Освен ако не сте купили жълти стайни растения, няма здравословна причина вашите растения да пожълтяват. Това е знак, че нещо става с тях. Предотвратете пожълтяването на вашите растения или идентифицирайте текущия проблем, за да им помогнете да възвърнат естествения си цвят с тези трикове.
Най-чести причини за пожълтяването
Поливате ги неправилно
Проблемите с напояването са най-често срещаните, особено ако тепърва започвате да се занимавате с градинарство. Първият сценарий, който трябва да се обмисли, е излишък от вода и неадекватна дренажна система, която ще доведе до непрекъснато наводняване на субстрата. Това може да доведе до загниване на корените на растението.
Другият проблем е липсата на поливане, което ще доведе до изсъхване на вашите растения и те бавно ще започнат да умират.
Проблеми със слънчевата светлина
Както и в предишния случай, има две възможности. Първият е, че вашето растение получава много пряка слънчева светлина, което го кара да изгаря. Второто е, че не получава необходимото количество слънце, за да бъде здраво. Ако забележите, че вашето растение има жълти нюанси и листата му са увиснали, вероятно му липсва слънце.
Не получават необходимите хранителни вещества
Растенията приемат хранителните вещества, от които се нуждаят, за да се поддържат, от почвата и водата. Ако тези два елемента не осигуряват достатъчно количество калий, азот, цинк и магнезий, вашето растение ще започне да пожълтява.
В районите, където водата е твърда, ще има по-висока концентрация на варовик, който може да повиши рН на почвата чрез понижаване на нейната киселинност. Този тип вода е вредна за стайните растения, защото те няма да получат достатъчно желязо.
Наличие на вредители
Друга причина, поради която вашите стайни растения могат да пожълтяват, е наличието на вредители. В този случай трябва да инспектирате цялото растение, за да установите дали това е така. Не забравяйте за корените, тъй като има вредители, известни като нематоди - микроскопични червеи, които се закрепят към тях и прекъсват потока на хранителни вещества.
В допълнение към жълтия цвят, ако идентифицирате петна по листата и цветята или че има деформация в стъблата, трябва да усетите наличието на вредители.
Разбира се, когато говорим за вредители, най-добре е да опушите или отделите растението от всички останали, тъй като вредителите могат да ги заразят.
Пет трика, за да предотвратите пожълтяването на растенията
1. Оставете водата да престои 48 часа
Това е най-простият трик. Оставете чешмяната вода да престои 48 часа, така че калциевите кристали да се утаят и във водата да има по-малко разтворим калций.
Преди да я добавите към растенията, внимавайте да не я разбърквате. Вместо това използвайте кухненски черпак, за да изгребвате внимателно водата.
2. Подкиселете водата с оцет и лимон
За да допълните подкиселяването на водата и да противодействате на влиянието на pH на варовика, добавете към водата една чаена лъжичка оцет или лимонов сок (за всеки литър вода). След това разбъркайте сместа, оставете я да престои няколко часа и напоете растенията. Ще имате същия ефект, ако използвате азотна киселина.
3. Нанесете компост
Добавете компост към субстрата на вашите растения, за да осигурите добри хранителни вещества. Единият вариант е утайката от кафе - тя е кисела, богата на различни хранителни вещества и не позволява на твърдата вода да повиши рН.
Друга възможност е да създадете своя собствено течно желязо. Добавете половин чаша дестилирана вода, няколко неизползвани железни винта и чаена лъжичка сяра в пластмасова бутилка. Разбъркайте и оставете времето да свърши своята магия, след седмица трябва да получите много черна течност, разбъркайте малко с вода и полейте растенията.
4. Дайте им слънчева светлина в баланс
Всяко растение е различно, но като цяло те се нуждаят от дози светлина и тъмнина в баланс. Ако вашето растение винаги е на сянка, опитайте да му осигурявате слънчеви бани през деня. Ако пък винаги е на слънце, може да има нужда от малко сянка.
5. Контролирайте напояването
Ако сте поливали твърде много, може да определите влажността на субстрата чрез допир. Уверете се, че има дренаж и направете малки дупки под саксията, за да изпуска водата. Ако субстратът е сух, опитайте се да поливате по-често, отколкото сте го правили преди.
Коментари (0)
Вашият коментар