През април 1937 г. малкото баско градче Герника е разрушено от продължителни бомбардировки. Как се стигна до вдъхновението за една от най-известните творби на испанския художник Пабло Пикасо?
До голяма степен благодарение на изпепеляващата едноименна картина на Пабло Пикасо, Герника сега се помни като мястото, където е възникнала нова и ужасяваща модерна война. Преди това Пикасо избягва да създава изрично политическо изкуство, но Испанската република иска да накара най-известния художник в света да се идентифицира с нейната кауза.
През януари 1937 г. той приема поканата да участва в испанския павилион на Световния панаир в Париж, планиран за по-късно през годината, като нарисува картина. Неговият принос е именно „Герника".
Всъщност картината, започната на 1 май, няколко дни след бомбардировките, не е вдъхновена само от случилото се в баския град. Има три предишни влияния: жестоката бомбардировка на Мадрид през октомври и ноември 1936 г. и отново през април 1937 г.; страданието на бежанците, които са бомбардирани и обстрелвани, докато бягат през февруари 1937 г. от родната на Пикасо Малага в Алмерия; и бомбардировката на Дуранго на 31
март.
Затрогващите статии на журналиста Луи Делапре за Мадрид, публикувани в Париж на 8 януари 1937 г., като Le Martyre de Madrid (Мъченичеството на Мадрид – бел.ред.), оказват дълбоко въздействие върху Пикасо, което се проявява първо чрез поредицата от гравюри „Мечтата и лъжата на Франко" и впоследствие в „Герника".
Покъртителни снимки на страданието на бежанците от Малага са публикувани в брошурата „Престъплението по пътя", разпространена във Франция през март 1937 г. Статии за бомбардировките над Дуранго се появяват във френската преса през първата седмица на април, а мощният памфлет „Дуранго – град мъченик" на 30 април.
Разказът на Джордж Стиър за нападението на Герника е препечатан в L'Humanité и прочетен от Пикасо. Два дни по-късно – вече докоснат дълбоко от депешите на френския военен кореспондент Луи Делапре и памфлетите за Малага и Дуранго – Пикасо започва работа върху това, което ще стане най-известната му картина.
Коментари (0)
Вашият коментар