Нека тазгодишното мото за християнския празник Благовещение да е напомняне семействата да не отлагат забременяването
Проф. д-р Таня Тимева е завеждащ отделението по асистирана репродукция в Медицински комплекс „Д-р Щерев“. В екипа на проф. д-р Атанас Щерев работи от 1998 г. Тя е водещ експерт в акушерството, гинекологията и асистираните репродуктивни технологии в България и доказан специалист с международно признание. На 25 март - Благовещение, болницата, където проф. д-р Тимева работи, отбелязва своя празник.
- Проф. Тимева, какво си пожелавате вие и екипът ви репродуктивни специалисти на празника на благата вест?
- Като всички лекари и ние си пожелаваме повече здрави пациенти. В акушерството и гинекологията и особено в асистираната репродукция незначителните отклонения се решават успешно, но отлагането на лечението сериозно влошава репродуктивните възможности. Нека тазгодишното мото за християнския празник Благовещение да напомни на семействата да не отлагат забременяването.
- Възрастта ли е най-сериозният фактор, когато става дума за стерилитет?
- При жените – определено. България не изостава от западноевропейските държави и жените все повече отлагат забременяването.
Яйчниците изчерпват резерва си,
яйцеклетките намаляват и качеството им се влошава – това е естествен процес. В допълнение са и вредни навици, наднормено тегло, придружаващи хронични заболявания, които правят ситуацията още по-тежка, когато жената се окаже в кабинета на репродуктивен специалист.
Международни проучвания показват, че
възрастта влияе негативно върху репродуктивните способности и на мъжете.
И при тях начинът на живот и придружаващите заболявания също са много сериозен фактор за наличие на репродуктивни проблеми.
- Изпитват ли неудобство пациентите да потърсят помощта на специалист, когато бебето се бави?
- В съвременния свят пациентите имат достъп до невероятна по обем информация и независимо къде живеят, те търсят квалифицирана медицинска помощ. Репродуктивните проблеми имат не само физическо и медицинско изражение, но те докосват и психоемоционалното кътче в душата на пациентите.
Инфертилитетът не бива да вменява чувство за вина
у хората, защото репродуктивните екипи разполагат с голям арсенал специалисти – генетици, ембриолози, имунолози, андролози, психолози.
За тези близо 35 години инвитро методика в България екипът ни начело с проф. д-р Атанас Щерев се е опитал да разреши десетки хиляди случаи. Успели сме да създадем над 11 000 деца – това е колкото населението на един малък град, и се гордеем с това.
Лечение има, то е достъпно на много места в България,
а ако двойката се нуждае от инвитро, държавата финансира до четири опита.
- Кога двойката трябва да потърси лекар и какъв да е той?
- Препоръчително е изследването и лечението на стерилитета
да започне след 1 година неуспешни опити за зачеване
при редовни сексуални контакти и неприлагане на мерки за предпазване от бременност. Ако жената е над 35 години, този срок е по-малък – шест месеца.
Репродуктивните специалисти биха могли да изработят при всички пациенти индивидуален план за изследване и лечение, за да не се губи време в лутане и излишни страхове.