Напишете дума/думи за търсене

Съвети за отглеждане на хидропоника у дома

Ако искате да имате своя собствена хидропонна култура у дома, разполагаме с няколко съвета, които ще ви бъдат много полезни.

Наличието на хидропонно растение у дома има големи предимства, включително достъп до органична храна, която може да отглеждате сами.

Основното предимство на хидропонните култури е, че те се адаптират към всякакви пространства и климати, а вие контролирате условията, необходими на растенията, за да растат, независимо от метеорологичните условия.

Друго от техните предимства е, че те оптимизират добавената към тях вода и следователно намаляват консумацията. Освен това тези видове култури не изискват използването на пестициди.

1. Изградете своето хидропонно отглеждане
Първото нещо, което трябва да направите, е да изградите своя собствена хидропоника. Това са материалите, от които се нуждаете:
- Голям тъмен съд (ако не е тъмен, корените няма да растат добре).
- Дървена дъска (със същия размер като контейнера).
- Помпа за оксигениране, като тези използвани в аквариумите.
- Зеленчукови кълнове.
- Разтвор с хранителни вещества.
- Пластмасов капак.
- Субстрат за хидропоника като кокосови влакна, каменна вата, глина или перлитни камъни.

Стъпка по стъпка за изграждането
- Направете дупка в тъмния съд, през която ще може да източвате и сменяте водата.
- Вземете дървената дъска и направете няколко дупки в нея на разстояние между десет и двадесет сантиметра една от друга.
- Поставете субстрата в контейнера и закрепете растенията за стъблото. Издърпайте корените много внимателно между дупките в дървената дъска.
- Окислявайте водата два пъти на ден с аквариумната помпа.

2. Хранителни вещества
Помогнете на вашите хидропонни растения да растат здрави и силни, като прилагате необходимите за това хранителни вещества. Те са разделени на два вида: макро и микроелементи. Сред първите са въглерод, азот, фосфор, калий, магнезий, водород, сяра и кислород и те имат функцията да допринасят за клетъчната метаболитна функция на растенията.

На второ място са микроелементи като желязо, цинк, манган, бор, мед, хлор, молибден и никел. Може да закупите специални разтвори, които вече съдържат всички тези хранителни вещества. Уверете се, че сменяте водата на всеки 15 дни и внимавайте да не се появят вредители и да повредят реколтата ви.


3. Видове растения
Сред зеленчуците, които се отличават с това, че са лесни за отглеждане на хидропоника, се открояват тези като маруля и спанак. Както и ароматни и лечебни билки като маточина, мента, лайка и резене.

Коренни: маниока, моркови, репички и цвекло.
Стеблени: картофи и аспержи.
Листни: чесън, лук, манголд, кориандър, зеле и целина.
Кръстоцветни: карфиол и броколи.
Плодове: пъпеш, диня, патладжан и домат.

За да избегнете проблеми с растенията, проверявайте растежа си често и не позволявайте да се появят лоши миризми. Въпреки че това е култура, която изисква добра слънчева светлина, не й позволявайте да влиза пряко, тъй като може да изгори листата и да причини спиране на растежа.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X