Ефектът на изпъстрените листа се дължи на спонтанни мутации датиращи още от XIX век.
Впоследствие при кръстоски се постигат доста добри резултати.
Вече са достъпни мушката с тривцветни листа и обилен цъфтеж. Шарката доста често е неповторима и рядко срещана.
Естествено е обаче цветовете да варират според условията на средата, възрастта на листата, наличието или отсъствието на някои макро- и микроелементи в почвата. Размножаването тук става само и единствено чрез резници.
Пеларгониумите с пъстри листа имат по-големи изисквания в сравнение с тези, които сме свикнали да виждаме навсякъде.
Основна роля за оцветяването на листната маса играе светлината. Растежът и цъфтежът са една идея по-редуцирани. Размерите също са доста по-компактни. При селекцията е обърнато повече внимание на листата, отколкото на цветовете.
Затова цветът е най-често червен, бял, розов или светло-лилав. Освен външните различия тези мушката имат нужда от повече топлина. През зимата е от значение да се осигури светло и топло място. Иначе събуждането през новия сезон става бавно или не се случва. Да се внимава и с водата.
Съцветия от звезди
Отличават се по формата на цветовете
Пеларгониумите "стелари" са рядко срещани сортове, които по нищо не отстъпват на обикновените мушката.
Представени са в два размера - стандартен и джуджевиден. Формата на цветовете е това, което ги отличава. Всяко цветче наподобява малка звездичка с 5 изострени венчелистчета.
В групата има сортове с кичести или полукичести цветове. Въпреки това острите венчелистчета се запазват.
Гамата е богата - от бяло и нежни светли цветове до наситени аленочервени и двуцветни китки. Изборът е доста голям.
Сортове с пъстри двуцветни листа също не липсват. Като изключим основната разлика (цветовете), стеларите са си напълно обикновени мушката. Грижите за тях се базират на поливане при нужда, подхранване от време на време и избор на подходящо място. Първите цветове се появяват още през април. Обилният цуфтеж продължава до късно през есента. Тогава растенията трябва да се приберат.
Аз отдавна изучавам монументалните издялани в камъка тракийски светилища по поречието на Арда в Източните Родопи като Перперикон, Татул, Пещерата-утроба и др. Дори съм нарекъл популярно тази съществувала през ІІ-І хил. пр. Хр. култура „цивилизация на скалните хора". А само на няколко десетки километри южно и източно се откриват съвсем различни
13-годишното дете, което се лекува от менингит в София, продължава да е в тежко състояние.
Лекари казват, че търсенето на ваксина за менингококова инфекция се е увеличило на фона на информацията за няколко болни от нея инфекция, сред които и смъртни случаи на 11-месечно бебе и 27-годишен мъж.
13-годишното момче все още е в интензивно отделение
„Следя процеса отблизо и това е много труден момент за всички нас. Предстоят ни още предизвикателства, но ние сме подготвени за тях - коментира синът на Диего Марадона - Диего Армандо Марадона Синагра, относно хода на процеса за смъртта на баща си. - Най-трудното нещо в този процес за мен е, че той беше убит. Това е очевидно
Коментари (0)
Вашият коментар