Животът постоянно ни изправя пред необходимостта да избираме. Трябва да вземаме решения, да поемаме отговорност, да преодоляваме малки и големи проблеми.
Едни хора са в състояние да решават най-трудните въпроси „в движение“, докато за други дори изборът на вратовръзка сутрин се превръща в проблем.
Психолозите разглеждат две полярни групи - „ефективни“ и „неефективни“, при вземането на решения и идентифицирах пет ключови етапа, които помагат на първата група да направи информиран избор.
Как да взимаме решения като ефективните хора?
Осъзнавайки възможността за избор
Всеки проблем има поне две решения. И понякога, за да изберете нещо, изобщо не е необходимо да счупите, да развалите нещо и да започнете нов живот - може да приемете настоящата ситуация, но вече съзнателно. В този случай вие влияете на ситуацията, а не ситуацията на нас.
Преди да вземете решение, е важно да видите възможно най-обективната картина. Първо, съберете цялата необходима информация: факти, мнения, аргументи и т.н.
Вие определяте критериите за подбор
Ефективният човек ясно разбира въз основа на какво прави този или онзи избор. Задайте на себе си въпросите - какво се ръководи от това, което искам наистина, от това, което търся?
Поемете отговорност
Когато решението е почти взето, започва етап на окончателни съмнения. Вземайки каквото и да е решение, независимо от коя страна на живота то може да се отнася, ние рискуваме.
Ако изберете интересна работа, тогава намалявате часовете, прекарани в семейството.
Ако тръгнете нанякъде, тогава се разделяте с някого.
Може да се консултирате с приятели, колеги, консултанти, да следвате съветите им или не, но отговорността за вашето решение е само ваша.
Приемете окончателността на избора си
След като бъде направен избор, ефективният човек не се връща наполовина към други възможности. Той е в състояние да възприеме максимално количество информация „на входа“, да я анализира, да установи нестандартни връзки. След като взе решение обаче, той не отбива избрания път.
Коментари (0)
Вашият коментар