Живеем в общество, в което етикетът егоист има негативна конотация. Учат ни, че саможертвата за другите означава сила и истинска щедрост от ранна възраст, но нищо не може да бъде по-далеч от истината. Чували ли сте някога за здравословен егоизъм?
Кралската испанска академия определя егоизма като „неумерена и прекомерна любов към себе си, която кара човек да обръща твърде голямо внимание на собствените си интереси, без да се грижи за интересите на другите“. Мнозина обаче не осъзнават, че има вид егоизъм, който не търси собственото си удоволствие на всяка цена, а вместо това преследва благополучието, без да пренебрегва или наранява другите.
В този случай говорим за здравословен егоизъм. Това предполага способността да се грижим за себе си и да правим това, което наистина искаме, без да се чувстваме виновни за това. Този вид егоизъм не само не е погрешен, но е и много необходим. Защото, ако някой не е в състояние да се грижи за себе си, той едва ли ще може да помогне на другите.
Специалистите по темата Ричард и Рейчъл Хелър определят здравословния егоизъм като способност да „уважаваме собствените си нужди и чувства, дори ако другите не го правят... особено ако околните не го правят“.
В този смисъл здравословният егоизъм включва грижа и внимание за себе си, за да бъдем достъпни за останалите. Ако не се фокусираме върху себе си и не правим неща за собственото си благополучие, едва ли ще може да се грижим за хората около нас, без да се нараним.
Доста често срещан и очевиден пример, който отразява липсата на здравословен егоизъм, са майките, които мислят за всички нужди на близките си (деца, партньори, родители) и забравят за себе си. В тези случаи майките не си позволяват да отделят време за тях самите. И ако го направят, те се чувстват виновни.
Личното пренебрежение и вина, които изпитват тези жени, са продукт на културни вярвания. Те диктуват, че „добрата майка“ трябва да бъде напълно безкористна, безусловна и в услуга на другите. Това обаче е много нездравословно убеждение.
Фактори, които влияят на липсата на здравословен егоизъм
Докато обществото насърчава хората да превърнат всичките си усилия в своята ангажираност и отдаденост към другите, като забравят за себе си, също така е вярно, че други лични променливи насърчават отсъствието на здравословен егоизъм.
Да може да спрем определени практики, които са етикетирани като алтруистични, но наистина ни нараняват, е част от здравословния егоизъм.
Ниско самочувствие
Непропорционалната отдаденост към другите може да идва от ниското самочувствие. Следователно, за да го укрепи, човекът може да направи всичко необходимо, за да спечели признателността или любовта на другите.
Това обаче е лоша инвестиция. В крайна сметка индивидът се чувства разочарован, защото дава много и получава малко или нищо. В други ситуации, когато получават внимание, се чувстват все едно са си купили любов.
Безотговорност към собствените житейски цели
На по-несъзнателно ниво жертвите може да произтича от истински страх от невъзможността да постигнат мечтите си. Затова идеалното извинение
е, че нямат време, защото другите имат нужда от тях.
Нашето общество отдава висока стойност на онези, които се жертват за другите. Така че, ако го направим, имаме идеален несъзнателен претекст да скрием собствените си илюзии и страхове. По-лесно е да се каже: „Не направих еди-си-какво за мен, защото посветих живота си на семейството си“, отколкото „Не можах да го получа, защото не знаех как“.
Ползите от практикуването на здравословен егоизъм
• Укрепване на любовта към себе си
• Щастливи сме
• Подобряване на цялостното здраве. Като приоритизираме нуждите си, ние помагаме за облекчаване на стреса и последствията от него
• Чувство на по-малко вина. Ако кажем „не“ на нещо, което не искаме, ние потвърждаваме ангажимента си към себе си, а не към другите
• Подпомагане на другите по-ефективно. Когато поставим себе си на първо място и се грижим за себе си, имаме повече енергия, за да помогнем на хората около нас
• Наслаждаваме се повече на настоящето
• Имаме по-добри и по-здравословни отношения.
Съвети за насърчаване на здравословен егоизъм
Идентифицирайте собствените си нужди
За някои хора изобщо не е лесно, особено за тези, които са свикнали да отговарят на нуждите на семейството и приятелите си. За да определите нуждите си, попитайте се „Какво наистина искам?“
Научете се да казвате „не”
Сътрудничеството, толерантността и разбирането са положителни ценности, стига да може да кажете „не”.
В този смисъл не казвайте „да“, когато не искате.
Намерете време за себе си
Поне веднъж седмично се опитайте да правите дейности за лично удоволствие. Това ще помогне за освобождаване на напрежението. Определете какво бихте искали да правите, ако имате повече свободно време.
Моментите за вас са пространства, които ви зареждат с енергия и ви позволяват да се наслаждавате на живота.
Делегиране на дейности
Когато започнете да се грижите повече за себе си и кажете „не“ на изискванията на другите, наистина ще трябва да делегирате дейностите, които сте направили, за да посрещнете нуждите на хората около вас. Това не само ще ви позволи да поставите себе си на първо място, но и ще улесни автономията на околните.
Справяне със страха и вината
Важно е да знаете, че ако работите върху здравословния егоизъм, вероятно ще намерите двама саботьори на пътя си: страх и вина. Няма да е лесно, но трябва да се съсредоточите върху това, което ви очаква в края на пътуването.
Когато успеете да се поглезите, без да се чувствате виновни, чувството, което ще ви завладее, ще бъде чувство на освобождение.
Коментари (0)
Вашият коментар