Миналото често е по-странно, отколкото може да си представим. Осеяно е с изненадващи съвпадения и ключови моменти, случили се едновременно в различни части на земното кълбо...
Мамутите са оцелели до ерата на пирамидите
Противно на общоприетото схващане, че мамутите са измрели преди около 10 000 години, след края на последната ледникова епоха, малки количества от огромните бозайници са оцелели на няколко места за още около 6000 години.
Всъщност популация от вълнисти мамути е бродила още на остров Врангел в Северния ледовит океан край Сибир преди 3700 години – векове след построяването на пирамидите в Гиза и Стоунхендж.
Въпреки вярването, че мамутите са измрели много по-отдавна, те са бродили по земята по същото време, когато е започнало изграждането на пирамидите.
С метро на публично обесване
На 26 май 1868 г. ирландският републикански активист Майкъл Барет, осъден за участието си в бомбен атентат, е обесен пред затвора Нюгейт в това, което се оказва в последствие последната публична екзекуция в Англия.
Много от хилядите хора, които се събират, за да гледат зловещото събитие, са пътували дотам с метрото.
Клеопатра е живяла по-близо до кацането на Луната, отколкото до построяването на Египетските пирамиди
Колкото и невероятно да звучи, Клеопатра (живяла около 69–30 г. пр. н. е.), последният активен владетел на древен Египет, е родена повече от 2400 години след завършването на трите основни пирамиди в Гиза (построени около 2550–2490 г. пр. н. е.).
През 1969 г., „само" две хилядолетия след смъртта й, американският астронавт Нийл Армстронг прави първите си стъпки на Луната.
Великата китайска стена е завършена две години след първия телефонен разговор в света
Великата китайска стена - една от най-известните изкуствени структури на планетата, е изградена до голяма степен от трети век пр. н. е. до 17-ти век сл. н. е. и се простира на 21 196 км.
Въпреки древния си произход, строителните работи по
стената не са завършени до 1878 г., по време на късната династия Цин. Две години по-рано Александър Греъм Бел катапултира света в нова ера на модерността със своето новаторско изобретение: телефона. На 10 март 1876 г. той прави първото в света телефонно обаждане на своя асистент: „Г-н Уотсън. ела тук. Искам да те видя."
Оксфордският университет е по-стар от империята на ацтеките
Мезоамериканската цивилизация, известна сега като ацтеките, датира от 1325 г., с основаването на столицата Теночтитлан (мястото на съвременния Мексико Сити).
От друга страна, преподаването в Оксфордския университет – който все още посреща стотици студенти всяка година – започва още през 1096 г. Университетът, колежите Балиол и Мертън са основани между 1249 и 1264 г.
Мачу Пикчу и стенописите на тавана на Сикстинската капела са завършени в рамките на един век една от друга
Италианският Ренесанс и империята на инките не се свързват често един с друг, но и двете са явления от една и съща епоха. Перуанската цитадела Мачу Пикчу на върха на планината е завършена около 1450 г., в разгара на могъществото на империята. На повече от 6500 мили разстояние, докато императорите на инките продължават да се наслаждават на своето убежище на върха на планината, през 1512 г. италианският художник Микеланджело довършва своите фрески на тавана на Сикстинската капела във Ватикана.
Един самурай би могъл да изпрати факс на Ейбрахам Линкълн
Може би най-странният от всички факти, събрани тук, е, че е имало 22-годишен прозорец, през който японски самурай е могъл на теория да е изпратил факс до американския президент Ейбрахам Линкълн.
Класата на самураите в Япония съществува до края на феодалната система през 1868 г.; електрическият печатен телеграф (предшественик на цифровата факс машина) е патентован през 1843 г., а Ейбрахам Линкълн е убит през 1865 г.
Coca-Cola е по-стара от Айфеловата кула
На 8 май 1886 г. д-р Джон Пембъртън продава първата чаша кока-кола в аптеката на Джейкъбс в Атланта, като таксува пет цента за чаша. Близо три години по-късно, на 31 март 1889 г., строителството на 300-метровата Айфелова кула е завършено.
„Междузвездни войни" излиза през същата година, когато Франция извършва последната си екзекуция с гилотина
Въпреки че е наказание, което най-широко се свързва с кървавия период на царуването на терора на Френската революция в края на XVIII век, гилотината все още се използва като метод за екзекуция и през XX век. Всъщност последният човек, екзекутиран с гилотина във Франция, е тунизийският имигрант Хамида Джандуби през септември 1977 г. - същата година, в която епичният блокбъстър на Джордж Лукас "Междузвездни войни" е показан за първи път на голям екран.
Коментари (0)
Вашият коментар