Напишете дума/думи за търсене

Кой български контраразузнавач уби Джеймс Бонд?


Писателят Андрей Гуляшки със секретна мисия сред Белоградчишките скали
Писателят Андрей Гуляшки със секретна мисия сред Белоградчишките скали

Андрей Гуляшки обаче изпълнява заканата си и написва книгата "Срещу 007". В нея наистина изправя един срещу друг британския таен топ агент 007 Джеймс Бонд и българският супер контраразузнавач Авакум Захов.
Бонд е по-голям от българския си колега Захов само с 6 години. "Казино "Роял" - първата си творба с Джеймс Бонд, писателят Йън Флеминг издава през 1953 г. Първият роман на Андрей Гуляшки, в който главен герой е Авакум Захов - "Случаят в Момчилово", излиза през 1959 г. Точно с 6 години и Флеминг е по-възрастен от Гуляшки.

За какво е битката между титаните Авакум и Бонд?
Съветският професор Константин Трофимов открива лазерен лъч, който има свойството да не се отразява от никаква огледална повръхност, да прониква през всякакви материи и абсолютно да парализира всякакъв вид електромагнитни вълни.

В НАТО се стряскат, че от него руснаците могат да направят страховито оръжие и вземат спешни мерки. 007 е привикан където трябва и му е наредено спешно да научи руски език. След това е изпратен в България под името Рене Лефевър, кореспондент на ливанската телеграфна агенция в Женева.
Крайната му цел е Варна, където проф. Трофимов пристига за участие в международен конгрес по квантова електроника. Българските власти охраняват зорко професора, в опазването му е включен дори и Авакум Захов.

Преди да замине за Варна, Авакум разрешава една забавна загадка във вилата на проф. Станилов, която обаче едва не завършва фатално за него. А читателят ще подразбере, че на този Станилов, който е определен за домакин на проф. Трофимов, май не му много чист идеологически косъмът
Във Варна Захов се настанява в специална вила, близо до вилата, в която е съветският професор, а 007 се подслонява в почивната станция на журналистите. Двамата не се познават. Докато е в станцията, Бонд се опитва да съблазни красива камериерка, но тя отблъсква мераците му.
Въпреки свирепата охрана, 007 успява да отмъкне Трофимов и хубавата му сътрудничка Наталия Николаевна. А проф. Станилов, станал вече непотребен, убива.
И в действие влиза умът, логиката и наблюдателността на Авакум Захов. Той успява да разшифрова една радиограма и да разбере в коя държава и в кой кораб 007 е натоварил "стоката" си. В последния момент успява да се качи на кораба, като преди това открадва самоличността на проф. Шеленберг, преподавател по квантова механика в Мюнхенския университет, но преследван от поляците, заради извършени опити с концлагеристи през време на Втората световна война.

На кораба Авакув Захов се качва с такава техника, че успява да засече радиограмите на 007, да го заблуди и да го направлява по свой курс. Елиминира един по един всички от екапажа, които са верни хора на английския агент. Накрая корабът стига до ледовете на Антарктида, а Авакум успява да изпрати съобщение до своите. Съветският самолет от полярната станция "Мирни" изпреварва натовския ледоразбивач "Франклин" и спасява проф. Трофимов, асистентката му Наталия и самия Авакум.
А какво става с 007?
"Там, където беше останал 007, в тъмницата лежаха стаени вечните ледове...", е последното изречение в повестта.

Андрей Гуляшки обаче изпълнява заканата си и написва книгата "Срещу 007".
Андрей Гуляшки обаче изпълнява заканата си и написва книгата "Срещу 007".

Гуляшки умира забравен в Страсбург

Ще бъде несправедливо обаче да запомним Андрей Гуляшки само с кримикнигите му с главен герой Авакум Захов. Писателят е един от най-продуктивните в родната литература и има издадени над 70 повести, романи, драми и др. Повече от 50 от тях са издадени на около 20 езика в над 25 страни.
Андрей Гуляшки е роден в кулското село Раковица, родът му произхожда от преселници казаци. Семейството се мести в София, когато бъдещият писател е едва 5-годишен. Андрей учи френско училище и икономически науки в СУ.
В литературата дебютира през 1931 г. с разказ в ученическия вестник "Струя". 20-годишен става член на комунистическата партия и активно сътрудничи в левия печат.

Първите му книги са романите "Дон Кихот от Селвеция" (1936) и "Смъртна присъда" (1940), както и дзрамите "Блатото" (1937) и "Жени" (1938). През 1950 г. за "Блатото" Андрей Гуляшки получава първата си Димитровска награда.

В края на 40-те години на миналия като очеркист във в. "Работническо дело" Гуляшки е пратен в Добруджанския край, за да опише раждането на новия строй в житницата на страната. Видяното и преживяното там той описва в трилогията си от романи "МТ Станция" (1950), "Село Ведрово" (1952) и "Златното руно" (1958), който се смята за връх в соцлитературата. По-късно писателят ги обединява в един голям роман и през 1959 г. той излиза под заглавието "Ведрово. Хроника на едно село". За него и преди това за "МТ Станция" писателят също става лауреат на Димитровска награда.
Литературната критика оценява Исай Димов, главния герой от "Златното руно" като първия антикултовски герой. В свое интервю от 1981 г. Андрей Гуляшки признава, че истинската хронология на неговия творчески живот започва именно от "Златното руно".
След 9 септември 1944 г. Гуляшки е секретар на СБП (1956-1962), главен редактор на сп. "Пламък" (1956-1966), директор на Народния театър (1967-1970), главен редактор на сп. "Съвременник" (1972-1973), зам.-шеф на СБП (1972-1989).

Писателят пробва перото си и в историческата тема. През 1967 г. излиза книгата му "Повест за кавалера Химериус за живота му в Плиска и при славините", а през 1970-1972 г. и романът "Златният век". Той беше филмиран за БНТ от режисьора Любен Морчев и с Мариус Донкин в ролята на цар Сиемон. След излъчването сериалът бе тотално съсечен от критиката, получи негативна оценка и от най-високо партийно и държавно равнище.

През 1988 г., на третата година след "перестройката" на Горбачов в Москва, Андрей Гуляшки издава романа си "Виелица". В него писателят е по своему актуален - поставя въпроса за "съотношението между човека, идеала и властта".
Според сина на писателя Любомир Гуляшки, също вече покойник, последният ръкопис на баща му - "Дневникът на една млада жена", е умишлено затрит в издателство "Народна младеж" през 1990 г. Романът бил биографично продължение на предишната книга - "На чаша коняк" (1989), и описвал живота на съпругата му Емилия, която като ятачка на партизаните била лично разпитвана от Никола Гешев. Тя е дъщеря на Коста Петров - червения кмет на Дупнишката комуна, просъществувала 842 дни - от 3 октомври 1920 до 11 февруари 1923 г.

Точно със смъртта на съпругата през 1991 г. обаче умира и музата на Гуляшки. Той преживява много тежко кончината й, се чувства сам и изоставен и изпада в дълбока депресия в жилището си на ул. "Бирюзов". Когато дъщеря му Светла си идва от Страсбург го намира почти обездвижен и без желбание да говори. През 1993 г. тя го взима при себе си, той вече е на 81 години, с 4 инфаркта. Има виза за дълъг престой, но е без социална осигуровка.

През 1995 г. семейството на Светла получава френско поданство, но през юли същата година Андрей Гуляшки умира. В. "Монд" излиза с обширна статия за писателя, във Франция той е превеждан 8 пъти.
Погребан е в западното гробище на Страсбург, помогат и от местната писателска гилдия. "Казаха ми, че Франция е страна, чиято земя винаги е приемала тленните останки на художници, писатели и интелектуалци от цял свят", казва Светла Гуляшка-Балканска. И до днес на гроба на писателя няма дори една плоча на български език.

       
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X