На 4 август 1930 г. английската авиаторка Ейми Джонсън се завръща триумфално на летището в Кройдън – началната точка на монументалното й пътешествие по света. Тя току-що е станала първата жена, извършила самостоятелен полет от Англия до Австралия. Пилотът-пионер напуска Англия почти неизвестна, само с шепа доброжелатели, които да й помахат, но сцената при завръщането й беше много различна, тъй като хиляди се събрали, за да споделят историческия момент за Джонсън.
Коя е Ейми Джонсън?
Родена през 1903 г., Джонсън по-късно завършва икономика, латински и френски в университета в Шефилд и лети за първи път по време на разходка на панаира в Хъл. След като се премества в Лондон и си осигурява работа като секретарка, Джонсън се отдава на любовта си към летенето и прекарва всеки свободен момент на летище Stag Lane в северен Лондон. Тя получава лиценза си за пилот през 1929 г.
Мъжете може и да доминират в небето в ранните дни на авиацията, но Джонсън е решена да докаже, че летенето може да бъде повече от просто хоби и че жените са също толкова способни пилоти, колкото и господата. През същата година Ейми става една от първите жени, спечелили лиценз „C" за наземни инженери.
Почти никой не й обръща внимание, когато Джонсън обявява намерението си да подобри 16-дневния рекорд за полет от Англия до Австралия, поставен от Бърт Хинклер през 1928 г. По това време най-дългият самостоятелен полет на Джонсън бил между Лондон и Хедън, близо до родния й град Хъл.
Маршрутът на полета на Джонсън е избран случайно. Тя го избира, като поставя линийка върху картата и начертава права линия. Това я превежда през изключително опасен терен и изисква от нея да лети без прекъсване най-малко осем часа в самолет с открита горна част, преди да спре за гориво. Но фактът, че тя е жена, очарова медиите най-много. Един вестник дори погрешно съобщава, че тя ще вземе скрин, пълен с рокли, със себе си в самолета.
С ограничена информация за времето и без начин да се свърже с наземния екип, Джонсън тръгва на 5 май 1930 г. със своя de Havilland Gipsy Moth.
Докато мусон в Бирма (сегашен Мианмар) унищожава шансовете й да победи рекорда на Хинклер, тя достига Индия за рекордните шест дни. На 24 май Джонсън каца в Дарвин след епично пътуване от 11 000 мили, изпреварвайки рекорда само с четири дни.
Славата я очаква. Британската преса я нарича „Кралицата на въздуха". В Австралия, малко преди 27-ия си рожден ден, Джонсън е вече знаменитост. Кметовете на различни градове я канят да ги посети, а жените молеха фризьорите си за „прическата на Ейми Джонсън". Дори били написани песни за нея, включително Amy, Wonderful Amy.
През 1931 г. тя поставя рекорд с втория си пилот Джак Хъмфрис за полет от Англия до Москва и след това през Сибир до Токио. През 1932 г. Джонсън се жени за шотландския пилот Джим Молисън, който й предлага брак, след като са прекарали осем часа на борда на самолета й. Заедно продължават да бият рекорди до развода си през 1938 г.
Как умира Ейми Джонсън?
По време на Втората световна война Джонсън се присъединява към Спомагателния въздушен транспорт (ATA), който премества самолети от фабрики или между въздушни бази за Кралските военновъздушни сили. Издига се до първи офицер.
През 1941 г., тя разбива самолета си по време на полет над устието на Темза в Кент. Въпреки че успява да скочи с парашут, тя се удавя. Тялото й никога не е намерено. Тя е само на 37.
Тъй като Джонсън се е отклонила от планираната дестинация Оксфорд по време на катастрофата, оттогава се разпространяват теории на конспирацията. Някои вестници по онова време предполагат, че тя е била на тайна военна мисия, докато други подозират, че смъртта на Джонсън е била прикрита, след като тя е била случайно убита по време на опита за спасяване. Мистерията остава.
Коментари (0)
Вашият коментар