Напишете дума/думи за търсене

Д-р Красимир Шопов: Най-важно при съмнение за рак на гърдата е да се направи биопсия

Д-р Красимир Шопов

Когато карциномът е открит навреме, пациентът може да бъде напълно излекуван 

 Д-р Красимир Шопов е мамолог и хирург с повече от 20 години опит. Работи в Клиниката по хириргия в Александровска болница. Той е един от основателите на фондация „Експерти срещу рака”.

- Д-р Шопов, от колко време лекувате рак на гърдата?

- С този проблем се занимавам повече от 20 години. От 2002 г., когато взех специалност, лекувам жени, които имат това онкологично заболяване. От самото начало - от диагностиката, през оперативното лечение и проследяване на болните.

- Защо се фокусирахте върху лечението точно на това заболяване?

- Едната причина е моят учител доц. Трифонов, който беше ръководител на Клиника по хирургия в УМБАЛ "Александровска". А другата причина е, че моята майка се разболя от това заболяване. Това донякъде беше и моя кауза. Виждах, че ракът на гърдата може да се открие в много по-ранен стадий и когато има правилна диагностика, проведена навреме профилактика, когато се говори за проблема и пациентите навреме отидат при лекаря, този рак може да се лекува. Ако в ранен стадий се открие туморна формация, тя ще бъде много по-малка и заболяването ще бъде лечимо. Пациентите в напредналите стадии с разсейки и метастази ще бъдат много по-малко.

- Един вид ли е ракът на гърдата?

- Не, ракът на гърдата е различен и протича по различен начин. В зависимост от хистологичния вариант ракът е различен и протича различно. В зависимост от рецепторите и HER2 статуса той също протича по различен начин. Изисква се специален и индивидуален подход. Преди да започне каквото и да било лечение - неоадювантно, таргетно или операция, лекарят трябва да знае с какъв рак има работа, каква е биологията на тумора. Това се постига чрез провеждането на кор-биопсия. Невинаги операцията е първи избор при лечението. 

- Кои са съвременните методи за лечение на рак на гърдата?

- Комплексното лечение е правилното лечение. В него участва хирург, онколог, лъчетерапевт, физиотерапевт, психолог. Всички тези специалисти не само лекуват, но и подкрепят пациента по време на лечението, защото то понякога продължава до 8 -10 и повече месеца. След това се провежда и лъчетерапия. Например когато ракът е тройно негативен, операцията не е първи избор за лечение, а неоадювантната терапия - имунотерапията. Един тумор с определени размери след неоадювантното лечение може да намалее по размери или изцяло. След него може да се наложи по-малък обем на оперативно лечение в сравнение с първоначалния план. 

- Кое е първото нещо, което трябва да се направи при съмнение за рак?

- Когато пациентът напипа бучка в гърдата, трябва да се свърже със специалист - мамолог - хирург. Първото нещо, което трябва да направи специалистът, е кор-биопсия на гърдата. Чрез биопсията се разбира повече за биологията на тумора /хистология, хормонален статус, HER 2 рецепторен статус/, чрез образните изследвания - колко голям е ракът, колко е напреднал, дали има разсейки в лимфните възли, дали има далечни метастази в черен дроб, кости. Тогава се изготвя индивидуален план за лечение при съответния пациент - дали първо ще е операцията, дали ще може да се запази гърдата, ако не може да се запази, да се постави имплант, така че пациентката да се събуди с гърда.

Пациентките са много стресирани, когато чуят диагнозата. Първоначално казват "махнете цялата гърда, оперирайте веднага, ако трябва махнете двете гърди". Но това е емоционално решение. Тези жени по-късно се връщат към нормалната среда и когато е отсранена цялата гърда, те се депресират и изолират. Това не искаме да се получава, затова им предлагаме опции за реконструкция на гърдата. Така те ще могат максимално бързо да се върнат към ежедневието си.

- Кой трябва да вземе решението за най-оптималното лечение на една пациентка?

- Решението се взема от пациентката заедно с лекарите. Когато се направи кор-биопсията и се установи какъв вид е туморът, се правят допълнителни изследвания - ядреномагнитен резонанс, петскенер, при необходимост. Решението за последователността на лечението се взема от онкологична комисия. В нея влизат онколог, хирург, лъчетерапевт, патолог. Те решават дали първо ще бъде неоадювантното лечение /химиотерапия, таргетна терапия или имунотерапия/ и след това операцията или първо може да бъде оперативното лечение, а след това - химио- и лъчетерапията. Съвременните тенденции за лечение са да не се премахва цялата гърда, а органосъхраняващите операции. Много важни по отношение на лечението са генетичните изследвания.

Много често при рака на гърдата се наблюдава фамилност и се изследват определени гени, най-често при рак на гърдата са BRCA 1 BRCA 2 мутациите. Тези изследвания дават възможност да се прецени дали има фамилна обремененост от това заболяване. Понякога се отстраняват гърдите, без да има рак, но когато има фамилна обремененост. Пример за това е Анджелина Джоли, която нямаше рак, но се оперира, тъй като имаше BRCA мутация. Това са мутации, които показват, че рискът от възникване на рак на гърдата, е много голям. Така се преодолява рискът от възникване на заболяването в по-напреднала възраст.

- Българите като че ли дейсват само когато ножът опре до кокала, а не превантивно?

- Има жени, на които баба или майка са имали такава диагноза. Те са видели пътя, по който са минали. Провеждат профилактични прегледи и необходими изследвания. После се проследяват съвестно и редовно. По принцип всяка година пациентките трябва да минават на профилактичен преглед за рак на гърдата и на 6 месеца при фамилна обремененост. 

- Защо е важна профилактиката за рак на гърдата?

- Много е важна, защото така ракът ще се открие в ранен стадий. Не е въпросът жената да дойде на преглед, когато се опипа бучка и ракът е напреднал. Тогава лечението е трудно. Обикновено в такива случаи туморът не е само в гърдата, той е в лимфните възли, костите, черен дроб. Именно профилактичните прегледи дават възможност да локализираме тумора само в гърдата, когато е малък, да го отстраним и да не се разнесе в други органи и системи. Когато това се направи и ракът се открие в ранен стадий, бихме казали, че той е напълно лечим. 

- В коя възраст най-често жените се разболяват от рак на гърдата?

- Между 55 и 65 години жените най-често се разболяват. При дамите на по-млада възраст ракът протича по-агресивно. Жените, подложени на хормонални терапии, тези с фамилна обремененост трябва да се проследяват на 6 месеца. Жени, които се подлагат на ин витро стимулации, се налага също по-често проследяване. Ежегодните прегледи са задължителни. Това е най-честото онкологично заболяване. Около 4 хиляди жени се разболяват всяка година в България от рак на гърдата. Една от 22 жени е с тази диагноза. Бих препоръчал още от 18-20-годишна възраст да започват такива прегледи.

- Отрази ли се пандемията от COVID върху навременната диагностика на онкологичните заболявания?

- Отрази се много. Пациентките отложиха много от профилактичните прегледи в тези две години. Тези, които трябваше да дойдат след шест месеца, дойдоха след 18. Тези, които трябваше да са на преглед един път в годината, дойдоха след две. Хората се страхуваха да не се заразят при среща с други пациенти в клиниката. Това рефлектира върху стадия, който ще открием ние като специалисти след време - няма да е ранен, а ще е по-напреднал.

- Какво бихте посъветвали жените, които се сблъскват с диагноза рак на гърдата?

- Да не четат в интернет. Второ, когато има съмнения за рак, да се направи биопсия. Така ще се избере правилното лечение. Говори се, че убождането от кор-биопсията ще разпространи тумора. Това не е вярно и е доказано върху милиони пациенти. Когато познаваме добре тумора, ние сме сигурни, че ще го преборим. Пациентите трябва да се доверят на специалистите, които предлагат комплексен подход на лечение, а не на интернет.

Най-важното е, че трябва да се ходи на профилактика, за да не се стига до тежки терапии и операции. Една прицелна терапия с една оперативна малка реконструктивна операция дава възможност на пациента да живее дълго. Имаме случаи, когато ракът е хванат навреме, пациентът да е напълно излекуван. Затова казваме, че ракът се лекува.

  • Ключови думи:
X