Социализация на новото кученце
През първите няколко месеца от живота си кучето развива индивидуални черти, които ще определят особеностите на бъдещия му характер. Те се създават чрез контактите с други животни и хора.
Ако на кученцето се предоставя малка или никаква възможност за общуване с хора или кучета през първите три месеца от живота му, то се приспособява трудно към околните като възрастно.
Социализирайте кучето до възможно най-голяма степен. Извеждайте го с колата и на разходка, където ще срещнете хора с кучета. Оставете го да играе с тях и да почувства разнообразието на обществения живот.
Ако не възнамерявате да го използвате за разплод, добре е да бъде кастрирано, което има много здравни предимства и ще го направи по-малко склонно към агресия. Операцията се извършва на пет-шестмесечна възраст, но може и по-рано – на осемседмична.
Трениране на кучето
Започнете да тренирате малкото към послушание колкото е възможно по-рано. Важните упражнения включват командите: ела, седни, стой, долу, както и воденето с каишка. Подходящи отношения между обучаващия и кучето се установяват по-лесно, когато то още не е развило лоши навици.
Има два основни принципа за трениране към послушание.
След като започнете едно упражнение, провеждайте го докрай. Ако позволите на кучето да върви по свой път, много вероятно е то да използва снизхождението ви, за да не изпълнява каквото му се заповядва.
Винаги възнаграждавайте кучето с похвали, когато показва добро държане. Малките инстинктивно желаят такова отношение и изпитват удовлетворение, ако го получат. Одобрението изгражда в кучето самоувереност и засилва успеха на тренировката.
Домашна тренировка
Основната процедура при домашното трениране е подобна на приучването на малко дете да ходи по нужда в гърне, само че кучето се научава по-бързо. Тренирането започва веднага след приемането на малкия любимец в дома.
Кучетата развиват волеви контрол върху уринирането и изхождането на триседмична възраст и придобиват силно предпочитание към определено отходно място на осем-деветседмична възраст. Те имат инстинктивно желание да поддържат чиста жилищната си площ, от което можете да се възползвате.
Кучетата обикновено се изхождат скоро след ядене и след събуждане и по това време се извеждат да уринират и да дефекират, за предпочитане на едно и също място.
За отключване на рефлекса за изхождане на кучето е необходимо време, за да подуши. Ако не се изходи, това означава, че не е имало достатъчно време.
Важно е да му предоставите достатъчно време и след това да го похвалите. Ако отсъствате през целия ден, можете да го приучите да използва вестник. Оставяйте му вестник с няколко пласта. Отстранявайте горните зацапани пластове и добавяйте нови отдолу. Така в средата ще се запази лека миризма, която ще му напомня къде “да ходи”. По-късно, когато кученцето е в състояние да се контролира за по-дълго време, можете да му изградите навика да ходи само навън.
Ако забележите, че има намерение да се изходи на неподходящо място в дома, възпрете го енергично и го изведете навън. Ако направи грешка, не го наказвайте. За прохождащите малки кученца това е естествено, докато се тренират.
Водене с каишка
Кучето трябва да се приучи да ходи, без да дърпа и да опъва каишката. Започнете с мек найлонов или кожен нашийник, като го оставяте за известно време да свиква. След като това вече не го безпокои, оставете го за постоянно.
Прикачете каишката и започнете леко да дърпате назад. След като кучето възприеме това, започнете да го водите с леки придърпвания, погалване и похвали. Приучете го да върви от лявата ви страна и не го оставяйте да остава назад или да отива много напред. След като упражнението напредне, приложете по-силно теглене с каишката.
“Душещите вериги” трябва да се избягват и никога да не се оставят като постоянен нашийник. Куче с такъв нашийник може да се закачи на някакъв предмет или да се самозадуши с лапата. Освен това тези самозатягащи се нашийници могат да наранят гърлото.
Ако кученцето не приема кожен или найлонов нашийник, използвайте нагръдник, който е много по-хуманен и ефективен.
Страх от раздяла
Това е често срещан поведенчески проблем. Кучетата са стадни животни, така че някои трудно преодоляват стреса, че са оставени сами, и започват да дъвчат мебели, да уринират и да се изхождат върху килимите и да лаят силно.
Лечението се състои в привикване на кучето да остава само. Използва се практиката прогресивно да се удължава отсъствието, последвано от връщане в дома. Така кучето ще научи, че семейството винаги се завръща.
Съществува препарат – Clomicalm (кломикалм), за успешно лечение на безпокойство и на страх при кучета, но той има леки странични ефекти с повръщане и диария.
Из „Ветеринарен наръчник за притежателите на домашни кучета”
Книгата може да поръчате тук!
Коментари (0)
Вашият коментар