Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) съобщи в своя доклад от 8 април, че в Обединеното кралство е открито увеличение на случаите на остър хепатит при деца. Произходът на това ново огнище на хепатит при деца обаче все още не е изяснен.
Хепатитът - патология, която засяга черния дроб, причинявайки възпаление на този орган, има различни причини. Сред тях са вирусни инфекции и интоксикации както от лекарства, така и от токсини, намиращи се в околната среда.
Коя е най-честата причина за хепатит при деца?
Има няколко вируса, способни да променят функционирането на черния ни дроб. Поради тази причина те са известни заедно като хепатитни вируси или хепатотропни вируси. Те съответстват на вируси A, B, C, D или делта и Е.
Те обаче идват от различни вирусни семейства. Въпреки че засягат чернодробната тъкан, не всички от тях го правят по един и същ начин.
Някои ситуации също причиняват промени в черния дроб. Ето няколко примера:
• Интоксикация с лекарства: Парацетамолът е един от най-честите виновници
• Съдови причини при пациенти със сърдечни заболявания и аритмии
• Обструктивни патологии на жлъчните пътища
• Автоимунно участие
Черният дроб е орган, който получава много кръв и има основни метаболитни функции, така че е изложен на вируси почти постоянно.
Какви са симптомите на остър хепатит при деца?
Един от най-ярките признаци на остър хепатит е жълтеницата - пожълтяване на кожата и лигавиците. Това обаче не е първата проява, която се появява, въпреки че често е най-очевидната.
В ранните етапи симптомите са тривиални и неспецифични, което прави диагнозата малко вероятна. Ранните клинични прояви включват:
• Липса на апетит
• Треска
• Умора
• Мускулна и коремна болка
• Гадене и повръщане
• Диария
Иктеричен период
След няколко дни се появява характерното жълто оцветяване на хепатита, което засяга кожата и лигавиците. Този цвят се дължи на наличието на пигмент: билирубин.
Тази молекула изисква действието на черния дроб да се трансформира във вещества, които се елиминират по-лесно. Поради тези модификации билирубинът може да премине в червата, където оцветява изпражненията.
По същия начин кръвообращението позволява на трансформирания билирубин да бъде пренесен до бъбреците, където се филтрира в урината. При остър хепатит преминаването към червата се променя поради възпаление на чернодробната тъкан. Ето защо се натрупва в кръвта, придавайки жълтеникав оттенък на кожата.
Тъй като в червата няма достатъчно пигмент, изпражненията не могат да бъдат боядисани правилно, така че придобиват блед оттенък. Това състояние се нарича ахолия. Освен това тъй като билирубинът се натрупва в кръвта, той по-лесно се филтрира в урината, което се нарича холурия.
Как се диагностицира остър хепатит при деца?
Въпреки че стойностите на билирубина може да са по-високи, отличителните тестове за остър хепатит са определянето на трансаминази.
Тези чернодробни ензими могат да се увеличат с повече от 10 пъти. Остротата на хепатита не е свързана с това увеличение, така че високата цифра само потвърждава заболяването, но не класифицира неговата тежест.
Други тестове, които могат да бъдат направени при съмнение за остър хепатит:
• Алкална фосфатаза
• Протромбиново време
• Общ, директен и индиректен билирубин
• Гама-глутамилтранспептидаза (ГГТ)
С кръвен тест е възможно да се получат повечето от данните, необходими за съответствие с диагнозата хепатит.
Възможно ли е да се предотврати хепатит при деца?
Тъй като начинът на придобиване на заболяването се различава при всяка причина, механизмите на предаване са групирани в две:
• От елементарен произход
• Заразяване по патентен път
По този начин могат да бъдат предложени препоръки за предотвратяване на предаването. Освен това ваксинацията срещу вирусите на хепатит А и В е част от имунизационния график за деца.
Фекално-орално предаване
Това е класическият път на предаване, описан за остри вируси на хепатит А и Е. Първият е най-често срещан в детството.
Деца или възрастни, които не мият ръцете си правилно след ходене до тоалетната и изхождане, могат да причинят замърсяване. Те могат лесно да замърсят различни повърхности и храни, които се споделят от други хора.
Препоръките за предотвратяване на тази зараза включват:
• Консумирайте само вода, подходяща за пиене
• Енергично измиване на ръцете след използване на тоалетната
• Спазвайте правилата за хигиена при работа и прием на храна
• Без сексуален контакт с лице с хепатит
Други форми на предаване
При вирусите на хепатит B, C и D предаването става по пътища, различни от храносмилателния тракт. Освен това тези видове обикновено са хронични.
Този механизъм включва сексуален контакт и всяко излагане на кожата или лигавиците на телесните течности на заразен човек.
Защо не е възможно да се установи причината за новото огнище на хепатит при децата?
Откакто Обединеното кралство съобщи за ново огнище на хепатит при деца, е трудно да се установи причината, защото не може да се намери обща връзка.
От друга страна, хепатотропните вируси (такива, които се размножават в черния дроб)вече са изключени като причинители. Настоящото разследване е насочено към установяване дали има общи черти между засегнатите деца, за да може търсенето да бъде насочено.
Този анализ е по-труден за постигане поради факта, че огнището се е разпространило в други страни, без видима закономерност.
Това излага на риск повече деца. Еволюцията на болестта е тежка, със случаи, изискващи трансплантация на черен дроб, и дори един случай на смърт.
В допълнение към изключването на класическите хепатитни вируси, в някои случаи е установено наличието на аденовирус, докато други са дали положителна проба за SARS-CoV-2.
Коментари (0)
Вашият коментар