Хеди Ламар е австрийско-американска актриса и изобретател, която е пионер в технологията.
Благодарение на нея днес има Wi-Fi, GPS и Bluetooth комуникационни системи.
Заради красотата й, тя се озовава в Холивуд, където се снима във филми като „Самсон и Далила" и White Cargo, но и заради нея обществото дълго пренебрегва нейния изобретателен гений.
Рожденото име на Ламар е Хедвиг Ева Кислер. Тя е родена във Виена, Австрия на 9 ноември 1914 г. в заможно еврейско семейство.
Като единствено дете Ламар получава много внимание от баща си - банков директор и любознателен мъж, който я вдъхновява да гледа на света с отворени очи. Той често я води на дълги разходки, където обсъждат функционирането на различни машини като печатарската преса или трамваите. Тези разговори моделират мисленето на Ламар и само на 5-годишна възраст тя вече разглобява и сглобява отново своята музикална кутия, за да разбере как работи механизмът.
Междувременно майката на Ламар е концертираща пианистка и я запознава с изкуствата, записвайки я на уроци по балет и пиано от ранна възраст.
Блестящият ум на Ламар е пренебрегнат и красотата й заема централно място, когато е открита от режисьора Макс Райнхард на 16 години. Тя учи актьорско майсторство при Райнхард в Берлин и изиграва първата си малка филмова роля през 1930 г. в немски филм, наречен Geld auf der Stra βe („Пари на улицата"). Въпреки това едва през 1932 г. Ламар печели признание като актриса за ролята си в противоречивия филм „Екстаз".
Австрийският търговец на боеприпаси Фриц Мандъл става един от обожаващите фенове на Ламар, когато я гледа в пиесата „Сиси". Ламар и Мандъл се женят през 1933 г., но това е краткотрайно. Веднъж тя споделя: „Много скоро разбрах, че никога не мога да бъда актриса, докато бях негова съпруга. Той беше абсолютният монарх в брака ни. Бях като кукла. Бях като някакъв предмет на изкуството, който трябваше да бъде охраняван - и затворен - без ум, без собствен живот."
Тя е невероятно нещастна, тъй като е принудена да играе ролята на домакиня и да се усмихва при поискване на приятелите на Мандъл и скандалните бизнес партньори, някои от които са свързани с нацистката партия. Тя се отскубва от хватката на Мандъл през 1937 г., като избягва в Лондон, но взема със себе си знанията, натрупани от разговора на масата за военновременните оръжия.
Докато е в Лондон, късметът на Ламар се обръща, когато я представят на Луис Б. Майер от прочутото студио MGM. С тази среща тя си осигурява билет за Холивуд, където зашеметява американската публика със своята грация, красота и акцент. В Холивуд Ламар се запознава с различни странни герои от реалния живот, като бизнесмена и пилот Хауърд Хюз.
Ламар започва връзка с Хюз, но най-вече се интересува от желанието му за иновации. Нейният научен ум е затворен от Холивуд, но Хюз помага за подхранването на иноватора в Ламар, като й дава малък комплект оборудване, което да използва в караваната си на снимачната площадка. Това й позволява да работи върху изобретения между дублите. Хюз я завежда във фабриките си за самолети, показва й как са построени самолетите и я запознава с учените, които стоят зад процеса.
Ламар е вдъхновена да прави иновации, тъй като Хюз иска да създаде по-бързи самолети, които да бъдат продадени на американската армия. Тя купува книга с риби и книга с птици и разглежда най-бързите от всеки вид. Актрисата иноватор комбинира перките на най-бързата риба и крилете на най-бързата птица, за да скицира нов дизайн на крилото за самолетите на Хюз. След като показва дизайна на Хюз, а той отвръща: „Ти си гений".
Ламар наистина е гений, тъй като зъбните колела в нейния изобретателен ум продължават да се въртят. Веднъж тя заявява: „Подобряването на нещата идва естествено за мен." Тя продължава със своите изобретения и създава модернизиран светофар и таблетка, която се разтваря във вода, за да направи газирана напитка, подобна на Coca-Cola. Най-значимото й изобретение обаче е създадено, когато Съединените щати се подготвят да влязат във Втората световна война.
През 1940 г. Ламар среща Джордж Антейл на вечеря. Антейл е друга странна, но умна сила. Известен със своето писане, филмова музика и експериментални музикални композиции, той споделя същия изобретателски дух като Ламар. Тя и Антейл разговарят по различни теми, но най-голямото им безпокойство е задаващата се война. Антейл споделя: „Хеди каза, че не се е чувствала много комфортно да седи в Холивуд и да прави много пари, когато нещата по света са в такова състояние."
След брака си с Мандъл тя има познания за боеприпаси и различни оръжия, които биха се оказали полезни. И така Ламар и Антейл започват да обмислят идеи за борба със силите на Оста.
Двамата измислят необикновена нова комуникационна система, използвана с намерението да насочват торпеда към техните цели по време на война. Системата включва използването на „скачане на честотата" сред радиовълните, като и предавателят, и приемникът „скачат" към нови честоти заедно. Това предотвратява прихващането на радиовълните, като по този начин позволява на торпедото да намери набелязаната цел.
След създаването му Ламар и Антейл подават документи за патент и търсят и военна подкрепа за изобретението. Въпреки че получават патент на САЩ № 2,292,387 през август 1942 г., Военноморските сили решават да не прилагат новата система. Отхвърлянето кара Ламар да подкрепи военните усилия със своята известност, като продава военни облигации. Щастлива във втората си родина, тя става американска гражданка през април 1953 г.
Междувременно патентът на Ламар изтича, преди тя изобщо да види и пени от него. Докато тя продължава да трупа кредити във филми до 1958 г., нейният изобретателен гений все още не е признат от обществеността.
Едва в по-късните години на Ламар тя получава награди за своето изобретение. Фондацията Electronic Frontier награждава съвместно Ламар и Антейл с тяхната Pioneer Award през 1997 г. Холивудската изобретателка става и първата жена, която получава наградата Bulbie Gnass Spirit of Achievement Award на Invention Convention. Въпреки че умира през 2000 г., Ламар е въведена в Залата на славата на националните изобретатели за развитието на нейната технология за прескачане на честотата през 2014 г. Това постижение довежда до това, че Ламар е наречена „майката на Wi-Fi" и други безжични комуникации като GPS и Bluetooth.
Коментари (0)
Вашият коментар