Напишете дума/думи за търсене

Живот в най-умните държави? Чудесно, но не гарантира щастие

Коя е „най-умната" държава в света? Дали тази с най-грамотно население? Или тази, чийто жители са с най-висок коефициент на интелигентност? Може би страната с най-добро образование. А защо не и нацията, спечелила най-много Нобелови награди и родила най-много гении в различни области?

От началото на XX век специалистите търсят метод, който да претегля най-точно качеството на сивото вещество у различните народи, но още не са открили универсална формула. Засега тестът за интелигентност (IQ) остава най-ползван за преценка на индивидуалния и колективния им ум. Той измерва паметта, аналитичното мислене, математическите умения, а напоследък и емоционалната интелигентност, която е важна за способността да общуваме и за успеха в различни житейски сфери.

Всяка година десетки организации и мозъчни тръстове правят това измерване и класациите им се различават, но все пак в почти всички доминират Азия и Европа.

През 2022 година рейтингът на престижната британска онлайн платформа Vouchercloud нареди Япония първа сред 25-те най-умни нации. Китай е на 3-а позиция, а Южна Корея – на 10-а. В челната десетка Европа се представя с 5 държави - Швейцария е втора, Холандия - пета, Русия - шеста, Белгия - седма, Великобритания – осма. А нас въобще ни няма.
Но в метода на Vouchercloud освен IQ влизат броят Нобелови награди и постиженията в образованието. Затова, макар и пръв по коефициент на интелигентност (107,1) , Сингапур се класира 25-и, тъй като не му достигат нобелите. По същата причина Хонконг и Южна Корея – трета и четвърта по интелигентност - падат до 11-о и 10-о място.

Ако Нобеловите награди са мярка за красив ум, то
САЩ е държавата с най-много гении

– 403 лауреати. Затова тя е 4-та в общата класация, макар че по IQ е едва 28-а, a по постижения на образованието – 13-а. Следват Великобритания (138 нобела), Германия (113), Франция (73), Швеция (33), Русия (32). Китай може да се похвали само с 9 Нобелови награди, макар че е втори по IQ.
Този критерии донякъде подвежда – Щатите например дърпат мозъци от цял свят, чиито заслуги пишат на своя сметка. „Там и в британските академични центрове са събрани най-умните хора на планетата и образуват т. нар. „мозъчен пояс", пише „Бизнес инсайдър".

Ако се съди само по IQ, за чийто среден показател се взема 100, най-умните държави са в Азия. Начело в сондажите са Япония (106,49), Тайван (106,47), Хонконг (105,37), Китай (104,10), Южна Корея (102,35). Затова, както пише „Форбс", Азия е континентът, който сочи към бъдещето.
В последните измервания на IQ добре се представят Беларус (101,6) и Финландия (101,2), напред е дръпнала и Унгария (98,1).

България се класира някъде по средата с коефициент около 90-те

По данни от 9 международни проучвания ние сме 47-и от 113 страни със средно IQ 91. В рейтинг на демографския сайт World population review държим 54-о място с 90,99.
IQ под 70 според изследователите говори за ограничени интелектуални способности. Те нареждат на дъното държави като Непал, Сиера Леоне, Либерия, Гватемала, Гамбия, Гана, повечето – от Африка.

Но IQ е разтегливо и променящо се понятие и според някои учени не е равнозначен на интелигентността. От разработването на първия тест Станфорд-Бине в началото на XX век до днес методологията доста се е променила, но все пак стойностите стабилно растат, което вероятно означава, че човечеството става все по-умно.

Но ако вашият коефициент е по-нисък, не се отчайвайте – той може да се видоизменя и расте, съобщава Би Би Си. Специалистите твърдят, че върху ай кюто негативно влияят броят на празниците и лошата храна. Дори силна простуда и тежък грип могат временно да го смъкнат. Интелигентността, казват някои учени, се покачва, ако си кърмен като бебе или имаш голяма глава. A според прочутия автор на тестове за интелигентност Джеймс Флин

IQ се влияе и от брачния партньор

Според теорията на британския психолог проф. Ричард Лин решаващо въздействие върху интелекта оказва климатът. Колкото по-суров е той, толкова по-високо е ай кюто. От което следва, че най-умни са северните народи.

Мнозина като украинската психоложка Оксана Дерен смятат тази теза за расистка. Разцветът на нацията не зависи от IQ-то, а от социалния интелект, умението да комуникираш ефективно, да завързваш контакти и да възприемаш от по-напредналите народи, казва тя. „Напълно е възможно у холандците, живеещи в сърцето на Европа, тези способности да са развити по-добре, отколкото у жителите в едно сибирско село. Но да се говори, че северните нации са умни, а южните - глупави, не е научно" - обобщава Дерен.

Според британския психолог Джоан Фрийман при различни среди и възможности коефициентът на интелигентност може да се развива и расте. Той например е тясно свързан с образованието, тъй като стабилната образователна система би трябвало да произвежда по-интелигентно население с течение на времето, сочи Би Би Си. Затова просветата е сред критериите на много класации за сивото вещество на нациите. Но това не значи просто рейтинг на елитните вузове. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) например най-умните студенти не са в държави с прочути университети като Бръшляновата лига в САЩ и британските Оксфорд и Кеймбридж. В нейната листа водят Япония и Финландия, защото мярката не е университетската репутация, а способностите, които ученици и студенти показват в живота и подготовката им за бъдещето, обяснява Би Би Си. В топ 100 на световната класация на висшите училища Quacquarelli Symonds САЩ например влизат с 32 вуза, а Нова Зеландия – само с един. Но в листата на ОИСР тази страна е осма, а американците – десети. Защото измерването включва разходите за висшето образование и възвръщаемостта на тази инвестиция. Нидерландия е трета заради ниските учебни такси за разлика от САЩ и Англия, където за реномирано училище се плаща солено.


В сондажите на PISA – програмата на ОИСР, определяща способностите на учениците през 2000-2015 г., най-добре са се представили децата от Китай, Сингапур, Япония, Южна Корея. От Европа в първата десетка са Естония, Финландия, Полша, Нидерландия. Програмата оценява постиженията на 15-годишни юноши от 78 държави в три области – четивна, математическа и природонаучна грамотност. Включени са критерии като способност за решаване на проблеми, сътрудничество, глобални компетентности, творческо мислене. В последния такъв рейтинг учениците у нас са 50-и – след Румъния и на последно място в ЕС.

Според изследването 47% от българчетата не са достигнали минималното ниво на грамотност по четене

В математиката през 2018 г. равнището рязко пада под това от 2012 г. В науките нашите деветокласници се класират по-зле от 2012 и 2015 г. „Този спад е един от най-големите, наблюдавани сред всички участници в изследването PISA",  отбелязва доклад на ОИСР. Колкото и да е противоречива методологията на подобен тест, изводът е, че макар и да вземат награди по международни конкурси и олимпиади, българчетата имат проблем с функционалната грамотност. Тоест изпитват затруднения да прилагат наученото в реални житейски ситуации. Според наши специалисти причината е в закъснялата реформа на образованието, което предлага по-скоро знания, отколкото умения.

Гарантира ли обаче високият коефициент на интелигентност успех в бизнеса и богатство? Отговорът е „не", ако се вярва на проучване на Държавния университета на Охайо. В САЩ годишните доходи на най-умните 2% (с IQ 130 и повече) са с $ 6000 - $ 18 000 по-високи от тези на средно интелигентните. Но шансовете им да натрупат голямо състояние и да избегнат финансови трудности и фалити са същите като на хората с IQ под средното, сочи изследването.

„Това е така, защото тестовете измерват само когнитивните способности на човека, а успехът изисква много други качества - талант, усърдие, постоянство, инициативност, пробивност", обяснява проф. Фрийман.
Статистиката обаче показва силна връзка между IQ и икономическия разцвет. Според изследване на 90 държави, публикувано в сп. Psychological Science, умствените качества на населението и особено на най-мъдрите 5%,  влияят забележимо върху силата на икономиката и повдигат брутния вътрешен продукт. За всеки пункт увеличение на средния IQ на дадена страна, БВП на глава от населението нараства с $ 229. Приносът на петте процента „мозъци" е още по-голям - за всеки допълнителен пункт в тази група БВП става с $ 468 по-висок.

„В едно общество броят на най-интелигентните хора е важен за икономическата продуктивност - казва германският психолог и педагог Хайнер Риндерман. – Те са от значение за технологичния прогрес и иновациите, за това как се ръководят нацията и предприемачеството и т.н. След Адам Смит според мнозина отдръпването на държавата е основен фактор за силна икономика. Аз смятам, че

в днешния свят човешкият капитал и когнитивните способности са по-важни от икономическата свобода"


Дали най-умните народи в света са и най-щастливите?
Статистиката показва друго в потвърждение на библейската сентенция, че който трупа знания, събира печал. По традиция в класациите за щастие водят богатите северни народи в Европа, които не са начело в рейтингите за IQ. По последни данни на World Happiness Report oт 156 държави най-много са щастливците във Финландия. Там и имигрантите са най-честити. Следват Дания, Норвегия, Исландия, Швеция и пр.

Рекордьорите по интелигентност пък не са особено доволни от живота - Хонконг е едва 76-и, Южна Корея - 54-а, Япония – 58-а, Китай – 93-и. И там, разбира се, има щастливи хора, но сред главните причини за униние специалистите нареждат напрежението от конкуренцията, маниакалното фокусиране върху кариерата и правенето на пари, продължителните и напрегнати работни часове, особено в Япония, Китай и Южна Корея. Там да работиш до 19 ч, че и повече, както и в събота и неделя, е нормално.
Азиатците са потиснати от недостатъчното заплащане на фона на шеметните цени на недвижимите имоти. Скъпотията на жилищата е особено стряскаща в Хонконг, Сингапур, Южна Корея, Китай. Затова там хората сравнително късно се решават да създадат семейство.

В Китай, Тайван и Южна Корея на настроението влияе замърсената околна среда. Угнетяващо действат свръхнаселените градове, както и растящата пропаст между бедни и богати.

В същото време, макар и не така „умната" Скандинавия върви към 4-дневна работна седмица при запазване на пълната заплата. Там действа не толкова принципът „живея, за да работя", колкото правилото „работя, за да живея". За тези най-щастливи нации са важни сигурността, социалната политика, свободата на избор, алтруизма, приветливостта.

В последната класация на World Happiness Report от 156 държави България е 97-а. По-щастливи от нас са не само Румъния, Сърбия, Турция, Гърция, Северна Македония, а и Нигерия, Камерун, Бутан, Либия и почти цяла Латинска Америка. Но 60-ина държави като Афганистан, Южен Судан и Руанда са по-злочести и от нас. Може би повече българи трябва да прочетат прозрението на Достоевски, че „човек е нещастен, само защото не знае, че е щастлив"....

Класацията на най-добрите по качество на живот държави също не съвпада с тези за най-умна нация. Индексът „Къде да се родиш" почива върху данни за материалното благополучие, покупателната способност, финансовата и политическата стабилност, здравеопазването, правата и свободите, нивата на безработица и корупция, продължителността на живот, климатът, перспективите до 2030 г. и др. Листите на британското сп. „Икономист" и на ООН се оглавяват от красивата и подредена Швейцария, която според Vouchercloud е 11-a IQ. А третият по коефициент на интелигентност Китай е едва 79-и по качество на живот. От 191 държави Индекс на човешкото развитие на ООН за 2021 г. нарежда

България на 68-о място по благоденствие

заедно с Барбадос и Гренада. Изпреварват ни дори Сърбия, Черна гора и Грузия. Страната ни е слязла с 4 места надолу и вече единствена от ЕС не е в групата на най-високоразвитите държави в света. Ако това е някакво успокоение, показателите на 90% от страните през 2021-а са се влошили. Пандемията от коронавирус и другите кризи са метнали развитието на човечеството с пет години назад.

Но статистиката е доста измамна и въпросът къде е най-добре да се живее има много различни отговори. И дали това е „най-умната" държава не е сред тях. По статистика на ООН най-висока заплата бихте взели в Швейцария. Децата ви ще възползват от добре развита образователна система в Германия, от най-висококачествено образование - в САЩ и Англия, а по високите технологии - в Япония. Семейството ви ще се чувства най-сигурно в страни с ниска престъпност като Ирландия, Исландия и Нова Зеландия. Едни от най-ниските данъци ще плащате в Монако и ОАЕ. Най-чиста природна среда ще ви предложат райони като Скандинавия и Канада. За здравето ви ще се грижат повече от добре в Дания и Норвегия.

Ако решите да смените „родината", не приемайте тези условия за даденост – те са силно изменчиви. Когато например през 1988 г. „Иконъмист" за първи път публикува индекса „Къде да се родиш", САЩ бяха първи по качество на живот. Сега са 16-и.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X