С напредване на възрастта може би сте забелязали, че годините летят все по-бързо и по-бързо. И не сте само вие: възприятието за времето се променя значително с навъртането на лета Господни.
Алиса Ардито, терапевт от Северна Вирджиния, която работи с по-възрастни хора, споделя, че една от най-честите теми, които чува в сесиите си, е, че нейните клиенти смятат, че животът им е минал твърде бързо. „Фраза, която обикновено се използва, за да опише това чувство, е, че животът е отминал като мигване на окото".
Важно е първо да разберем защо за много от нас
годините се чувстват сякаш минават бързо. Една от причините е, че с напредването на възрастта календарните единици като година стават все по-малък дял от целия ни живот. Това е обяснението на Рут Огдън, професор по психология в Ливърпулския университет "Джон Мурс" в Англия, която изучава времето.
„Когато сте на 8, една година е една осма от целия ви живот, докато, когато сте на 80, сте просто на 80. Това допринася за усещането, че времето минава по-бързо."
Друга причина е свързана с това как спомените ни влияят върху преживяването ни във времето.
„Нашият мозък не наблюдава постоянно времето, така че когато трябва да правим преценки за дълги периоди от време като дни, месеци или години, ние използваме броя на спомените, формирани в тези периоди, като ръководство за това колко дълго са продължили периодите", обясни Огдън.
Например, ако ви попитат колко време изглежда, че сте извършвали конкретна дейност, мозъкът ви ще погледне назад колко спомени са се образували през периода X и ще използва това като ръководство за продължителността. Колкото повече спомени създаваме през даден период от време и колкото по-ярки и емоционални са тези спомени, толкова по-дълъг възприемаме този период.
Не забравяйте също, че сме склонни да формираме много по-малко нови спомени по-късно в живота в сравнение с по-младите си години. Като дете непрекъснато усвояваме нови умения в извънкласни дейности, придобиваме нови знания в училище, срещаме нови хора в класовете си и правим различни, вълнуващи неща в ежедневието си. С напредване на възрастта обаче обикновено имаме по-малко нови преживявания и може да останем в подобна рутина с години, което кара живота да се чувства по-застоял и незабележим.
„Когато използваме паметта като ориентир за времето, ни се струва, че не сме направили много и следователно трябва да е кратък период от време, така че времето лети", обяснява Огдън.
Знаейки това, може да помогнем да забавим нашето възприемане на времето с напредването на възрастта, като преследваме новостите и новите преживявания през целия си живот.
Търсенето на новости е ключът към забавянето на времето
Монотонността срива времето; новостите го разкриват. Много е важно редовно да променяме рутинните си навици и да ходим на почивки на екзотични места и да имаме възможно най-много нови преживявания, които могат да ни послужат за закрепване на спомените ни. Създаването на нови спомени удължава психологическото време и удължава нашето възприемане на живота ни.
Защо новите преживявания имат този ефект? Когато участваме в нови дейности, ние създаваме нови и ярки спомени, които изпъкват в съзнанието ни и ни карат да се чувстваме така, сякаш времето е минало по-бавно.
По същия начин когнитивното натоварване, необходимо за усвояване на ново умение, може да повлияе на начина, по който възприемаме времето.
Помислете за случаите, когато шофирате до ново място – пътуването дотам винаги изглежда по-дълго от това на връщане. Това е така, защото по пътя натам не знаем къде отиваме, виждаме много нови неща, има по-голяма степен на планиране и несигурност и тези неща забавят нашето преживяване на времето. Новите дейности и преживявания работят по същия начин.
Новите преживявания също имат начин да ни измъкнат от „колелото на хамстерите" на ежедневието ни.
Те нарушават рутината ни, а това нарушава усещането ни за време. Освен това решението да направим нещо ново ни дава свобода на действие върху начина, по който използваме времето си. Когато чувстваме, че контролираме времето, нямаме чувството, че то ни се изплъзва. Това помага да се забави.
Важно е да се отбележи, че в момента, в който се случват новите преживявания, всъщност те могат да накарат да се почувствате така, сякаш времето минава бързо. Но когато се замислите за този период, ще ви се струва, че е продължил по-дълго. Британският психолог и писател Клаудия Хамънд нарича това „ваканционен парадокс", наречен така, заради начина, по който ваканциите сякаш минават, докато сте далеч, но погледнато назад, усещането е, че сте били там много по-дълго, отколкото сте били в действителност.
Как да добавим още новости към живота си
Има много начини да прегърнем непознатото в ежедневието си. Може да е нещо голямо като планиране на пътуване до далечно място, или може да е нещо по-малко като шофиране по различен маршрут до дома от работа. Това може също да означава да си изберем ново хоби.
Срещата с нови хора е друг начин да поддържаме нещата свежи.
Друг вариант? Да се върнем към кауза, която е важна за нас.
Когато се опитваме да добавим повече новост към живота си, струва си да помислим и за времето, което прекарваме пред екраните, наблюдавайки новостите, но не непременно участвайки в тях. Затова не е ли по-добре да превърнем онлайн интересите в преживявания от реалния свят.
Ние знаем, че ангажирането с дейности в реалния свят се възприема като по-добро използване на времето, отколкото онлайн дейностите, така че преминаването на онлайн в офлайн може да е начин да спечелим новост и да забавим времето.
Времето е ограничено. Да го изразходваме добре за неща, които обичаме, е от решаващо значение за щастието.
Коментари (0)
Вашият коментар