Допреди около четири или пет десетилетия семействата, които имат само едно дете, бяха рядкост. Повечето родители приемаха сериозно съвета на Библията „да се плодят и да се множат“.
Но поради икономически и социални фактори, и заради промени в ролята на жените, тенденцията се обръща. Докато някога единствените деца бяха изключение, сега те са по-скоро правило. Смята, че до 40 процента от домакинствата в света днес имат само едно дете.
Доказано е също, че колкото по-високо е културното и социално ниво на родителите, толкова по-малко деца имат. Това дава леко предимство на тези хлапета, защото те могат да се радват на повече стимули и по-стабилна социално-икономическа позиция.
Техните мозъци се развиват по различен начин
Изследване, проведено от Университета на Китай и публикувано в списание Brain Imaging and Behavior, установява, че единствените деца в семейството могат да имат различно развитие на мозъка от децата с братя и сестри.
В проучването са изследвани 170 деца. Всички са били подложени на психологически и психотехнически тестове, както и на ЯМР за изследване на мозъка им. Учените открили, че единствените деца имат повече сиво вещество в париеталния лоб.
Това било свързано с по-голяма умствена гъвкавост, планиране и езикови способности. От друга страна, са били по-зависими и са имали по-малко социални умения от тези, които са израснали с братя и сестри.
Проучването показва, че децата, които растат сами, трябва да проявяват повече въображение и активност, когато играят. Това е така, защото те нямат другари за игра, което ги кара да развиват допълнително своята креативност. Освен това, тъй като те взаимодействат по-малко с други деца и повече с възрастни, това изглежда им дава езиково предимство.
Други изследвания
Преди няколко десетилетия на децата, които са едни на майка и на баща, се гледаше като на проблем. Смятало се, че те са лошо възпитани и следователно изключително трудни за обучение. Стигнало се дотам, че дори била създадена асоциация за защита на родителите на единствените деца в семейството. Наричала се Zero Growth и имала за цел да помогне на родителите да „вкарат малките в правия път“.
Благодарение на същата организация започнали да се провеждат проучвания в различни части на света, които предоставяли данни, показващи колко погрешно е това схващане. Постепенно се събрали доказателства, които показвали, че единствените децата в семейството със сигурност са различни от тези с братя и сестри, но те не съвпадат със стереотипната представа.
Изследване от 2017 г. твърди, че по правило единствените деца са по-интелигентни и имат по-добри отношения с родителите си, отколкото децата с братя и сестри.
Проучването установява също, че те са склонни да приличат повече на родителите си, отколкото на тези, които растат в семейство с много деца. Това е така, защото взаимодействието е по-интензивно и фокусирано. Тези хлапета нямат възможните модели, които братята и сестрите биха могли да им предложат, а само тези на техните родители. Следователно, идентификацията е по-директна.
Други любопитни факти
Ако децата без братя и сестри имаха проблеми, нямаше да има толкова много от тях, които са станали известни. Сред тях са такива видни личности като Леонардо да Винчи, Алберт Айнщайн, Жан-Пол Сартр, Франклин Делано Рузвелт и Чарлз Линдберг и др.
Знаете ли, че 20 от първите 23 астронавти, изпратени в космоса, са били единствени деца. Такива са и множество личности от шоубизнеса - Мерилин Монро, Ал Пачино, Брук Шийлдс, Леонардо ди Каприо, Робърт де Ниро и Алиша Кийс.
Разбира се, има и много известни фигури и знаменитости, които са израснали с братя и сестри. Истината е, че изглежда няма радикална разлика между това да израснеш в семейство, в което има само едно дете, и друго, в което са много. Изглежда, че генетиката, стилът на родителство и личният опит оформят всеки индивид.
Коментари (0)
Вашият коментар