Отрицателното време може да е особена странност на квантовата физика.
Концепцията за отрицателно време звучи неправдоподобно – или основата за пътуване във времето. Но докато много учени са скептични относно съществуването му, скорошни изследвания намекнаха, че в този шантав феномен има повече истина, отколкото се смяташе досега.
Отрицателното време е особена странност на квантовата механика, като възможността обект да бъде на две места едновременно (сетете се за котката на Шрьодингер) или две частици да съществуват в едно и също състояние, когато са далеч една от друга (известно още като квантово заплитане).
Квантовата механика е светът на атомите, електроните и фотоните и понякога може да изглежда в противоречие с това, което виждаме в света около нас. Що се отнася до отрицателното време, то се отнася до период от време, който е по-малък от нула.
Концепцията беше изследвана неотдавна от учени от Университета на Торонто. Изследователите пуснаха проучване на сървъра за предпечат arXiv, което демонстрира как обектите могат да излъчват светлина за така нареченото отрицателно време. Частта от изследването включва разглеждане на това колко време е необходимо на светлинен импулс, за да премине през облак от атоми.
Когато светлината преминава през облака, атомите временно поглъщат фотоните, предизвиквайки „възбудено" състояние, преди да освободят фотоните. Екипът измерва времето, през което атомите остават в това възбудено състояние. Любопитно е, че имало случаи, когато времето било отрицателно, т.е. по-малко от нула.
„Отрицателното забавяне във времето може да изглежда парадоксално, но това означава, че ако сте построили „квантов" часовник, за да измервате колко време прекарват атомите във възбудено състояние, стрелката на часовника при определени обстоятелства ще се движи назад, а не напред", обяснява съавторът на изследването Джосия Синклер.
Струва си да се подчертае, че това изследване все още очаква партньорска проверка и е посрещнато с много скептицизъм. Сабине Хосенфелдер, немски теоретичен физик,обяснява във видеоклип в YouTube: „Това отрицателно време в експеримента няма нищо общо с изтичането на времето – това е просто начин да се говори за това как група фотони преминават през среда и как техните фази се изместват."
Това се свежда до друга объркваща характеристика на квантовата механика – фотоните могат да се държат както като частица, така и като вълна и следват вероятностни правила, което означава, че могат да се появят в различни състояния едновременно.
В крайна сметка теорията на Айнщайн за специалната теория на относителността, според която нищо не може да се движи по-бързо от скоростта на светлината, остава безспорна и както изследователите искат да подчертаят, това не е основа за пътуване във времето. Въпреки това той подчертава сложните и парадоксални характеристики на квантовата механика. Както
Хосенфелдер продължава да казва във видеото си, този експеримент с отрицателно време е „много интересна работа" и може да има практически последици, например, когато става въпрос за оптични влакна.
Коментари (0)
Вашият коментар