Напишете дума/думи за търсене

Какво е вътрешна хомофобия?

Според речника на Американската психологическа асоциация хомофобията се описва като страх, предразсъдък или гняв към хомосексуалността. Често води до епизоди на дискриминация и насилие. Въпреки че много се говори за хомофобията спрямо общността, интернализираната хомофобия рядко се споменава.
Вътрешната хомофобия е концепция, която се използва от няколко години, за да опишат действията на хомофобия, които се случват на хора, които са част от ЛГБТИ+ общността.

Хомофобията може да се появи дори между гейове, лесбийки, хора с гъвкави полове и други. Въпреки че може да се прояви към околните, може да се прояви и към себе си.

Характеристики на интернализираната хомофобия
Интернализираната хомофобия описва всички съзнателни и несъзнателни хомофобски действия, които някой, което е част от LGTB+ общността, практикува със себе си и с други членове. Въпреки че всеки случай е различен, повечето епизоди от този тип се развиват поради детски или юношески предразсъдъци.

Акт на интернализирана хомофобия може дори да бъде един хомосексуалист, който се отнася лошо към друг, като го смята за „недостатъчно мъжествен“.

Последиците от интернализираната хомофобия
Те засягат както въпросния човек, така и околните. Според проучване, публикувано в Journal of Counseling Psychology през 2009 г., интернализираната хомофобия е пречка за процъфтяването на връзката между гейове, лесбийки и бисексуални.

Например тези, които развиват това отношение, може да се срамуват да покажат отношенията си на обществеността, да проявяват определени поведения и дори да водят активен сексуален живот. В тази връзка изследване, публикувано през 2016 г. в European Psychiatry, посочва, че тези епизоди са пречка за насладата на качествен сексуален живот. Те също могат да причинят депресия.

Проучване, публикувано в International Journal for Equity in Health през 2017 г., установява, че тези, които проявяват подобни нагласи, също са склонни да крият собствената си сексуална идентичност и да развиват психологически дистрес. Доказателствата сочат също, че сборът от всичко споменато по-горе е пречка за намиране на партньор.


Може ли да се измери интернализираната хомофобия?
• Намалено взаимодействие с партньори в обществото.
• Склонност към много мъжки или много женствени стандарти при намиране на партньор (така че партньорът е напълно неразличим от хетеросексуален).
• Отричане на хомофобски действия (както свои, така и чужди).
• Чувство на срам спрямо собствената сексуална ориентация.
• Отхвърляне на тези, които са по-открити относно своите сексуални или романтични наклонности.
• Пазене на връзките в тайна (избягване да се говори за това с приятели, семейство или колеги).

Накратко, акт на нетолерантност или дискриминация към общността или към себе си може да бъде категоризиран като такъв. Това често води до опасни сексуални практики, злоупотреба с алкохол, наркотици и дори насилствено поведение.

Екзистенциалната депресия се проявява при хора с високи интелектуални способности.

Какво може да се направи, за да се избегне интернализираната хомофобия
• Избягвайте да се шегувате с хомосексуалността.
• Бъдете отворени към уважение към многото разнообразни прояви на сексуалност, които са част от ЛГБТИ+ общността.
• Избягвайте отрицателните ценностни преценки, когато се срещате с някого, който е хомосексуалист.
• Приемете себе си такъв, какъвто сте, с всичките си силни и слаби страни. И запомнете: хомосексуалността никога не е слабост.
• Разберете ролята, която ЛГБТИ+ общността е играла през цялата история – както дискриминацията, която е претърпяла, така и всичко, което е направила, за да спечели своите свободи.
• Приемете всички конструктивни коментари, които може да получите относно поведението си.
• Осъдете всеки акт на хомофобия.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X