Напишете дума/думи за търсене

Лапароскопия – метод за диагностика и лечение

През последните години сферата на гинекологията бележи огромна революция при диагностика и лечение на различни видове гинекологични проблеми. Благодарение на съвременните методи, които медицината използва, може да се направи детайлна оценка на репродуктивното здраве на жената, да се диагностицира заболяване, както и да се намери решение на проблемите при забременяване и безплодието.

В тази връзка един от модерните и все по-често срещани методи на диагностика и лечение, които се използват в гинекологията, е така наречената лапароскопия. Тя служи за диагностициране на редица заболявания.

Това, с което се отличава този метод, е, че е минимално инвазивен подход и създава минимален дискомфорт на пациентките след извършване на процедурата. Лапароскопията позволява по-бързото възстановяване в зависимост от нейното здравословно състояние.

Какво представлява лапароскопията?

Както споделихме, лапароскопията е минимално инвазивна интервенция. За нейното извършване се използва тънък, осветен инструмент, наречен лапароскоп, с помощта на който се предоставя максимално добро визуализиране и извършване на хирургични процедури в тазовата кухина.

Този вид процедура се извършва под пълна анестезия, като е важно да се уточни, че съществуват два вида лапароскопия:

  • Диагностициране – с цел оценка репродуктивното здраве на жената;

  • Хирургична – тя служи като метод на лечение на различни здравословни проблеми, свързани с репродуктивната система, и отстраняване на причинителя.

 Кога се прилага лапароскопия?

Случаите, когато се прилага лапароскопия, могат да бъдат много. Както споменахме, нейните най-чести приложения са диагностика и лечение на различни проблеми на репродуктивната система.

Ето и основните причини, поради които се налага извършване на лапароскопия:

  • Изследване на тазова болка: Лапароскопията може да установи причините за хронична тазова болка като ендометриоза, сраствания, кисти на яйчниците или фиброми;

  • Диагностика на безплодието: Лапароскопията помага да се оценят структурите на таза, да се открият аномалии, като например запушени маточни тръби, и да се насочи отстраняването на сраствания или ендометриоза, за да се подобри плодовитостта;

  • Лечение на гинекологични заболявания: Лапароскопията се извършва и при състояния като ендометриоза, кисти на яйчниците, миомни възли, аномалии на вътрешните органи, фиброми на матката, извънматочна бременност и някои видове гинекологичен рак.

С помощта на лапароскопията могат да се извършат корекция на матката или нейното отстраняване, премахване на доброкачествени тумори, отстраняване на кисти, миоми, сраствания и други здравословни състояния.

Защо лапароскопията е метод за диагностика и лечение на безплодие?

Безплодието е проблем, който засяга немалък процент мъже и жени в цял свят. Един от начините за диагностика и лечение на безплодие при жените е именно лапароскопията.

Предимствата ѝ при съмнения или установено безплодие са следните:

  • Оценка на анатомията на таза: Лапароскопията позволява визуализиране на фалопиевите тръби, яйчниците, матката и околните структури, като помага да се идентифицират аномалии като запушване на тръбите, ендометриоза или аномалии на матката, които могат да възпрепятстват зачеването;

  • Извършване на хирургични интервенции: Лапароскопията дава възможност за прецизно отстраняване на сраствания, ендометриални импланти или кисти на яйчниците, които могат да възпрепятстват плодовитостта;

  • Улесняване на изследването на проходимостта на тръбите: По време на лапароскопията може да се инжектира боя, за да се оцени проходимостта на тръбите и да се изключат запушвания.

Как се извършва лапароскопия и има ли болка след процедурата?

Лапароскопията в сферата на гинекологията включва следните стъпки:

  • Почистване на коремната кухина с помощта на катетър;

  • Поставяне под пълна анестезия;

  • Използване на газ с цел създаване на налягане в стомаха и по-добра видимост по време на процедурата;

  • Извършване на един или повече разрези, за да се създадат места за достъп до лапароскопа и хирургичните инструменти;

  • Затваряне с помощта на шевове или самозалепващи се ленти след извършване на процедурата.

Следоперативната болка след гинекологична лапароскопия обикновено е лека до умерена и може да се овладее с болкоуспокояващи лекарства, предписани от специалиста по репродуктивно здраве.

При повечето пациентки процедурата е предварително планирана и много рядко се извършва по спешност. Необходимо е да се направи след като е преминал менструалният цикъл.

Препоръчваме ви при въпроси винаги да се обръщате към вашия лекар и да споделите с него вашите притеснения, в случай че имате такива.

  • Ключови думи:
X