Постоянната нужда да угодиш на другите не е същото като естествената щедрост.
Поведението на угаждане на прищевките на околните може да е резултат от емоционално нараняване и травма в детството.
Родителите със симптоми на определени личностни разстройства изискват децата да поставят нуждите на родителите на първо място.
Угодното на хората поведение се ръководи от страх и е различно от щедростта, водена от себеизразяването.
Децата, отглеждани от нездрави родители, често са възпитавани да угаждат на родителите си, вместо да преследват собствените си интереси, цели и склонности. Значително увредени родители като тези, страдащи от симптоми на гранично разстройство на личността, нарцистично разстройство на личността и други сериозни психични заболявания, често травматизират децата си, ако не правят това, което искат. Това често се случва, когато родителите се нахвърлят на децата си, когато те не са доволни. Тези хлапета израстват като възрастни, които постоянно поставят благополучието на другите пред своето собствено. Те не правят това от щедрост. Вместо това те правят това, за да се чувстват сигурни.
Позволяването на щедрите хора да бъдат щедри към вас може да създаде здрава връзка помежду ви, но позволяването на онези, които угаждат на хората, да ви угодят, може да създаде травмираща връзка и да нарани повторно тези, които се опитват да ви угодят.
Здравите хора, чиято личност ги предразполага да бъдат щедри с околните, се радват на преживяването да споделят с другите. Те предлагат своето време и други ресурси на останалите и се чувстват по-близки с тях, когато тяхната щедрост се приема и реципрочно. Те не са засегнати значително, когато другите откажат тяхната щедрост. В много случаи те даряват анонимно, което ги кара да се чувстват по-близо до човечеството.
Даренията за специални групи хора като бездомни, деца, лишени от родителска грижа, преживели рак и т.н. са обичайни примери. Даващият обикновено не се среща с получателя. Други обичайни примери са хора, които отделят времето си като доброволци в хранителни банки или социални кухни, събиране на средства или гасене на пожари. Тези хора предлагат своите ресурси на всеки, който може да има нужда от тях. Те не търсят признание, защото удовлетворението идва от самоутвърждаването. Те изразяват най-добрата част от себе си и това ги кара да се чувстват добре.
Най-здравословното дарителство е анонимното.
Угодниците на другите имат различна мотивация и различен метод. Повечето угаждащи на хората са мотивирани от страх. Много от тях са израснали в семейства, където, ако не са угаждали на околните, са били наказвани, отхвърляни или игнорирани. Това често се случва, когато децата се отглеждат от родител или родители със симптоми на личностни разстройства.
Например родителите със симптоми на гранично разстройство на личността са склонни да се нахвърлят върху децата си, когато детето им не успее да им угоди. Родителите със симптоми на нарцистично разстройство на личността са склонни да игнорират децата си, когато не им харесват.
Тези деца често израстват, за да угодят на хората като възрастни. Те обикновено подхождат към другите с чувството, че трябва да им угодят, за да бъдат в безопасност или приети в техния кръг. Когато околните не са доволни, те се страхуват, че ще бъдат наказани или изоставени. Те трябва да знаят, че останалите са доволни от тях, така че анонимното даряване не ги удовлетворява. Те трябва да бъдат признати или чествани, когато дават на другите.
Има много начини, по които хората дават на другите от страх. Поднасят лично подаръци или оставят картички или бележки с техния подпис. Те очакват, че за да ги харесат (обичат) другите, трябва постоянно да поставят чувствата и нуждите на околните над своите. Те правят това, защото са възпитани да вярват, че ще бъдат обичани само заради това, което дават, а не заради това, което са. Почти всички угаждачи на хората имат ниско самочувствие. Хората с високо самочувствие удовлетворяват първо себе си през повечето време.
Здравословно е да позволите на щедри хора да ви дават. Ако паднете и случаен непознат ви предложи ръка, поемете я. Ако сте гладни, отидете в кухнята и се оставете да ви нахранят. Това дава шанс на здравите ментално хора да правят нещо, което ги кара да се чувстват добре. Те няма да поискат нищо от вас в замяна.
Не е здравословно да позволявате на угаждащите на околните да ви угаждат. Позволяването на други да ви дават подаръци, услуги или други ресурси без реципрочност им потвърждава, че те струват само това, което могат да предложат на останалите. Това повтаря моделите на поведение, които са довели до развитието на удовлетворяване на хората, и следователно дава възможност. Може също така да бъде повторно травматизиращо за човека, ако преживяването му в детството е било травматично.
Да откажете да позволите на човек, който харесва хората, да ви угоди, означава да му направите подарък. Това му дава шанса да изпита как някой ги приема и иска да бъде с него заради това, което е, а не заради това, което може да даде.
Ако харесвате хората, добре е да рискувате и да позволите на другите да ви харесват такива, каквито сте, без първо да им угаждате. Това е единственият начин да имате здрави взаимоотношения. Възможно е някои хора да загубят интерес, когато спрете да давате. Трябва да се съсредоточите върху култивирането на отношения с тези, които не го правят. Връзките с индивиди, които ви наказват, ако не им угодите, са нездравословни и обидни и не трябва да се толерират.
Коментари (0)
Вашият коментар