Чували ли сте някога за заболяване, което се случва поради спечелване на престижна награда?
Такъв е случаят на Нобеловата болест и се отнася до носителите на Нобелова награда, които възприемат научно необосновани идеи по-късно в живота си и често се отклоняват от своя опит. Това явление може да се отдаде на овластяването, което се усеща от техните постижения, когнитивните грешки и натиска от славата. Въпреки постиженията си, някои лауреати подкрепят псевдонаучни вярвания или идеи, които потенциално оказват влияние върху тяхната продуктивност и обществено възприятие.
„Нобелова болест" е известна още като „ нобелит ".
Някои възможни причини за Нобелова болест
- Чувство за власт: носителите на Нобелова награда може да почувстват, че наградата им дава право да говорят по теми извън тяхната област на експертиза.
- Когнитивни грешки: носителите на Нобелова награда може да са по-склонни към когнитивни грешки като пристрастност, сляпо петно и личностни черти като нарцисизъм.
- Натискът на славата: той може да накара носителите на Нобелова награда да преследват невъзможни или псевдонаучни идеи. Не е известно обаче дали носителите на приза са по-склонни да си падат по псевдонаучни идеи, отколкото други хора.
Случаи на нобелит
Алберт Айнщайн, носител на Нобелова награда по физика за работата си върху фотоелектричния ефект и за общата и специалната теория на относителността, веднъж споменава: „Преувеличеното уважение, с което се отдава моето дело на живота, ме прави много неспокоен. Чувствам се принуден да мисля за себе си като за неволен измамник."
Макар Айнщайн се е чувствал така, други носители на Нобелова награда не са реагирали по същия начин на признанието на собствените си постижения. Всъщност терминът „нобелова болест" описва понякога шантавите и ненаучни възгледи, които носителите на Нобелова награда са продължили да развиват след победата си. Има изненадващо дълъг списък от носители на Нобелова награда, които са изразили псевдонаучни вярвания след победата си, обикновено се отклоняват от своята област на експертиза.
Списъкът включва учени, известни в своята област, които развиват интереси към психически изследвания, екстрасензорни възприятия. Един от лауреатите дори вярвал, че е бил посетен от говорещ, каращ мотоциклет, светещ зелен енот.
Пиер Кюри печели Нобеловата награда по физика за откриването на радий и полоний, преди да започне да участва в сеанси и да вярва, че изследването на паранормалното може да ни помогне да отговорим на въпроси за магнетизма.
Джоузеф Томсън, който печели същата награда за откриването на електрона, развива подобен интерес към психичните явления и е член на Обществото за психични изследвания в продължение на 34 години.
Коментари (0)
Вашият коментар