Изпитвали ли сте някога разочариванието от факта, че не може някои от старите, така обичани вещи отново да бъдат такива, каквито са били в началото? Всъщност начини има – просто не сте ги знаели досега.
Дъска за рязане
Изчистете дъската с гъба, напоена с разтвор от лимонов сок и сол.
Медни съдове
Медните съдове се смятат за най-добрите, що се отнася до съдове за готвене. За да успеете да ги запазите като нови, използвайте вода и зехтин. Поръсете сол върху съда, сипете отгоре малко зехтин и натъркайте с гъба.
Чинии
Лесно е да се отървем от драскотините по чиниите. Просто използвайте препарат, сцециално създаден за порцелан.
Тави
Изгарянията от мазнините могат да бъдат премахнати чрез паста от кислородна вода и обикновена сода. Оставете пастата да престои върху съда за 30 минути, след това изплакнете.
Килими
Решението се крие в разтвор от 1/3-та оцет и 2/3-ти вода. Разбъркайте водата и оцета, напръскайте петното и покрийте с влажна кърпа. Вземете ютия, пуснете я на само на пара и задръжте върху кърпата за около 30 секунди.
Чугунени тигани
Тук ще са ви нужни няколко неща – дезинфектант за печка, ръкавици, торби за боклук и бял оцет.
Разпръснете тънък слой от дезинфектанта върху стария ви чугунен тиган. За да не изсъхне, го поставете в торбичка за боклук и завържете. Оставете тигана да престои в торбата за ден-два, след това измийте дезинфектанта. След това отново разпръснете тънък слой от него и оставете тигана да престои още един ден в торба. Измийте с топла вода.
Потопете тигана в смес от хладка вода и оцет, в съотношение 1:1, за един час и изтъркайте повърхността с грубата част на гъба за миене. Оствете тигана да изсъхне. Включете печката на 250 градуса и сложете тигана вътре за един час. След това внимателно извадете нагорещения тиган от печката и го посипете целия със зехтин. Горещия метал ще попие необходимото количество зехтин, а остатъка избършете с кърпа и отново поставете тигана в печката, този път поставен наобратно. Извадете го след 15 минути, избършете с кърпа и го оставете за още 15 минути в печката. Повторете метода още два пъти.
Плочки
Използвайте смес от белина и вода в съотношение 1:1, за да се справите с областта между плочките. Не забравайте да проветрявате помещението, докато се справяте с плочките.
Бели маратонки
Белите ви маратонки могат отново да заблестят като нови с този трик: една чаена лъжичка течност за миялна машина; 3 чаени лъжици кислородна вода; 2 чаени лъжици сода за хляб.
Кожени мебели
Избършете драскотините по кожената мебел с памучен тампон , напоен със зехтин или бебешко олио. Оставете зехтина да изсъхне за 1 час. Ако драскотините са все още там, повторете процедурата.
Мебели с микрофибърна тапицерия
Този вид мебел се нуждае от специална грижа. Може да използвате бяла гъбичка и спирт, за да премахнете петната, които се появяват от времето. Навлажнете петното с гъба, напоена със спирт, оставете го да изсъхне, а след това изчистете старателно с четка.
Кожена чанта
Премахването на петната от кожената ви чанта става дори само с мокра кърпичка.
Хавлиени кърпи
За да възвърнете ''пухкавостта'' на хавлиената кърпа, изплакнете я с вода и сол. Също така кърпите ще запазят първоначалната им форма за по-дълго, ако ги сушите на добре проветливо място.
Четка за зъби
''Съживяването'' на старата четка за зъби всъщност не е толкова трудно, колкото си мислите. За да не се огъва ''четината'' на четката, я поставете в кипяща вода и завъртете четката в кръг.
Коментари (0)
Вашият коментар