Напишете дума/думи за търсене

8 съвета за справяне с увреждането на дете

Когато детето е диагностицирано с увреждане, родителите често се чувстват дезориентирани. Ако не е лесно да се намери много информация за състоянието и възможните последици от него, новите обстоятелства стават още по-сложни.

След като диагнозата е установена, не е лесно да се приеме новата реалност. Нито едно семейство не реагира по същия начин или със същата интензивност. Може да се прояви забавена реакция или да има сдържаност в ранните етапи на диагнозата.
Освен това околната среда добавя натиск.

В тази статия ще предложим някои съвети, които ще помогнат при диагностицирането на увреждането на детето и произтичащите от това последствия.

1. Обучението и информацията генерират увереност
Когато притежавате солидна информация по даден проблем, често се чувствате по-уверени в предприемането на действия. Най-надеждните източници са професионалистите, посветени на тази област. Те могат да ви кажат какво се случва с вашето дете, защо и как да му помогнете на всеки етап от развитието му.

Например за деца с намалена подвижност са важни физическите терапии, които им помагат в области като мускулна сила, гъвкавост, баланс и двигателни умения.

2. Запознайте се и посещавайте програми за подкрепа, центрове за грижи и семейни асоциации
Много училища, образователни институции, кметства и сдружения имат програми, насочени към родители и близки на деца с увреждания. Те имат за цел да насърчават солидарността и съпричастността.
Тези програми са важни на ниво обучение и образование. Там ще намерите професионалисти, които ще ви посъветват относно специалните нужди на вашето дете, като документират какво може и какво да не очаквате да се случи.

3. Информират своите образователни институции
Ако неговото увреждане не пречи на вашето дете да ходи на училище при условия, подобни на тези на неговите връстници, ролята на учителския персонал е ключова. Уверете се, че възпитателите участват и, ако може, дайте им цялата необходима информация, за да могат да я вземат предвид. Колкото по-прецизно е тя, толкова по-персонализирано отношение могат да дадат на вашето дете.

4. Практикувайте грижа за вас
За да направиш другите щастливи, ти самият трябва да си щастлив. Същото е и с грижите. За да се грижиш за другите, трябва да се грижиш за себе си. Но как да започнете? Може да започнете с дейности, които ви харесват: упражнения, четене на книга, среща с приятел или кратка почивка. В края на краищата често се нуждаете само от момент, за да поплачете или да излеете чувствата си.
Тези малки действия често отварят и вратата за чувство на оптимизъм.

5. Дайте шанс на скръбта
Ако детето ви е с увреждания, трябва да се изправите пред загубата на идеала, който сте имали, и да го приемете такова, каквото е сега. Ако чувствате, че тази ситуация е разбила мечтите ви, скърбите.

Въпреки че може би си мислите, че скръбта е свързана само със смъртта на някой ваш близък, това не е така. Както твърди американският психиатър Елизабет Кюблер-Рос, това може да бъде свързано с всичко, което ви дава истинско чувство на загуба.
Важно е да преминете през мъката си. Трябва да разберете всеки етап и да го преживеете.
• Отричане. „Нещо не е наред. Това не може да се случва на мен.
• Гняв. „Защо на мен? Защо на моето дете? И защо семейството ми? Наказвани ли сме?
• Договаряне. Пазарите се с новата ситуация.
• Тъга или депресия. Разбирате, че сценарият няма да се промени. Това генерира празнота, размишления в мислите и т.н.
• Приемане.

Трябва да изясним, че тези етапи не се случват непременно по подреден начин. Започнете с тъга, след това да преминете към гняв и накрая да преговаряте. Справянето с увреждането на вашето дете ще изисква скръб, адаптиране към новата семейна ситуация и възстановяване на емоционалната ви стабилност.

6. Посещавайте психологическа терапия
В психотерапията ще намерите помощен контекст, за да управлявате емоционалната буря, която ви причинява толкова много мъка. Професионалната консултация също е добър начин да се погрижите за себе си. Това е може би най-добрият начин.
Професионалистите могат да ви напътстват и придружават в процеса ви на скръб. Семейството или приятелите също играят важна роля, но те не могат да ви осигурят ресурсите, които един специалист би ви предоставил.

7. Опитайте се да не се обвинявате
Вината е натрапчива емоция. Тежи много и невинаги може да я изтърпите. Когато става въпрос за вашето дете, може да почувствате, че вината е ваша заради това, че то ви има проблем, независимо дали страда от двигателни или интелектуални затруднения.

Но не трябва да се обвинявате.

Не забравяйте, че има много различни фактори, които биха могли да окажат влияние. Например пренатални (преди раждането на детето), перинатални (по време на раждането) и постнатални (след раждането на детето). Като правило тези причини възникват по различно време и по различни причини. Понякога това е просто случайна ситуация. Един пример може да е увреждане на слуха, което може да е възникнало поради следните причини:
• Генетични: Не всеки разпознава семейните заболявания, особено след като те могат да произхождат от поколението на прадядовците и бабите. Ние може да знаем за наследствени заболявания от нашите родители, но невинаги за прадедите, които са съществували преди тях.
• Усложнения при раждане. Според Световната здравна организация около 830 жени умират всеки ден от причини, свързани с бременността и раждането. Никой не е освободен от това да се случи, нито е виновен за нещо.
• Някои инфекциозни заболявания. Например хроничен отит, излагане на силни звуци, употреба на ототоксични лекарства. Всички сме изложени на това.

8. Разчитайте на семейството си
Трябва да потърсите убежище и да се възстановите. Вероятно ще се почувствате психологически уязвими поради новините, така че това е добър момент да се оставите да се погрижите за себе си.

Ако имате и други деца, трябва да говорите с тях и да им обясните какво се случва. Колкото и малки да са те, семейната ви динамика се променя и те ще забележат. В интерес на истината те дори могат да ви помогнат да преосмислите бъдещето, тъй като децата често имат способността да опростяват проблемите. Ако приемете същия невинен начин, по който те се позиционират пред реалността, това може да ви помогне да се справите с увреждането на вашето дете.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X