В нашата култура преобладава идеята, че приликите са добри за взаимоотношенията, а различията са проблем. Двойките често смятат, че проблемите във връзките им се дължат на техните несъответствия.
Мъжете и жените понякога виждат света по различен начин, държат се по различен начин и се чувстват по различен начин. Тези различия до голяма степен са възпитавани, а не вродени, но са съществени.
Проблемите при хетеросексуалните двойки често не произтичат толкова от техните различия; те по-често са резултат от това, че мъжете приемат, че жените са като мъжете, а жените приемат, че мъжете са като жените. Нищо не може да бъде по-далеч от истината. Двойките често се опитват да преодолеят разликата, като внимават с думите си или се научават да се „отразяват" взаимно, когато говорят. Тези стратегии могат да разочароват и разстроят двойките, защото засягат само повърхностни недоразумения и не достигат до дълбоко вкоренените недоразумения между мъжете и жените.
Едно от най-важните неща, които жените не разбират за мъжете, е как понякога могат да се страхуват от жени в интимни отношения. Едно от най-важните неща, които мъжете не разбират за жените, е, че повечето от това, което жените правят във връзката, отразява усилията им да се сближат и да се почувстват по-свързани.
Противоинтуитивно е да мислим, че някои мъже се страхуват от жени, но нека ви дам няколко примера:
- Мъжете често се страхуват да не бъдат доминирани и контролирани от жените.
- Мъжете често се страхуват да не бъдат адекватни емоционално, междуличностно и сексуално. Те стереотипно са егоцентрични любовници, но в проучвания мъжете казват, че удовлетворяването на партньора им е най-важно. Да угодят на половинките си не е просто израз на щедрост, но и индикация за силната нужда на мъжете да бъдат утвърдени чрез секса. Както се казва в старата поговорка, „Жените трябва да се чувстват обичани, за да правят секс. Мъжете имат нужда да правят секс, за да се чувстват обичани."
- Мъжете често се страхуват да не бъдат изоставени. Някои господа са физиологично по-изнервени от конфликти в интимните отношения, отколкото жените и им отнема повече време, за да се възстановят, защото дълбоко в себе си често се страхуват, че любимата им ще ги напусне. Ето защо след раздяла някои мъже изпитват спешна нужда да потърсят нова партньорка.
В някои връзки жените често се чувстват недоволни от нивото на интимност в отношенията си и се обръщат към партньора си с идеите си за сближаване - „Трябва да прекарваме повече време заедно" или „Иска ми се да отвориш и да ми кажеш повече за това, което се случва с теб." Проблемът е, че мъжете са научени да се чувстват отговорни за жените, така че винаги, когато една жена изрази някакъв вид нещастие, порасналите момчета често чуват това като критика, като обвинение за тяхната неадекватност като мъже. Не е изненадващо, че те често реагират, като се оттеглят, за да се защитят.
Жените често тълкуват отдръпването на мъжете като доказателство за липсата им на интерес да бъдат близки, така че те стават по-емоционални и преследват партньора си повече, което, разбира се, води само до още повече отдръпване на мъжете, докато двойката не се заключи в ескалиращ модел, в който всеки от партньорите се чувства разочарован и сам.
Двойките могат да излязат от този модел и да стигнат до много по-задълбочено и удовлетворяващо разбиране един друг, ако и мъжете, и жените са готови да изпълнят своята роля. За жените разбирането, че партньорът им не се отдръпва поради липса на интерес, а защото се страхува да не задълбочи връзката си с нея, може да доведе до големи промени в отношенията.
Мъжете могат да изпълнят своята роля, като устоят на изкушението да се оттеглят и се научат как да останат емоционално свързани с партньора си и да обсъдят нещата. За да се научат да не използват оттеглянето като защита, мъжете трябва да се научат да се чувстват по-комфортно с конфликта във връзките си и да се научат да гледат на конфликта като на възможност за свързване, а не като на заплаха, така че страхът им от конфликт да не отключва страховете им за изоставяне и да ги накара да се оттеглят.
Коментари (0)
Вашият коментар