Напишете дума/думи за търсене

10 мита за кръвното налягане

Мит 6 - Пия хапчета само когато кръвното ми скочи, защо да се тровя с химия, когато е нормално

Това е доста разпространена заблуда. Все едно да не взимате всеки ден оралните си контрацептиви. Артериалната хипертония е хроничен проблем и без лечение може да прогресира, твърдят специалистите. В редица изследвания се твърди че хипертонията може да се държи под контрол и да се избегнат всички съпътстващи я проблеми. Тайната е здравословен живот и редовно взимане на хапчето за кръвно, което се приема веднъж дневно. За страдащите от хипертония е важно не толкова високите стойности и бързината, с която се понижават, а да се поддържа стабилно ниво и да не се допуска те да варират, защото това травмира кръвоносните ни съдове и се увеличава вероятността за образуване на плаки и нарушаване на кръвообращението.

Мит 7 - При младите мъже лечението на хипертонията води до импотентност

В това твърдение има нещо вярно. Някои препарати наистина отслабват половата функция. През последните години влиянието на терапията за високо кръвно върху репродуктивната функция при мъжете активно се изследва. Доказано е, че ако не се лекува високото кръвно, постепенно отслабва репродуктивността, като тези изменения настъпват по-бързо при пушачи. Някои препарати от групата на бета-блокерите наистина намаляват либидото и сексуалната удовлетвореност при продължителен прием, но не влияят на ерекцията.

Но има и друга група медикаменти, които повишават потентността и либидото, така че добре е мъжете да се консултират със специалисти.

Мит 8 - Ако кръвното постоянно е ниско, може да забравим за него. От ниско кръвно не се умира

Хората с ниско кръвно (хипотоници) по-рядко се сблъскват със сърдечно-съдови усложнения, но с годините хипотонията може да се трансформира в хипертония. Възможно е дори леко повишение на кръвното да се понесе тежко от един хипотоник. Ето защо и хората с ниско кръвно трябва да си го мерят редовно.

Освен това има и куп други неприятни заболявания, които понякога съпътстват хипотонията: анемия, проблеми със стомашно-чревния тракт, черния дроб, панкреаса, неврози, порок на сърцето, ендокринни заболявания, импотентност при мъжете.

Така че от хипотония не се умира, но тя може да ни създаде доста ядове и не бива да я пренебрегваме.

Мит 9 - Всички хипотоници обичат да спят повече и да си хапват сладко

Това е вярно, но съвсем не е някакъв каприз, а физиологична потребност на хората с ниско кръвно, тъй като при тях всички органи и главният мозък са недостатъчно снабдени с кръв и обменните процеси протичат по-бавно. В резултат пада тонусът, работоспособността намалява и е необходимо повече време за възстановяване на силите. При артериална хипотония са необходими поне 10-12 часа сън.

За тези, на които кръвното е ниско, сладкишите, особено с чай или кафе, са отлично тонизиращо средство.

Мит 10 - При ниско кръвно е добре да сме по-предпазливи с физическата активност

Наистина за каква гимнастика сутрин може да става дума, когато на хипотониците им е трудно да се вдигнат от леглото, вие им се свят и им трябва поне половин час, докато се съвземат. А вечер пък нямат сили да се доберат до дома си. Въпреки това физическата активност е много важна за хипотоника, както хапчето за хипертоника. Просто трябва да намерите правилния подход към собственото си тяло.

Затова когато се събудите, се протегнете и поемете дълбоко дъх. Седнете на кревата и след това станете. Много помага и самомасажът. Няколко пъти погладете главата с леки движения като с гребен, които постепенно усилете. Масажирайте темето в посока към челото, после врата и раменете. През деня при усещане на умора и главоболие, разтрийте точката в меката зона между палеца и показалеца на ръката си.

важно

Никога не скачайте от леглото, ако кръвното ви е ниско. При рязко изменение на положението на тялото, особено след нощен сън, кръвта не успява толкова бързо да достигне до главния мозък и затова се появява световъртеж. Организмът ви трябва да преминава плавно от едно състояние в друго.

       
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X