Напишете дума/думи за търсене

Синдром на парене в устата. Идентификация и лечение

Синдромът на парене в устата е състояние, характеризиращо се с усещане за парене в устната лигавица, придружено от сухота и промени във вкуса. Как може да го идентифицирате? Какво включва лечението?

Синдромът на парене в устата, наричан още глосодиния, е патология, характеризираща се с ксеростомия при жени над 50-годишна възраст.
Слюнката е основен елемент за поддържане на здравето на устната кухина, тъй като е естественият лубрикант на оралните тъкани. Освен това е от основно значение за храносмилането, тъй като образува хранителния болус. Тя предотвратява разпространението на състояния като кариес или пародонтални заболявания.

Какво е ксеростомия?
Ксеростомията е намаляване на отделянето на слюнка в състояние на покой. Това е по-разпространено от петдесетгодишна възраст нагоре, особено при жените, поради хормонални промени, например менопауза. При дамите се среща три пъти по-често, отколкото при мъжете.

Това може да бъде преходна патология, свързана например със състояние на тревожност и инфекция, наред с други фактори. Но може да бъде и постоянно, свързано с консумация на алкохол, тютюн, химиотерапия...

Какво е синдром на парене в устата?
Пациентите със синдром на парене в устата често изпитват намаляване на слюнченото течение. Те също страдат от парене в устата и езика, постоянна жажда и допълнително натрупване на зъбна плака.
Пациентите с този синдром също изпитват дисгеузия, което е затруднено преглъщане. Хипосаливацията е свързана с гингивит, кариес или халитоза. Слюнката обикновено става по-плътна, а лигавицата е суха, раздразнена и зачервена. Често пациентите имат следните симптоми:

• Парене в устата и на езика
• Напукани устни
• Сухота в устата
• Наличие на язви
• Постоянна жажда
• Увеличаване на натрупването на зъбна плака

Дискомфортът обикновено се увеличава през вечерта и пациентите съобщават също за метален или горчив вкус. Освен това много често се появяват кариеси в областта на шийката на зъбите, в корените на зъбите. Това се дължи на намаляването на естествената автолиза, която произвежда слюнката.

Как може да го лекуваме?
Ако причината е периферна, свързана с лекарства или други заболявания, тогава синдромът ще изчезне, когато тези причини изчезнат. Ако синдромът няма нищо общо с друга причина, тогава лечението ще се фокусира върху увеличаване на слюнката, като се избягват страничните ефекти на хипосаливация.
Лекарите често дават диетични и здравни съвети за предизвикване на повишено производство на слюнка. Слюноотделящите стимуланти, комбинирани със слюнчени заместители, често се използват за увеличаване на слюноотделянето. Обикновено се предлагат като спрейове, пасти за зъби и води за уста.

Как да предотвратим появата на този синдром?
Консумацията на вода, както и справянето със стреса и подобряването на храненето, могат да помогнат за предотвратяване на синдрома на парене в устата. Освен това отказването от пушенето е от съществено значение.

• Опитайте се да водите по-спокоен живот, като намалите стреса;
• Увеличете консумацията на течности в диетата си, като се уверите, че пиете около два литра вода на ден;
• Опитайте различни меки пасти за зъби, без силен вкус на ментол;
• Избягвайте да пиете киселинни течности и храни, газирани напитки или кафе;
• Избягвайте канелата;
• Намалете или изключете алкохолните напитки от диетата си, както и продуктите, съдържащи алкохол;
• Премахнете пикантните храни от вашата диета;
• Спрете пушенето или го намалете колкото е възможно повече;

Консултирайте се със специалист винаги, когато усетите промени в количеството слюноотделяне, дразнене на лигавицата или други симптоми, които са продължителни във времето.
Това не е само за лечение, но и за изключване на други възможни патологии като захарен диабет или някакъв вид тумор. Вашият лекар или зъболекар ще могат да идентифицират различните възможни произходи на патологията, за да започнат да се справят с нея.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X