран клиничен социален работник и треньор по тревожност, който предоставя услуги на клиенти по целия свят.

Когато превъртате, превъртате и превъртате, предизвикващи безпокойство мисли могат да наводнят ума ви и да ви е трудно да мислите за нещо друго.
Хауърд казва, че прекомерното превъртане на привидно „добро" съдържание като безгрижни публикации или забавни клипчета с животни също може да бъде признак на безпокойство.

Много хора използват това като метод за отвличане на вниманието — насочвате вниманието си към телефона си, което ви позволява да избегнете това, което се случва в живота ви, независимо дали е стресова работна ситуация или кавга с приятел.

Търсене на тревожни въпроси
Подобно на дуумскролинга, дуумсърчингът (doomsearching) е друг начин, по който вашето безпокойство може да се проявява при използването на мобилния ви телефон.
"Когато сме разтревожени, често сме свръхбдителни и премисляме нещата. Това може да се види в нашите търсения в Google; може да имаме отворени милиони раздели с всички неща, за които се тревожим", добавя Бейли.

Вашите търсения могат да ви кажат много за това, за което се тревожите – търсите ли симптоми на заболяване или търсите кога ще се почувствате излекувани сърдечно след голяма раздяла?
Нашите търсения в Google могат да ни покажат колко сме тревожни и натрапчивите мисли, които ни тревожим. Търсим някакъв вид валидиране или някакви отговори или насоки.


Използване на телефона ви като начин за избягване на определени ситуации
Има доста хора, особено ако са социално тревожни, които всъщност се преструват, че отговарят на текстово съобщение или телефонно обаждане като начин да избегнат социалните взаимодействия в реалния живот.
Да речем, че сте в кафене и бивш колега или познат от гимназията започва да се приближава към вас. Някога престрували ли сте в такива ситуации, симулирайки, че сякаш говорите по телефона, за да избегнете социално взаимодействие? Това е пример за използване на телефона ви като стратегия за разсейване или избягване, за да се справите със стресовите фактори в реалния живот.

Невъзможността да оставите телефона си
Неспособността да се отделите от телефона си – например, когато тренирате, лягате си или сте на работна среща – може да е признак на безпокойство.
Нещо повече, това може дори да означава съзависимост.
„Ако телефонът ни беше човек, щяхме да сме привързани към него цял ден", обяснява Бейли. И когато хората са разтревожени, те могат да се привържат още повече към телефоните си.
Отговаряне на известията възможно най-скоро
В същата сфера на непрекъснато проверяване на телефона, някои хора имат склонност да адресират известията веднага като начин да избегнат безпокойството.

Тези слаби телефонни граници могат да доведат до повече безпокойство - очакването, че ще отговорите на текстови съобщения веднага или винаги ще отговорите на служебно обаждане, може да надвисне над вас.

Избягването на телефонни разговори
Често се правят шеги за неприязънта на по-младите поколения към телефонните обаждания. Все повече млади хора разчитат на текстови съобщения, приложения за съобщения и гласови бележки, за да поддържат връзка с приятели.

Но според психолозите избягването на телефонни разговори също може да бъде признак на безпокойство.
По някакъв начин губим изкуството на социалните умения и затова, когато се чувстваме по-малко сигурни относно способността си да се ангажираме с другите, сме склонни някак да се крием зад телефона си или не искаме да направим обаждане, което ни се струва плашещо, или да отговаряме на повикване.

Паникьосвате се, когато телефонът ви не работи
Важно е да вземете под внимание как се чувствате, когато нямате безжичен интернет или когато батерията на телефона ви падне. Чувството на нервност или паника може да е сигнал за опасност.
Постоянната нужда да сте в контакт с другите може да бъде проблематична.

Превъртането, избягването на телефонни обаждания и постоянната проверка на вашите известия може да са признаци, че се чувствате тревожни.

Може да опитате този трик за внимание, за да ограничите използването на телефона си
Ако смятате, че телефонът подхранва безпокойството ви, може да опитате да създадете физическа бариера между вас и устройството. Просто поставете ластик за коса около телефона си.
Много е трудно да изпращате текстови съобщения и да търсите информация в интернет, когато около телефонът ви има гумена лента.
Много хора дори не осъзнават, че просто вдигат телефона си и отварят приложение или просто отварят телефона си автоматично, защото са свикнали с това. Това създава бдителност в мозъка и ни напомня, че говорим по телефона си.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X