Дервишите са суфийски мистици, известни със своите духовни практики и аскетизъм.
В традицията на суфизма някои дервиши оставяли косата си дълга като знак на отказ от светския живот. Други бръснели главите си, за да символизират смирение и отказ от егото. В различни суфистки ордени косата може да има различно значение, но тя не е централна в ритуала Сема.
Церемонията Сема е свещен суфистки ритуал, свързан с въртящите се дервиши, последователи на суфийския орден Мевлеви. Тя е форма на духовна медитация и екстаз, която символизира мистичното пътуване на човека към Бога.
Сема е създадена в чест на суфийския поет и мистик Джалал ад-Дин Руми, който основава Мевлевийския орден в Коня, Турция. Легендата разказва, че веднъж Руми чул звука на ковашки чук и изпаднал в състояние на екстаз, започвайки да се върти в транс. Така се родил въртящият танц на дервишите.
Ритуалът символизира издигането на душата към Божественото чрез музика, поезия и въртене. В основата на Сема стои концепцията за духовно пречистване и съединение с Бога, което напомня за универсалната хармония и въртенето на небесните тела.
Структура на церемонията обикновено се изпълнява в шест или седем части.
Първата е отдаването на почит. Ритуалът започва с рецитиране на стихове от Корана или поезия на Руми. После следва звукът на флейтата ней. Този инструмент символизира човешката душа, която копнее за Бога. Третата част е ритуалният поздрав (Девр-и Вевил), където дервишите извършват обиколки в кръг, изразявайки уважение. Следва самият танц, в който дервишите се въртят в специфична последователност: дясната ръка е обърната нагоре (приемане на божествената благодат), а лявата – надолу (раздаване на благословия на земята).
Дервишите носят бели одежди (символ на погребален саван), широки поли и високи фетрови шапки (символ на надгробен камък на егото). Церемонията завършва с молитва – обикновено включва суфийска проповед и приключва с мълчаливо размишление.
Официални церемонии се провеждат в Коня, Турция, особено през декември, когато се отбелязва годишнината от смъртта на Руми. Въпреки че Мевлевийският орден е забранен през 1925 г., днес танцът се изпълнява като културна традиция.
Сема не е просто танц, а духовно преживяване, което цели да разшири съзнанието и да доведе човека по-близо до Бога.
В танца на косата те се въртят в кръг, докато дългите им коси се разплитат и се движат във въздуха. Този танц символизира духовното единство и стремежа към божественото. Музикалният съпровод обикновено включва традиционни инструменти като даф (традиционен персийски барабан) и флейта.
Танцът има дълбоки корени в културата и духовността на региона и продължава да се изпълнява и до днес като част от различни религиозни и културни празненства.
Това е традиционен ритуал, характерен за Хавраман – регион в Кюрдистан, намиращ се в Иран и Ирак. Този ритуален танц е известен със своите хипнотични движения и дълги въртящи се коси на дервишите, което създава уникален зрителен ефект.
Той се изпълнява като част от религиозни церемонии и празници. Представлява своебразен вид медитация и духовно пътуване. Дервишите използват танца и музиката, за да се свържат с божественото и да постигнат състояние на духовен екстаз. Дългите им коси, които се въртят около тях, символизират освобождаването от светските привързаности и стремежа към духовна чистота.
Коментари (0)
Вашият коментар