Напишете дума/думи за търсене

Как антарктически лед на 1,2 милиона години ще ни помогне да разберем повече за живота някога

Изследователите казват, че събраната проба е най-дългият непрекъснат запис на миналия климат на Земята от ледено ядро.
Учените са пробили 1,7 мили дълбоко в Антарктида, изваждайки проба от ледено ядро, което датира от най-малко 1,2 милиона години.
Те очакват пробата да предложи нови прозрения за еволюцията на климата и атмосферата на Земята през цялата история.

Екип от 16 учени и помощен персонал прекара четири лета в сондиране в антарктическия лед, докато най-накрая стигнаха до основната скала. За да изпълнят целта си, те издържаха на средни температури от -25,6 градуса по Фаренхайт на място, известно като Little Dome C, разположено близо до изследователската станция Concordia.

Те извадили ледената сърцевина на парчета, които ще натоварят на ледоразбивач, наречен Laura Bassi, за транспортиране до Европа. На кораба ледените ядра ще се съхраняват при -58 градуса по Фаренхайт в специализирани студени контейнери, съобщава CBC News.
Частите могат да бъдат сглобени отново, след като достигнат крайната си дестинация. С обща дължина 1,7 мили, леденото ядро ​е по-дълго от осем Айфелови кули, подредени една върху друга.

Преди това същата група изследователи е извлякла ледено ядро ​​от Антарктида, датиращо отпреди 800 000 години, чрез инициатива, наречена Европейски проект за изваждане на лед в Антарктика (EPICA). Но те искали да достигнат лед, който е още по-стар, затова стартират проекта Beyond EPICA - Oldest Ice, който е финансиран от Европейската комисия.

Най-старият лед, извличан някога от Антарктика, е събран през 2017 г. и датира от преди 2,7 милиона години. Тази проба обаче е взета по-близо до повърхността, благодарение на естествените процеси, които избутват нагоре слоеве от по-стар син лед. Новото ледено ядро представлява най-дългия непрекъснат запис на миналия климат на Земята от ледено ядро.

Учените казват, че пробите от ледени ядра са полезни инструменти за изследване как климатът на планетата се е променил с времето. Когато снежинките падат в полярните региони, те улавят химикали и частици от въздуха. Когато кацнат на земята, снежинките се компресират в слоеве лед, които се натрупват година след година - подобно на пръстените на дърво.

„Понякога виждате слоеве пепел, идващи от вулканични изригвания", казва Карло Барбанте, глациолог, който координира проекта Beyond EPICA и е директор на Института за полярни науки към Националния изследователски съвет на Италия, пред Джорджина Ранард от BBC News. „Виждате малките мехурчета вътре, мехурчета въздух, които нашите предци са издишали преди милиони години."

Когато учените извличат ледени ядра, най-младият лед е на върха, а най-старият лед е на дъното. Тези замразени колони ефективно позволяват на изследователите да погледнат назад във времето.

„Ледените ядра наистина са най-близкото, което може да използвате, за да се върнете в машината на времето и да може да измерите каква е била атмосферата в миналото", казва Джон Хигинс, геоучен от Центъра за изследване на най-стария лед към Националната научна фондация и Exploration (COLDEX), пред CBC News.
С последното ледено ядро ​​на Антарктида учените се надяват да научат как нивата на парникови газове са се променили през хилядолетията. Те твърдят, че разбирането на климатичната история на Земята може да им помогне да направят по-точни прогнози за това какво може да се случи с климата в бъдеще.

От леденото ядро ​​на 800 000 години те са събрали, че концентрациите на парникови газове никога не са били толкова високи, колкото са в съвременната епоха.
„Днес виждаме нива на въглероден диоксид, които са с 50 процента над най-високите нива, които сме имали през последните 800 000 години", обяснява Барбанте.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X