Ликувайте, дами! Вече съществува научно доказателство, че женският мозък има известни предимства пред мъжкия. Или поне в определени ситуации. Изследване на група учени от Университета на Калифорния в Санта Барбара, публикувано в сп. Nature Neuroscience, разкрива какво се случва в мозъка на бременна жена и колко дълго тези промени остават в него.
Краткият отговор е: случват се много и все добри неща, които слагат траен отпечатък върху сивото вещество на нежния пол.
Доказателствата могат да се открият в карта на невроанатомичните промени в мозъка на бъдеща майка преди зачеването и две години след раждането, която изследователите генерират.
За да направят проучването, те подлагат на ядрено-магнитен резонанс своя 38-годишна колежка - д-р Елизабет Храстил от Калифорнийския университет Ървай. Елизабет е изследвана 26 пъти на всеки няколко деседневки 3 седмици преди зачеването и 2 години след раждането на сина й през май 2020 г. Така установяват, че с напредването на бременността обемът на сивото вещество и кортикалната дебелина в мозъка намаляват значително.
Спокойно, момичета, не бързайте да изпадате в паника – свиването на сивото вещество не довело до когнитивен спад, а само до фини "настройки" в различни части на мозъка.
„Понякога хората настръхват, когато чуят, че обемът на сивото вещество намалява по време на бременност", казва проф. Емили Джейкъбс от Калифорнийския университет в Санта Барбара, цитирана от „Гардиан". „Тази промяна вероятно отразява фината настройка на невронните вериги, не по-различно от кортикалното изтъняване, което се случва по време на пубертета."
В същото време микроструктурата на бялото вещество - мярка за „окабеляването" на мозъка, се увеличава до краен предел в края на втория триместър, преди отново да се върне съм предишните размери. Промените са особено видими в онези дялове като corpus callosum и arcuate fasciculus, които са свързани със социалното познание, с емоционалната и визуална обработка, с поведението.
Учените допускат, че тази микроструктурна реорганизация, провокирана от природата, вероятно подобрява способността на майката да реагира на новороденото и да се грижи за него. Тоест - мозъкът се „самореорганизира", за да даде приоритет на функциите, които са важни за родителството. Още по-добрата новина е, че тези промени в мозъка имат траен характер – тоест влияят на поведението и психичното здраве на майката дори години след раждането. Иначе казано - те имат потенциала да подкрепят трайното адаптиране на мозъка на майката към нови дейности, необходими за отглеждането на дете, като например повишена чувствителност към сензорните сигнали от новороденото и грижите за бебето.
Каква интересна информация е споделила доброволката д-р Храстил ще научите от новия брой на списанието "Жените. Естествен интелект", който от днес е на пазара.
В него ще прочетете още задълбочени анализи от едни от най-успелите личности в България, както и от представители на науката и обществения живот. В него ще намерите още историите на 20 вдъхновяващи и успели жени, обширен разговор с примата на световната опира Райна Кабаиванска, която съвсем скоро ще навърши 90 години, интервю с най-умната жена Даниела Симидчиева, с футуролога доц. Мариана Тодорова и още много други интересни четива.
За дамите от предишните ни издания може да четете тук.
Коментари (0)
Вашият коментар