Много голяма част от продуктите запазват или губят своите качества според начина, по който ги съхраняваме. Затова прочетете внимателно тези съвети за съхраняване на продуктите и ги запомнете. Защото не е достатъчно да си купите домати за салата, за да сте сигурни, че ще хапнете здравословно. Трябва да знаете дали доматите може да се държат в хладилника, в близост до какви продукти не бива да ги слагате и т.н.
1. Сложете между картофите вкъщи няколко ябълки и така те няма да покълнат, дори да се наложи да престоят по-дълго.
2. Ако купите незрели банани и авокадо, сложете ги с две ябълки в един плик и на следващия ден ще имате напълно узрели банани и авокадо.
3. Лук, чесън, картофи, праз и тиква трябва да се съхраняват на тъмно. Ако нямате долап, може да ги сложите в малки чувалчета.
4. В хладилника и в пликчета, но с достатъчен достъп до въздух може да съхранявате моркови, броколи, карфиол, царевица, репички, цвекло, целина, спанак, тиквички, листни зеленчуци, добре узрели праскови, круши, сливи, киви.
5. Никога не дръжте доматите в хладилника.
6. Зелените подправки потапяйте като цветя в бурканче или във ваза.
7. За да узрее по-бързо ананасът и да стане по-сочен, съхранявайте го със зелените листа надолу, а не обратното, както сме свикнали да правим.
8. Някои плодове е добре да престоят вън от хладилника определен брой дни. Например бананите трябва да стоят отвън три дена и след това може да бъдат съхранявани в хладилника. За ябълките този период е пет дена, а за грейпфрута – седмица.
9. Когато поставяте плодове и зеленчуци в хладилника, разпределяйте ги в отделни торбички, иначе ще започнат много бързо да гният. Ягодите се съхраняват най-добре измити, нарязани и посипани със захар в хладилника.
10. Яйцата трябва да се поставят с острата част надолу или в оригиналната им опаковка, или в специално предназначеното за тях отделение в хладилника.
11. Ако намажете черупките им с масло или зехтин, тяхната годност се удължава.
12. Ако ви се счупи яйце, а няма да го ползвате веднага, прехвърлете го в чаша и долейте малко вода. Покрийте чашата и така яйцето няма да изсъхне.
13. Когато искате да съхраните в хладилника или във фризера риба, първо се уверете, че е напълно прясна. Това може да познаете по очите й – ако е прясна, те трябва да са бистри и изпъкнали.
14. Рибата се съхранява почистена и осолена в добре затворен съд.
15. Ако разполагате с качествено домашно прясно мляко, за да го съхраните по-дълго, сварете го първо с 1 лъжица захар на литър.
За още практични съвети, вкусни предложетия, срещи с любими кулинарни блогъри и разговори със специалисти търсете списание "Рецепти за здраве"
В новия ни светивалентински брой ще намерите неустоими идеи, с които ще впечатлите и най-капризния чревоугодник. Ще научите какви са френските правила за здравословно хранене, ще разберете всичко за шоколада. Ще ви споделим най-примамливите рецепти за най-лесните и вкусни домашни бисквитки, с които ще зарадвате и малки, и големи. Ще ви поканим в азиатските кулинарни дебри благодарение на виетнамската кухня, ще ви запознаем с полезността на бахара и с меню, подходящо за хора, страдащи от хроничен панкреатит. Ще ви подшушнем как се прави салам он маслини и сушени домати. Предлагаме ви шест рецепти брауни. Традиционно сме помислили за вегетарианците и за тези от вас, които предпочитат нисковъглехидратното хранене.
Тук са и вкуснотиите от специалната ни рубрика „В кухнята на баба“.
От страниците ни ще стане ясно какви ястия, приготвени от свинско месо, консумират по света.
Наш специален гост е Здравка от блога „Черпак с мерак“, която ни въвежда в тайнствата на автентични родопски рецепти. В новата ни рубрика „Имаме гости“ всеки брой ще ви предлагаме лесни и бързи менюта за вечеря или обяд.
В броя ще откриете идеи за смутита, детско меню, впечатляващи основни гозби.
От проф. Христо Мермерски ще научите коя е лечебната смес при безплодие. А рецептите, които не бива да пропускате, са над 100!
Коментари (0)
Вашият коментар