Напишете дума/думи за търсене

Предсказващият ум: силата на мозъка да "вижда" бъдещето

Нашият ум постоянно прави прогнози. Това не означава, че сме гадатели. Това означава, че анализираме миналото, което ни прави способни да предвидим какво може да се случи и по този начин по-добре да се адаптираме към предизвикателствата и трудностите.
Удивително е как мозъкът - маса от килограм и половина, затворена в костен череп, може да изпълнява толкова сложни задачи, колкото „предсказването на бъдещето“.

Ние използваме своя предсказуем ум ежедневно, без да го осъзнаваме.

Никой от нас не е супергерой, но притежаваме изключителни качества. Дотолкова, че много невролози често наричат мозъка „предсказваща машина“. Защото, въпреки че живеем живота си в настоящето, ние правим прогнози за утрешния ден през цялото време. Правим го, за да оцелеем, за да се адаптираме към среда, която винаги е несигурна.

Да речем, че изпълнявате проект с колегите си. На всички ви са възложени задачи и всяка от тях трябва да изпълни серия от цели. Въпреки това умът ви е особено фокусиран върху един член от този екип, тъй като знаете, че той не е надежден.

Умът ви предсказва, че е най-добре да сте подготвени за вероятността той да се провали. Вие нямате кристална топка, но вашата умствена вселена анализира множество вероятности и променливи, за да се опита да предвиди какво ще се случи. Отчитането им ви позволява да действате по-ефективно.

„Никога не позволявайте на бъдещето да ви безпокои. Ще го срещнете, ако трябва, със същите оръжия на разума, които днес ви въоръжават срещу настоящето.”
-Марк Аврелий-

Предсказващият ум дефинира вид познание, което ви позволява да правите прогнози за бъдещето. Тук няма фантастична или свръхестествена променлива, а сложни аналитични процеси. Всъщност това, което правите, е да очаквате утрешния ден, като си спомняте миналите преживявания. Това е отправната точка и променливата, която ви позволява да предвидите какво може да се случи.

Доскоро се смяташе, че сме определени от два времеви момента: миналото и настоящето. Всички ние сме, по един или друг начин, това, което ни се е случило вчера, и онова, което се опитваме да правим тук и сега. Досега обаче интересът на нашия мозък към бъдещето беше пренебрегван.

Наличието на предсказуем ум улеснява „предполагането“ или „предсказането“ на това, което може да се случи при определени условия и ни позволява да имаме един или повече отговори подготвени.


Мозъкът не слуша, не вижда и не усеща. Въпреки това той прави непрекъснати прогнози за това какво може да ни се случи и как трябва да действаме.

Мозъкът е една крачка пред реалността
Когато слушате конкретна песен и по някаква причина тя спира, може да предвидите как ще продължи. Това е така, защото умът има конкретен модел на последователността и може повече или по-малко да си представи как ще се развие мелодията. Същото се случва и с много други реалности или процеси.

Например купувате подаръци за определени хора, защото знаете как ще реагират. Избягвате да шофирате в определени зони, защото очаквате, че може да има твърде много трафик и че може да бъде опасно. Всъщност мозъкът винаги е една крачка пред реалността, защото разполага с ценна предварителна информация. Информация, с която правите изводи и предвиждате бъдещето.

Анил Сет е британски професор по изчислителна и когнитивна невронаука в университета в Съсекс. Той написва изключително интересна книга за предсказуемия ум, наречена „Да бъдеш ти: нова наука за съзнанието“. В нея той заявява, че мозъкът е орган, затворен в „костен съд“. Вътре е тъмно и не се вижда, не чува и не се усеща.

Въпреки това той успява почти непрекъснато да извършва постоянни прогнозни симулации на външния свят. Той ви казва на кого да вярвате и на кого не. Той ви казва кога да бъдете предпазливи, за какви опасности да се тревожите и какви планове да приложите. Неговите бъдещи спекулации ви позволяват да оцелеете по-добре.

Предсказващият ум и невронната машина, която го управлява
Може да ви изненада, но вашите вярвания са продукт на вашия предсказуем ум. Тези идеологически принципи, които таите в мозъка си, не са нищо повече от предположения за това, което вярвате, че е истина.

Тези мисловни модели ви позволяват да се движите през света, като приемате, че реалността и хората, които я съставят, са предвидими, поне до известна степен.

Д-р Даниел Л. Шактер от Харвардския университет обяснява в изследване, че мозъкът има сложна мрежа от неврони, специализирани в два специфични процеса. Това са анализиране на миналото (опит) и предсказване на бъдещето. Тази невронна мрежа се свързва с региони като медиалния темпорален лоб, медиалния префронтален кортекс, латералния темпорален кортекс и задните области на медиалния и латералния париетален кортекс.

Предсказващият ум ви позволява да се подготвите за утре, като си спомняте вчера.

Вашият мозък постоянно прави прогнози, но понякога се проваля и тези грешки ви позволяват да продължите да учите.

Мозъкът: почти перфектен орган
Предсказуемият ум прави грешки. Мозъкът не е перфектна машина и, като всеки анализатор на вероятностите, понякога се проваля.

В интерес на истината, да грешите в предположенията си, когато предсказвате бъдещето, ви позволява да се учите от разсъжденията си. Това е натрупан опит. Освен това улеснява съхраняването на повече данни, за да може да правите по-ефективни изводи по-късно. В крайна сметка никой няма силата винаги и точно да предскаже какво ще се случи.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X