Вече ви запознахме с теми, които не е добре да обсъждате в присъствието на деца.
От друга страна, има теми, от които възрастните са склонни да избягват, защото смятат, че говоренето за тях би било вредно за малчуганите. Но детските психолози казват, че тези разговори могат да бъдат подходящи за провеждане с или в присъствието на деца, стига да се подхожда по обмислен, подходящ за възрастта начин.
1. Здравословни разногласия
Родителите може да си мислят, че трябва да разрешават всички конфликти при затворени врати. Но това не е непременно вярно. Всъщност може да бъде полезно за децата да наблюдават родителите си как се справят с уважение при несъгласие в дадена ситуация.
За тях е важно да знаят, че невинаги мама и тате са съгласни един с друг, но винаги се обичат. Децата трябва да видят, че е съвсем нормално да поставяме исканията си, без да атакуваме другия.
И за тях е изключително важно да видят родителите си да се справят с различията и разногласията си с обич и прошка.
Като се има предвид това, разгорещени спорове, които включват крясъци, обиди или други форми на неуважение, не трябва да се случват пред деца, тъй като това им влияе негативно.
Разбира се, когато става въпрос за определени теми, по-добре е възрастните да обсъждат тези въпроси насаме. Дискусиите за секс или други деликатни въпроси се провеждат по-уважително без публика.
2. Честни емоции
Много възрастни се опитват да избягват да показват или говорят за емоциите си около децата, но всъщност е важно за малчуганите да виждат възрастните да обработват чувствата си по здравословен начин.
Добре е да споделите, че се чувствате разстроени, притеснени или разочаровани по подходящ за възрастта начин. Това помага за нормализиране на по-широк спектър от емоции и може да помогне на децата да се научат да изразяват и регулират собствените си емоции.
Това също им помага да развият емоционалната си интелигентност.
Ако ви чуят да казвате нещо ала „Чувствам се тъжно, защото един приятел се премести да живее в друг град и това е нормално", те научават, че няма неподходящи емоции и че всички са временни, което им помага да се чувстват сигурни да изразяват своите.
3. Грешки, които са направили
Възрастните не трябва да изпитват натиск да поддържат фасада на съвършенство пред децата. Добре е да им признаете, когато сте се объркали по някакъв начин.
Да говорите за собствените си грешки и как сте се справили с тях помага на децата да се научат на устойчивост и отчетност. Когато чуят нещо като
„Направих грешка на работа, но поех отговорност и работя върху намиране на постоянно решение", те виждат, че грешките са естествена част от живота и че могат да се справят с тях положително.
4. Парите
Въпреки че не бихте искали детето ви да е запознато с пълния обхват на финансовия стрес, пред който може да се изправите, парите не трябва да са тема табу.
Обсъждането на финансови концепции по подходящ за възрастта начин може да бъде ценна възможност за учене. Децата, които растат с разбиране за бюджетиране, спестяване, инвестиране, заеми и отговорно харчене, е по-вероятно да развият добри финансови навици, когато пораснат.
Ключът е да избягвате да ги затрупвате със стрес на ниво възрастни относно парите.
5. Секс, интимно съгласие и телесни промени
Като родител може да откриете, че избягвате изцяло разговорите по тези теми с децата си, защото изглеждат твърде неудобни или си мислите, че са по-подходящи за обсъждане за по-зряла възраст. Но въвеждането на тези теми по подходящи за развитието начини всъщност е много важно.
Възпитаването на децата на интимно съгласие, автономия на тялото и основните факти за анатомията, репродукцията или пубертета им помага да развият здравословно разбиране за своите тела и взаимоотношения.
Тези дискусии дават възможност на децата да задават въпроси, да поставят граници и да се чувстват комфортно относно собственото си физическо развитие. Освен това помага за предотвратяване на дезинформация от други източници.
Целта не е да защитим напълно децата, а да внимаваме за използвания език и тон.
Коментари (0)
Вашият коментар