Напишете дума/думи за търсене

Денят, в който музиката умря

Изгряващите американски рок звезди Бъди Холи, Ричи Валънс и Джей Пи „The Big Bopper" Ричардсън заедно с пилота загиват, когато наетият от тях самолет Beechcraft Bonanza се разбива в Айова няколко минути след излитане от Мейсън Сити в посока Мурхед, Минесота. Разследващите обвиняват за катастрофата лошото време и грешка на пилота. Холи и неговата група The Crickets току-що са достигнали до хит номер 1 с парчето си „That'll Be the Day".

След механични проблеми с автобуса, нает за турнето, Холи наема самолет за групата си, за да лети между концертите, включени в Winter Dance Party Tour. Ричардсън убеждава члена на групата на Холи Уейлън Дженингс да се откаже от мястото си, което е заето от Ричи Валънс, след като го печели след хвърляне на монета. Интересен факт е, че Валънс е изпитвал панически страх от летене. 

Холи, роден като Чарлз Холи в Лубок, Тексас , е едва на 22 години, когато умира. Започва да пее кънтри музика с приятели от гимназията, преди да премине към рокендрол, след като е подгрявал различни изпълнители, включително Елвис Пресли. До средата на 50-те години на миналия век Холи и групата му имат радиошоу и обикалят в чужбина, свирейки хитове като „Peggy Sue", „Oh, Boy!", „Maybe Baby" и „Early in the Morning". Холи написва всички свои песни, много от които са издадени след смъртта му и повлияват на артисти като Боб Дилън и Пол Маккартни.

Друга жертва на катастрофа е 28-годишният Джей Пи "The Big Bopper" Ричардсън, който започва като дисководещ в Тексас и по-късно започва да пише песни. Най-известният запис на Ричардсън е рокабили „Chantilly Lace", който влиза в Топ 10. Той разработва сценично шоу, базирано на неговата радиоперсона, „The Big Bopper".

Третата жертва на катастрофата е Ричи Валенс, роден като Ричард Валенсуела в предградие на Лос Анджелис, който е само на 17, когато самолетът пада, но вече е отбелязал хитове с „Come on, let's go", „Donna" и „La Bamba" – парче, базирано на традиционна мексиканска сватбена песен (въпреки че Валенс почти не говори испански). През 1987 г. животът на Валанс е представен във филма „Ла Бамба", а заглавната песен, изпълнена от Los Lobos, става хит номер 1. Валънс е въведен посмъртно в Залата на славата на рокендрола през 2001 г.

Певецът Дон Маклийн увековечава Холи, Валънс и Ричардсън в хита номер 1 от 1972 г. „Американски пай", който се отнася за 3 февруари 1959 г. като „деня, в който музиката умря".

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X