Правилният етикет е важна част от създаването на добро впечатление. Добрите обноски обаче надхвърлят просто казването на „моля" и „благодаря" — това включва и благодарно мислене и мислене за нуждите на другите хора.
Може да разберете много за някого по това, което казва и как го казва. Има фрази, които хората използват, когато не са били възпитани в добри обноски, което улеснява различаването между някого, който е учтив, и някого, който не е.
1. „Ти грешиш"
Хората, които не са възпитани в добри обноски, бързо казват на другите, че грешат, без да се замислят за собствената си грешка. Да обявиш, че друг човек греши, не е особено учтиво. Има по-мили начини да кажете същото нещо, като например „Мисля, че грешите" или „Не съм сигурен, че е правилно".
Често хората, които са били отгледани с лоши маниери, прехвърлят вината върху другите, защото усещането за грешка е твърде неудобно за приемане.
Още от ранна възраст се научаваме, че начинът да успеем в живота е никога да не правим грешки. Този урок кара много хора да имат перфекционистко мислене, което означава, че им е трудно да признаят, когато са направили грешка.
Правенето на грешки е присъща част от това да бъдеш човек и да си във взаимоотношения с другите. Човек, който не може да признае, че греши или проектира собствените си грешки върху околните, вероятно няма чувство за саморефлексия, както и добри обноски.
2. „Това не е мой проблем"
Друга фраза, която хората използват, която показва, че не са възпитани в добри обноски, е да кажат, че нещо не е техен проблем.
Практикуването на произволни актове на доброта е един малък начин, по който може да си помогнем, но човек без добри обноски не вижда стойност в това да се предаде нататък доброто. Той може да е от типа хора, които не връщат пазарската си количка в магазина за хранителни стоки или игнорират хората, които се нуждаят от указания, когато са се изгубили в града, защото не смятат, че това са техни проблеми за решаване.
3. „Това е моят начин"
Когато хората са отгледани без добри обноски, често се превръщат във възрастни, които очакват всичко да върви както те искат. Липсват им гъвкавост и смирение, което се проявява в отношението им към другите хора.
Егоизмът може да повлияе отрицателно на всички видове връзки, от романтични партньорства през приятелства до професионални взаимоотношения.
Винаги да мислиш, че си прав, означава, че никога не си се научил да правиш компромиси, което може да съсипе отношенията.
Да изисквате други хора да се подчиняват на волята ви и да отговарят на нуждите ви с някаква реципрочност е ясен знак, че някой не е възпитан в добри обноски.
4. „За всичко си виновен ти"
Човек, който хвърля вината върху другите, като същевременно пренебрегва как собствените му действия са допринесли за конфликта, вероятно е бил възпитан без добри обноски.
Според проучване от 2014 г. поемането на отговорност за прегрешения е свързано с това как хората гледат на личността като цяло. Имплицитните теории за личността включват два различни възгледа. Има хора, които вярват, че личностите са гъвкави, известни като инкрементална теория, или фиксирани, известни като теория на същностите. Изследователите откриват, че вярванията на хората относно личността могат да повлияят на вероятността те да поемат отговорност за това, че са сгрешили.
Изследователите отбелязват също, че хората често избягват да признаят, че са виновни, защото се чувстват заплашителни за усещането им за това кои са. Те откриват, че хората, които смятат, че личностите могат да се променят, са по-склонни да приемат грешките си, защото виждат грешката като възможност за растеж и възстановяване.
Хората, които не са възпитани с добри обноски, са склонни да бъдат по-твърди. По време на конфликт те не гледат навътре, а по-скоро проектират грешката навън върху отсрещния.
5. „Така стоят нещата"
Наличието на твърдо мислене също може да повлияе на нагласите на хората към промяната. Точно както някой, който е отгледан с лоши маниери, вярва, че винаги е прав, те също вярват, че не дължат на никого обяснение за своите действия или решения.
Използвайки израза „Така стоят нещата", хората изключват всяка възможност за конструктивен разговор. Вместо да помогне на някого да види нещата от неговата гледна точка или да бъде отворен към други мнения, човек с лоши маниери издига стени и отказва да чуе каквито и да било алтернативи.
6. „Защо да се извинявам?"
Хората, които не са възпитани в добри маниери, не виждат необходимост да се извиняват, дори когато знаят, че са причинили зло.
Вместо да се извинят, те се отбраняват и преценяват това, което са направили. Да не не се извиниш, може да създаде разрив, от който е трудно да се върнеш. Извиняването подобрява емоционалната интимност между хората, като създава усещането, че са от един и същи отбор.
Когато човек е отгледан без добри обноски, той е научен, че утвърждаването на чувствата на другите хора не е важно.
7. „Махни се от мен"
Справянето с конфликти е предизвикателство за хора, които не са възпитани с добри обноски. Често не са били инструктирани как да се справят с неудобни чувства, което означава, че не знаят как да обработват или
изразяват емоциите си по време на разгара на скандал.
Няма нищо лошо в това да отделите време за себе си
или да поискате място, но казването му по агресивен начин показва, че някой е възпитан без добри обноски.
8. „Трябва ми точно сега"
От служителите в офиса, които разпространяват слухове, до колегите, които си приписват заслугите за упоритата ви работа, нивото на токсичност във всяко работно място може да варира значително.
Ако се сблъскате с мениджър, който няма търпение, вероятно сте го чували да произнася някакъв вариант на „Имам нужда от това веднага". Тази фраза не само подчертава неговата негъвкавост, но е и неучтива и показва, че не е възпитани в добри обноски.
Дори ако задачата на работното място е спешна, общуването със състрадание и доброта не е нещо, което трябва да се пренебрегва.
9. „Млъкни"
Тази кратка фраза е олицетворение на лошото възпитание. Хората, които казват „Млъкни", не са били възпитани в добри обноски, нито са били научени да коригират тези обноски през целия си живот.
„Млъкни" е грубо изказване. Присъщата му грубост е дразнеща и използването й е ясна индикация, че някой има лоши маниери. Само защото някой изразява нещо, с което друг не е съгласен, не означава, че някой има право да говори с такъв груб тон.
10. „Какъв ти е проблемът?"
Това е още един знак, че човек не е възпитан в добри обноски. Това е конфронтационен и агресивен начин за подход към другите.
Хората могат да използват тази фраза, когато партньорът им е в лошо настроение или когато приятелите им се противопоставят на нещо, което са казали. Това е неуважителен начин да задавате много по-мили въпроси, като „Добре ли си?" или "Направих ли нещо нередно?"
Коментари (0)
Вашият коментар