Напишете дума/думи за търсене

Вестибуларните проблеми настъпват с есента

„Тези, които пишат с дясна ръка, залитат надясно и обратно“, казва за вестибуларните кризи отоневрологът д-р Боримир Фурнаджиев. Понякога имаме чувство, че светът около нас се движи, друг път, че потъваме. Тези неприятни усещания се засилват през есента. Как да се лекуваме, обяснява д-р Фурнаджиев.

Вестибуларните проблеми настъпват с есента

„Както има сезонност при депресиите, и те се провокират пролет и есен, така има пациенти с вестибуларни нарушения в тези периоди. Вестибуларните кризи се влияят от късия ден, промяната във времето“, обяснява д-р Фурнаджиев. Когато намалява денят и температурата започва да пада, се включват сензорите за съхранение. Един от тях е вестибуларният апарат. Той е много нежен, фин и лесно може да се претовари. Тогава се получава леко замайване, залитане. Действително преобладаващи през есента са Мениеровият синдром и периферният отоневрологичен синдром. Симптомите се изразяват понякога с немотивирано залитане при ставане от леглото.

Друго усещане е въпреки 8-часовия сън, сутрин се чувстваш изморен. Особено при полумрак хората залитат в хоризонтална посока – вляво или вдясно, напред или назад, или имат чувство за потъване. Най-често срещаното залитане е вляво и вдясно. Обикновено този, който пише с дясна ръка има по-развито ляво полукълбо и залита наляво. Левичарите залитат надясно. При пациентите с вестибуларни проблеми няма повръщане, а само гадене.

В основната на изпотяването е вестибуларният апарат

Изпотяването, което се получава при завиване на свят понякога е свързано със Страховия синдром. Във вестибуларния апарат има сензори - стражеви клетки, които се активират и от страха. Когато човек се залюлее при този проблем го хваща страх. Вестибуларният апарат дава информация на продълговатия мозък, той я подава на главния мозък, а той от своя страна дава заповед на големите мускули „хайде да бягаме“, защото организмът си мисли, че става земетресение или нещо подобно. Тези кризи понякога се разчитат като паник атаки. Човек може да изпадне в паника като усети неприятното чувство за потъване или залитане.

Какво да правим, ако започнем да залитаме

В такъв момент човек трябва да седне, да легне, да пие много течности. Да взема витамини с калий, калций, манган, желязо, витамин B-комплекс. Да пие тонизиращи продукти от гинкобилобовия ред, или кола, кафе, шоколад, да изяде вафла. Мозъкът трябва да се нахрани, да получи енергия. Добре е да се отвори прозореца и да се диша чист въздух. При сериозен проблем е полезно да се стои на тъмно. С новите лекарства проблемът може да отшуми за седмица, но е добре човекът да остане у дома и да почива. В помещението не бива да има светещи лампи, включени телевизори и лаптопи.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X