Хладилниците, които не се нуждаят от често размразяване може и да са много удобни за домакинството, но всъщност се оказват криещи рискове за здравето ни, защото в тях се развиват хиляди бактерии. Въпреки ниската температура вредните микроорганизми продължават да съществуват.
Внимание, листерия!
Листерията е изключително издръжлива бактерия, която не се унищожава дори и при температури под нулата. Най-често се среща върху зеленчуци, яйца и продукти, които са били в контакт с пръст или животински екскременти. Смята се, че може да не окаже никакъв ефект върху някои индивиди, а на други да предизвика сериозни проблеми – треска, повръщане, диария и в повечето случаи се налага приемане в болница. Според някои специалисти листерията може да предизвика спонтанен аборт или увреждане на бебето, сериозни и дори смъртоносни инфекции у деца, възрастни или хора с отслабена имунна система.
Със затопляне на времето внимавайте за салмонела
Лятото е сезонът, когато има най-много случаи на салмонела, но риск съществува още с първите по-топли пролетни дни. Заболяването може да протече под различни форми - като гастрит, диария, грип или коремен тиф. Най-често заразяването става след консумацията на инфектирани яйца, месо, мляко, които не са преминали добра термична обработка. Но дори недобре измити плодове и зеленчуци могат да предизвикат заболяване.
Подреждайте правилно
Както знаете във вътрешността на хладилника има различни температурни зони:
- най-топло е на най-горния рафт. Там е добре да държите вече сготвени ястия, мармалади и конфитюри.
- в средата е подходящо за млечни продукти като кисело мляко, сирена и кашкавал.
- най-студено е на най-долния рафт, непосредствено над отделенията за плодове и зеленчуци. Там температурата е около 2 градуса по Целзий, затова там съхранявайте месо, риба, колбаси, пресни сирена.
- в отделенията за плодове и зеленчуци температурата достига до 6-7 градуса по Целзий, затова там не съхранявайте меса или млечни продукти.
- на рафтчетата на вратите температурата също е по-висока, затова там също не бива да се поставят рискови продукти.
Защита с йонизатор и озонатор
Някои модели хладилници притежават специална система за борба с бактериите. Функцията йонизатор се състои в това на определен период в хладилника да се разпръскват отрицателно заредени йони, които да унищожат бактериите.
Ако нямате такава функция, може да използвате специални уреди – озонатори, които също могат да се използват за специално почистване на хладилника. При третиране с озонирана вода се убиват 99% от наличните бактерии, плесени и се удължава срока на съхранение на плодовете и зеленчуците.
За да намалите рисковете до минимум:
редовно почиствайте отделенията в хладилника;
почиствайте зеленчуците и плодовете, преди да ги приберете в хладилника;
не дръжте за дълго вратата на хладилника отворена, защото, докато вие се чудите какво да ядете, температурата вътре може да скочи до над 7 градуса по Целзий, което вече е предпоставка за размножаване на множество бактерии;
прибирайте продуктите, веднага след като се върнете от пазар. Не оставяйте да престояват дълго време извън хладилника, особено млечните продукти и яйцата;
ограничете консумацията на пастети и пресни сирена, особено ако сте бременна;
винаги приготвяйте месото добре изпечено или сварено;
- избягвайте да приготвяте ястия със сурови яйца;
- мийте яйцата преди да ги варите;
- старателно измивайте плодовете и зеленчуците преди да ги консумирате;
не яжте каквато и да е храна, стояла повече от четири дни в хладилника.
-----
Малък съвет
Най-наситеното място с бактерии е отделението за плодове и зеленчуци, така че там почиствайте най-често.
Коментари (0)
Вашият коментар