Напишете дума/думи за търсене

Кой дава прякора Оскар на едноименната награда?

Наградите на Филмовата академия на Америка са най-престижните филмови награди в света, но призовете рядко се споменават с правилното им име. Златният трофей в стил ар деко е с височина 34,3 см и тежи 3,6 кг. Статуетката е наричана Оскар - прякор, който е толкова разпространен, че дори Академията го приема като официално име през 1939 г.

В навечерието на поредното раздаване на най-големите отличия в света на седмото изкуство, нека си припомним откъде идва името Оскар.
Това е спорен въпрос и окончателният отговор може никога да не стане известен. Псевдонимът се появява през 30-те години на миналия век, според Академията за филмово изкуство и наука, но няколко различни хора твърдят, че са го измислили.

Маргарет Херик
Най-известната и широко приета история за произхода на името Оскар се приписва на Маргарет Херик – първата библиотекарка на Академията. Историята разказва, че Херик видяла една от наградите на бюрото на изпълнителен директор и възкликнала: „Напомня ми за моя чичо Оскар."

Въпросният роднина Оскар е Оскар Пиърс, производител на плодове и пшеница в Тексас, и въпреки че тя нежно го наричаше свой „чичо", той всъщност е неин първи братовчед.
Въпреки че днес е най-известна с тази история, Академията нарича Херик „един от по-малко известните от най-ранните шампиони на киното" и й приписа заслугата за „полагането на основата на изследователската библиотека на Академията, една от най-важните колекции в света, документиращи историята, изкуството, науката и индустрията на филмите".

Херик става изпълнителен директор на Академията през 1943 г., заменяйки първия си съпруг Доналд Гледхил, който напуска, за да се присъедини към армията на Съединените щати по време на Втората световна война.

Кой даде прякора Оскар на едноименната награда?Известният холивудски колумнист Сидни Сколски твърди, че е измислил прякора, докато пише за 6-те награди на Академията през 1934 г. Той твърди, че бил уморен постоянно да пише „златна статуетка", като намира последната дума за претенциозна и трудна за изписване.
„Снобизмът на тази конкретна награда на Академията ме подразни", пише Сколски в книгата си „Не ме разбирайте погрешно – обичам Холивуд". „Исках да направя златната статуетка човешка... щях да им покажа, че се държат толкова високомерно и овластяващо за наградата си. Бих му дал име, име, което да изтрие фалшивото им достойнство."

Сколски пише, че е избрал Оскар заради стара водевилна шега, в която комик пита ръководителя на оркестъра: „Ще вземеш ли пура, Оскар?" само за да издърпа към себе си пурата, когато ръководителят на оркестъра се опита да я вземе. „След няколко години Оскар беше приетото име. Оказа се, че това е магическото име."

Академията заявява, че рубриката на Сколски от 16 март 1934 г. е „първото потвърдено споменаване във вестник на наградата на Академията като Оскар". Но дали самият той е измислил термина, се поставя под въпрос, особено след като се твърди, че легендарният Уолт Дисни е използвал термина Оскар, докато е приемал награда на същата церемония през 1934 г., която Сколски отразява.

Бет Дейвис
Една от по-разпространените и колоритни теории е, че Оскар е кръстен на Бет Дейвис, един от най-легендарните актриси на Холивуд. Известна с ролите си във филми като „Всичко за Ева", Дейвис става и първата жена президент на Академията през 1941 г.
Дейвис печели първата си от двете награди „Оскар" за най-добра актриса през 1936 г. за изпълнението си в драматичния филм „Опасно" (1935). След като получава статуетката, Дейвис отбелязва, че голият й задник напомня за съпруга й Хармън Оскар Нелсън, когато излезе от банята.

Вестникарските статии за церемонията от тази година също споменават, че Дейвис нарича наградата своя „малък Оскар", подхранвайки слуховете, че тя е тази, която е измислила прякора. Много наблюдатели обаче отбелязват, че прякорът е бил използван години преди победата на Дейвис, което хвърля съмнение, че произхожда от нея.

Елинор Лилеберг
Най-скоро предложената теория зад името Оскар идва от бившия изпълнителен директор на Академията Брус Дейвис. Докато прави проучване за книгата си „Академията и наградата", Дейвис твърди, че е намерил доказателство, че терминът произхожда от Елинор Лилеберг, секретар на Академията, когато наградата е въведена за първи път.

Лилеберг отговаряла за награждаването преди церемонията. По време на проучването си Дейвис открива автобиография на Ейнар Лилеберг, брат на Елинор, в която се казва, че Лилеберг нарича наградите „Оскар" на името на ветеран от норвежката армия, когото е познавала в Чикаго, за когото Ейнар казва, че винаги „е стоял изправен и висок".

Дейвис написва, че някои погрешно смятат, че псевдонимът е вдъхновен от норвежкия крал Оскар II. Кралят, чийто образ е широко известен, защото е изобразен върху кутии със сардини, очевидно изобщо не приличал на статуетката на Оскар.

Каква е истината, историята мълчи. Но липсата на достоверна информация за произхода на името на най-бленуваните награди в киното няма да попречи да има победители и победени след по-малко от месец в Холивуд.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X