Напишете дума/думи за търсене

Следродилна психоза - профилактика и лечение

Да станеш майка, е житейски преход, който включва значителни промени във всеки аспект от живота на жената. Бременността и раждането предизвикват хормонални, физиологични, когнитивни и социални промени, към които жените трябва да се адаптират, ако искат да останат разумни и здрави. Този процес обаче може да се усложни от разстройства и състояния като следродилна психоза.

В продължение на много години медицината и науката като цяло поддържаха идеята, че майчинството е полезно за психичното здраве на жените. В допълнение на това нерядко медицинските специалисти са склонни да игнорират всякакви психопатологични симптоми при бременни и родилки. Те ги третират като нормални странични ефекти от процеса и вярват, че ще изчезнат сами.

Истината е, че връзката между следродилния период и промените в настроението, особено психозата, датира още от времето на Хипократ (700 г. пр.н.е.). През XVIII и XIX век френската и немската медицинска литература въвеждат първите систематични изследвания на следродилната психоза.

Терминът следродилна психоза е измислен през 1875 г. и се отнася до най-сериозните от категорията разстройства, които се случват скоро след раждането.

Какви са симптомите на следродилната психоза?
Тя се състои от психотични епизоди, обикновено маниакални, но също и депресивни или смесени, които започват няколко дни след, въпреки че в началото не са непременно емоционални или психотични епизоди. Маниакалните симптоми обикновено са логорея, препускащи мисли, свръхактивност и еуфория.

Симптомите се основават на въодушевление и депресия с интензивни промени в настроението. Също така е обичайно пациентите да изглеждат объркани, подобно на това, което се случва при органичната психоза. Понякога жените със следродилна психоза внезапно не осъзнават, че раждат или са бременни.

Важно е да се отбележи, че първите три седмици след раждането е периодът с най-висок риск. Въпреки това симптомите обикновено се появяват в рамките на часове или три дни след раждането.
Следродилната психоза не трае дълго. Хората, страдащи от нея, се връщат към предишното си състояние доста бързо и симптомите изчезват.

Могат да се появят халюцинации и заблуди, въпреки че няма много информация за тях. Те обикновено имат нещо общо с новороденото бебе. Халюцинациите могат да бъдат зрителни, тактилни или обонятелни.

Причини за следродилна психоза
Това състояние е свързано с промени в мозъка, които се случват по време на раждането. Някои рискови фактори могат да предразположат някои жени към психоза, като минали психиатрични проблеми, стават майки за първи път, акушерски усложнения като инфекции, прееклампсия и лишаване от сън и фамилна анамнеза за биполярно разстройство.

В своето проучване от 2001 г. изследователите Джоунс и Крадок показват, че следродилната психоза има ясен генетичен компонент. Те също така установили, че биполярното разстройство се развива в семейството. Те обаче не са успели да идентифицират конкретен ген.

Друга хипотеза е, че психозата се дължи на неврохормонална уязвимост. По време на бременност жените са изложени на високи нива на естроген, което намалява активността на тирозиновия ензим хидродсилакс, участващ в синтеза на допамин.

Намалените нива на допамин водят до свръхчувствителни допаминови D2 рецептори и след това до последващо повишаване на този хормон след раждането. Увеличаването на допамина в мозъка е отговорно за психотичните симптоми. Затова изследователите разглеждат възможността за профилактично лечение с естроген за предотвратяване на следродилна психоза.

Друга теория е свързана с имунната система. По време на бременност имунната система на жената намалява с няколко степени, за да улесни тъканната съвместимост с плода. След раждането обаче имунната система отново се задейства и понякога малко се обърква, поради което жените след раждане
имат по-висок риск от развитие на автоимунно заболяване.

Лечение
Стандартното лечение на следродилна психоза включва болничен престой както за майката, така и за бебето. Това е най-добрият начин за предотвратяване на потенциално трагични последици, като самоубийство или убийство на дете. Болничният персонал насърчава връзката майка-дете и избягва разделянето им, освен ако не е абсолютно необходимо.

По отношение на лекарствата лекарите обикновено предписват високи дози стабилизатори на настроението и антипсихотици (известни също като невролептици). Освен това понякога използват електроконвулсивна терапия (ЕКТ), която не представлява риск за нероденото дете. Ако има възможност за използване преди раждането, важно е да се анализират минусите и ползите за последния триместър на бременността или непосредствено след раждането.

Има и друг вид терапия, която изглежда ефективна. Нарича се терапия с видео обратна връзка и лекарите я използват за жени с емоционални или психотични разстройства. Терапията им помага да повишат чувствителността към своите бебета и да намалят пасивността. Накратко, насърчава кооперативното поведение. Да накарате майката да влезе в ролята на майка, е от съществено значение за възстановяването.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X