Парадоксално, но сега, когато вирусът ни затвори по домовете, внезапно се отвориха много възможности да "излезем" по нов и различен начин от вкъщи. Световните музеи направиха виртуални обиколки, оперите и театрите излъчват наживо, йога инструкторите преподават директно в хола ни.
Ето още една изключително симпатична възможност да направите нещо интересно заедно със семейството си през тези дни.
Виктор Топалов е завършил "Право" в СУ, но признава, че сърцето го тегли към екскурзоводството отдавна. "Станах екскурзовод по неволя, когато затвори семейната бръснарница, в която работих в продължение на 8 години - разказва пред MILA.BG той. - Наложи се да сменя професията и видях обява за екскурзовод. Използвах това, че бях карал такъв курс в гимназията, и те взеха, че ме наеха. Това стана през лятото на 2016 г. Оттогава насам работя само като екскурзовод в различни организации, като имам опит в автобус, трамвай, музей и пеш."
Виктор създава "Бохемска София" в края на 2019 г. "В страницата споделям любопитни материали за историята на града и организирам пешеходни обиколки за местни. Акцентът е изкуство и култура, но обръщам внимание и на политика и архитектура."
Поради създалата се ситуация Виктор прави и първата си дигитална обиколка. Може да научите повече за нея на страницата на "Бохемска София", както и да се потопите в духа на Стара София с неговия дигитален пътеводител "Кварталът на писателите".
Пренесете се в квартала, чиито улици още помнят стъпките на кръга „Мисъл“, Никола Вапцаров, Алеко Константинов, Цветан Радославов, Атанас Далчев, Мара Белчева, Кирил Христов и Елисавета Багряна.
Използвайте картата от 1907 г. и научете как Крачолов става Яворов, къде е живял авторът на българския химн, как е изглеждал домът на Алеко, чия баница обичала Багряна, къде се пази масичката, на която е подписана Търновската конституция и много други любопитни факти!
"Това е първата ми дигитална обиколка, но ако се хареса от хората ще правя още, обещава Виктор Топалов.
Ето и кратък откъс от дигиталния пътеводител "Кварталът на писателите":
"Домът на Пейо Яворов
(ул. „Раковски“ №136)
На пръв поглед – просто къща. Но една вечер на втория ѝ етаж се случва събитие, което променя завинаги българското общество. На 30 ноември 1913 г., след гостуване у семейни приятели, Лора Каравелова и нейният любим Пейо Яворов посягат на живота си. Първо стреля Лора. Куршумът, изстрелян от собствената й ръка, я пронизва и отнема живота й. Пейо, след като търси помощ за „своята мила Лора“ стреля в главата си, но оцелява.
Нека се върнем малко назад. Пейо Тотев Крачолов е роден в Чирпан в първия ден на годината на Освобождението. Като млад телеграфист в днешно Поморие изпраща своите текстове до редакцията на сп. „Мисъл“. Заради таланта си по настояване на д-р Кръстьо Кръстев е преместен в София и постепенно става част от кръга, който оставя най-траен отпечатък в историята на българската литература. През 1906 г. се запознава с две важни за него жени – Мина и Лора.
Лора Каравелова е дъщеря на един от най-видните политици на следосвобожденска България – Петко Каравелов, и племенница на Любен. Година след запознанството ѝ с Пейо тя се жени за д-р Иван Дренков, с когото остава до развода им „по нейна вина“ през 1912 г., което я лишава от правото да сключи друг граждански брак в следващите две години. Въпреки това тя се влюбва в Яворов и двамата се венчават в църквата в Подуене.
Скоро след това заживяват под наем в къщата на ул. „Раковски“ №136. Но през 1912 г. Пейо се включва като доброволец в Македоноодринското опълчение и оглавява партизанска чета. Лора остава да живее сама в семейното жилище. Именно тогава Яворов посещава Банско и се запознава с Никола Вапцаров. Бащата на Никола – Йонко, е другар на Яворов в борбата за освобождение на Македония.
След завръщането му отношенията в семейството са обтегнати. Ревност бележи цялата им връзка, а в ноемврийската нощ именно тя е причината Лора да посегне на живота си. Пейо е спасен и приет в болница. Не се завръща повече в този дом, който днес приютява музея, посветен на него.
След самоубийството на Лора и безуспешния опит на Пейо, поетът прекарва най-тежката година от живота си. Още докато е в болницата, майката на Лора – Екатерина Каравелова, вече е заела своята позиция, а именно, че Пейо е убиецът на дъщеря ѝ. Екатерина успява да повлияе на огромна част от населението, което се обръща срещу Яворов. Самият той често споделя, че е безкрайно разочарован от отношението към него.
След първия изстрел Пейо постепенно губи зрението си. Това прави справянето с ежедневните задачи мъчително трудно. Неведнъж споделя как, докато се разхожда по улиците, губи баланс и пада. За негово съжаление не се намира никой, който да му подаде ръка, макар да чува стъпките на хора около себе си.
Домът на бул. „Витоша“ №26 е приютявал Пейо преди да заживее с Лора. По ирония на съдбата същият апартамент го посреща отново след най-тежката вечер в живота на му, в която губи своята любима. Именно в квартирата си на бул. „Витоша“ на 29 октомври 1914 г. Пейо Яворов приема отрова, ляга на кушетката в стаята си и стреля отново. Този път успява да сложи край на живота си."
За да обиколите целия "Квартал на писателите" заедно със сладкодумния Виктор Топалов, вземете своето копие от неговия пътеводител тук.
А днес от 19 часа може да направите виртуална обиколка на София от 1910 г. заедно с Виктор. Научете как ето тук.
Фотографии: Явор Стоянов
Коментари (0)
Вашият коментар