Слънцезащитните кремове и незалепващите тигани са последните включени в дългия списък на виновниците за спада на мъжката фертилност.
Изследване на медици от Копенхаген свърза проблема и с фталатите. Това са пластмаси, които се използват в завесите за баня, в интериора на колите и др. Печатът вдигна шумотевица за тях. Но според Пол Серъл, директор на лондонския Център за репродуктивно здраве, с такива плашещи статии общественото внимание се отвлича от реалните причини за спада в броя на сперматозоидите.
Мит 1: Виновни са химикалите
"Да, има изследвания за влиянието на пластмасата и химикалите върху здравето, но пряка връзка със спадащия брой на сперамозоидите не е доказана", казва Серъл. Вместо тях фактори като възраст, хранене, пушене, както и пресилването с тежести много повече влошават спермата.
"Да опържиш яйце за закуска в незалепващ тиган, да се намажеш с лосион фактор 20 - от това риск за спермата реално няма", казва той.
Съвет 1: Топлината вреди
Продължителното спарване е доказано от много изледвания като вредно за сперматозоидите. Всеки градус отгоре сваля производството им с 40%. Но краткото спорадично загряване - в сауна например, е безопасно. "Ако шофирате всеки ден, и то дълго, ако после седнете за 1 час с лаптоп на коленете и накрая вземете горещ душ, може и да не направите бебе", казва Серъл.
Мит 2: Виновно е бельото с ликра
Стана модно да се говори за мъжете на средна възраст с бельо от ликра. Но се оказа, че то не запарва и няма отрицателен ефект върху тяхната плодовитост. Освен това седалките на велосипедите вече се правят така, че да има проветряване за слабините на мъжа. За него е безвредно да кара колело, доказа изследване на Лондонския колеж с 5000 колоездачи през 2014 г.
Съвет 2: Повече антиоксиданти
Храните с високо съдържание на антиоксиданти са от критична важност за здравата ДНК на сперматозоида. "Приемът на витамини С и Е и на цинк намалява броя на прекъсванията в двойната спирала", казва Серъл.
При мъже над 40 г. влиянието на храната е още по-голямо. Тези, които пият по 700 мг витамин С на ден, имат с 20% по-малко полови клетки с увредена ДНК в сравнение с приемащите по-ниски дози от този витамин.
Мит 3: Летен секс за по-бързи "плувци"
Изследване на университетската болница в Парма сензационно установи, че спермата е двойно по-подвижна през летните месеци. Заради сезонни вариации мъжете са най-фертилни през юни, юли и август.
"Не, не и не", скептичен е Серъл. "Има периоди, в които женското тяло е по-податливо на зачеване. От значение е и възрастта на двойката. Но няма връзка между шанса за зачеване и сезона, в който правите секс."
Според Серъл през зимата мъжете и жените са също толкова фертилни, колкото и през лятото. "Друга е причината. В сезона на отпуските се зачева повече просто защото сексуална активност е по-голяма."
Съвет 3: Изхвърляй по-често
Според теорията за "свещената сперма" шансът за зачеване се повишава, ако мъжът се въздържа от секс, за да натрупа семе. Тогава зачеването става само с едно, но мощно изхвърляне.
"Според изследвания в Англия и Австралия подвижността на сперматозоида в репродуктивния тракт на жената, докато оплоди яйцеклетката й, се влошава, колкото по-дълго е бил "ин ситу" в тестисите. Ако еякулацията се случва рядко, това е фактор за безплодие", казва Серъл. "Моят съвет е мъжът да еякулира поне два пъти седмично, за да се прочиства от застояла сперма с фрагментирана ДНК и да я подменя с нова, по-потентна."
Коментари (0)
Вашият коментар