Учените са доказали, че 1/3 от хората усещат метеорологичните промени с отслабване на силите, емоционални сривове, различни болки. Установено е още, че от метеочувствителност най-често страдат жителите на големите градове, които са подложени на по-голям стрес.
Според докторите метеозависимостта или чувствителността към промените на времето не е заболяване, а фактор, обострящ съществуващи здравословни проблеми.
Какво се случва
Метеозависимите хора реагират на повишаване или понижаване на налягането, на рязкото захлаждане, на повишената влажност, на неустойчивото време, на промените на температурата.
- Започва силно главоболие, мигрени и световъртеж.
- Възможни са безсъние, лесна уморяемост, депресия, намалена концентрация и раздразнителност.
- Появяват се болки в ставите, обаждат се стари травми, кръвното налягане варира.
За вредата от циклоните и антициклоните
- Циклоните докарват неустойчиво време с дъждове и облаци, поривист вятър, променливо атмосферно налягане. Ако нормата е 768 мм живачен стълб, то падането му с 6-8 мм за денонощие намалява кислорода в атмосферата. Влажността се повишава с 80% и повече. Това влияе на хората със сърдечно-съдови и дихателни проблеми.
Циклонът влияе на пациентите с тромбоза. При метеочувствителните се появява тревожност, лошо настроение, депресивни състояния.
Хората с болно сърце пък трябва да са по-внимателни, когато циклонът се развихри над града. При останалите се наблюдава трудно съсредоточаване и разсеяност.
Отдалечаването на циклона може да обостри ревматични и стомашно-чревни проблеми. Неразположения може да усетят хипертониците, както и страдащите от артрит. Последни реагират астматиците и болните от ангина.
- Антициклонът е зона с повишено атмосферно налягане за която е характерно устойчиво време с малко облаци и слаб вятър. В такива дни повечето хора се чувстват добре. При безветрие обаче във въздуха се концентрират вредни вещества и страдащите от алергии е добре да се откажат от разходки и да вземат предпазни мерки. Астматиците реагират на резките промени в температурата. Антициклонът влияе неблагоприятно първо на хората с високо , а после и на тези с по-ниско кръвно налягане.
Повишена влажност
Ако влажността е над 85% трудно се понася както топлото време, така и студа. През лятото се увеличава натоварването на сърдечно-съдовата система, а през зимата - рискът от простуди. Обострят се проблеми с бъбреците и ставите. През зимата разликата в температурите в офиса, у дома и на улицата провокира проблеми с дихателната система.
-----------
Малък съвет
Промивайте носа и гърлото си със слабо солен разтвор - 1 ч. л. сол на половин литър минерална вода, когато застудее.
--------------
Носете вълнени дрехи на голо
Учени твърдят, че боцкащата материя дразни рефлекторната зона на дихателните пътища и така усилва защитните сили на организма.
----------
Силен вятър
Той влияе на централната нервна система и хората стават тревожни, появява се мигрена или депресия. Пийте успокоителни чайове и отвари - от жълт кантарион, валериан, глог, мента.
Магнитни бури
Метеочувствителните реагират различно и на магнитните бури - някои не се чувстват добре преди тях, други -след това. При тях се обострят хроничните заболявания, нарушава се ритъмът на сърцето, настроението пада.
Как да се справите
- Ако не страдате от алергии към пчелни продукти, при магнитни бури дръжте в устата си парче прополис колкото грахово зърно.
- Пийте успокоителни чайове. Наблегнете на плодове, зеленчуци, кисело мляко, сирене. Извара със сушени плодове, ядки и един банан е добра закуска за хора със сърдечно-съдови проблеми.
Коментари (0)
Вашият коментар