Връзката работи, когато и двамата участници в нея задоволят нуждите си.
Инвестирането в ефективни комуникативни умения води до по-здрави и щастливи отношения. Как го правят успешните двойки?
1. Те искат това, от което се нуждаят и желаят
Да поискаш е да направиш заявка. Искането може да бъде постигнато с „да“, „не“ или предоговаряне. То дава информация на другите за това, от което се нуждаете, и им дава възможност да ви помогнат да го получите.
Не забравяйте, че изискването не е същото като искането. Изискването приема само един отговор и той е „да“. Взискателността често кара другите да ни обръщат гръб.
Да кажем, че сте помолили партньора си да отложи планирания си отпуск с две седмици поради криза във вашата служба. Той може да не е в състояние да ви даде това, от което се нуждаете, или по различни причини да не иска да ви угоди.
И тъй като сте отправили искането, трябва да отговорите любезно и креативно на какъвто и да е отговор от негова страна. Може би има място за предоговаряне на времето или местоположението. Но може би не.
Ако случаят е такъв, ще трябва да потърсите други начини, за да задоволите нуждите си.
Питането не гарантира, че ще материализирате желанията си, но ако не попитате, шансовете са много по-ниски за сбъдването им.
2. Успешните двойки могат да различават своите нужди и желания
Чували сте песента на Rolling Stones „Не може винаги да получиш това, което искаш“, нали?
Много хора искат да изкарват повече пари, да имат по-стройни тела и да са по-дълго млади... Списъкът с желания е дълъг, но списъкът с това, от което се нуждаем, е по-кратък.
Възможността да правим разлика между нашите желания и нашите нужди е важна. Позволява ни да поискаме това, от което се нуждаем.
Ясността на точното ни щение също ни помага да продължим напред и да търсим други пътища, ако първият човек, когото попитаме, каже „не“.
- Започнете с идентифициране на нуждите.
- Какво ми трябва в тази връзка? Подредете нуждите си.
- Получавам ли това, от което се нуждая? Ако не, каква е моята молба? Време, потвърждение, ресурси или нови опции?
- Тренирайте искания от хора около вас.
- Имайте предвид, че те могат да кажат „да“, „не“ или да водят преговори. Започнете с малки стъпки.
- Обърнете внимание както на „какво“, така и на „как“ на вашата заявка.
- Ако отправяте предизвикателна молба, упражнявайте думите, които ще използвате, и се вслушвайте в тона на гласа си.
Враждебното няма да ви отведе далеч.
- Забележете отговорите, които получавате.
- Упражнявайте се да реагирате неутрално на отрицателни отговори.
- Поемете си въздух. Може да искате да перифразирате онова, което току-що е казал партньорът ви, за да си дадете време да помислите.
- Ако се затруднявате как да отговорите, опитайте с: „Трябва да помисля за това, нека поговорим утре“, за да оставите вратата отворена.
3. Те предлагат помощ
Нашата готовност да помогнем на другите да задоволят нуждите си също е от решаващо значение. Без това нашите взаимоотношения могат да бъдат еднолични и да се прокраднат негодувания.
Предлагането на каквото и да било - подкрепа, време и ресурси - включва готовност да дадем на другия нещо от себе си. Тази щедрост на духа помага на отношенията да се развиват.
Не предполагайте, че се нуждаят от това, което искаме да им дадем, или очаквайте от тях да вземат това, което предлагаме. Те решават.
Ефективните комуникативни умения, които трябва да научите, са: да питате, да имате нужда и да предлагате.
Коментари (0)
Вашият коментар